Connect with us

Nauka

Mieszkaniec Lee Township Randy Kursinsky był obserwatorem ptaków od dzieciństwa w Thumb

Published

on

Kiedy Randy Kursinsky, lat 64, z Midland, był chłopcem, dostał niezapomniane zadanie od nauczyciela nauk ścisłych w jego szkole w Deckerville, małej społeczności w Thumb w stanie Michigan.

To była misja, która zmieniła jego życie.

Kursinsky’ego, obecnie emerytowanego pracownika City of Midland, który mieszka przy cichej ulicy w Lee Township, został poproszony o sporządzenie listy wszystkich gatunków ptaków, które mógł zobaczyć.

To zadanie sprawiło, że Kursinsky’ego zainteresowało się jego hobby, jakim jest obserwacja ptaków. Do dziś, kiedy wychodzi, automatycznie skupia się na widokach i dźwiękach wokół niego.


„Lubię wszystko w świecie przyrody – astronomię, zbieranie skał, robienie zdjęć” – powiedział. „Czuję się bez celu i bez celu, jeśli nie patrzę na ptaki lub rośliny”.

Kiedy Kursinsky zaczął obserwować ptaki, była to podróż pouczająca.

„Kiedy byłem młodszy i usłyszałem ptaka, musiałem go znaleźć, aby go zidentyfikować” – powiedział.

Pięćdziesiąt lat później Kursinsky jest utalentowanym obserwatorem ptaków.

„Mogę teraz chodzić po lesie i identyfikować 100 ptaków (pieśnią), nie widząc ich”.

Doświadczeni obserwatorzy mogą zidentyfikować konkretnego ptaka po jego śpiewie, zanim go zobaczą. Następnie zwracają lornetkę w kierunku dźwięku, aby zobaczyć, czy potrafią dostrzec swoje znalezisko.

Kursinsky nie tylko zna pieśni wielu ptaków, ale potrafi także mówić o różnych dźwiękach tego samego gatunku. Czy jesteś rudzikiem szukającym partnera? Masz kłopoty? A może ptak po prostu śpiewa, bo jest przyjemny poranek?

Obserwatorzy ptaków lubią śledzić, ile gatunków mogą zidentyfikować, a także często rejestrować i udostępniać swoje odkrycia. Na przykład co roku Kursinsky rejestruje, ile różnych gatunków ptaków widział na swojej posesji.

Jego liczba może być większa niż większości właścicieli, ponieważ ma kilka hektarów, w tym jezioro i lasy. W ubiegłym roku zidentyfikował 109 gatunków. W tym roku zidentyfikował już 105. I chociaż większość ptaków wędrownych widuje się wiosną, jest przekonany, że przekroczy ubiegłoroczny wynik.

READ  Europejski fundusz wartości dodanej M7 dodaje polskie aktywa logistyczne | Aktualności

Kursinsky jest dobrze przygotowany do tej pracy. Ma lornetkę przed trzema różnymi oknami w swoim domu.

Następnie Kursinsky obserwował ptaki w 35 stanach i kilku krajach – takich jak Polska, Irlandia, Islandia i Kostaryka. Ale nowicjusze hobby nie muszą podróżować daleko, aby zacząć.

Dobra lornetka i przewodnik po ptakach mogą pomóc nowicjuszom w identyfikacji ptaków na podwórku. W Internecie dostępne są również nagrane odgłosy ptaków, dzięki czemu nowicjusze mogą rozpoznać, co słyszą. Czy to był strzyżyk czy wróbel?

Mogą również otrzymać pomoc od członków Chippewa Valley Audubon Club w Mount Pleasant – najbliższej organizacji obserwatorów ptaków w Midland.

Kursinsky powiedział, że niedawna globalna pandemia nie zaszkodziła temu hobby.

„Myślę, że rośnie, zwłaszcza z powodu COVID. Ludzie nie mogli nigdzie iść. To było dobrodziejstwo dla obserwacji ptaków”.

Przejście na emeryturę to także korzyść dla Kursinsky’ego.

„Po przejściu na emeryturę dużo częściej obserwowałem ptaki” – powiedział.

Niektórzy obserwatorzy ptaków, tacy jak Kursinsky, lubią zgłaszać swoje odkrycia online za pośrednictwem różnych stowarzyszeń ptaków i aplikacji. Kiedy obserwator ptaków zgłasza, że ​​widział gatunek, który jest rzadki w ich regionie, inni obserwatorzy ptaków mogą przeczytać o odkryciu i podróżować przez środek stanu, tylko po to, aby go rzucić okiem.

„To zdecydowanie daje ci coś do zrobienia. Wnosisz wkład w naukę obywatelską — powiedział Kursinsky.

Obecnie Kursinsky, absolwent wydziału parków i projektowania rekreacji na Michigan State University, lubi pokazywać innym najlepsze miejsca, w których można podziwiać przyrodę. Niedawno poprowadził grupę obserwatorów ptaków z Chippewa Valley Club przez obszar Midland.

Tworzy również listę i mapę najlepszych miejsc obserwacyjnych w hrabstwie Midland, aby podzielić się nimi z przyrodnikami. Obecnie ma na swojej liście 37 miejsc – od Averill Preserve po Salt River Park i Whiting Overlook Park.

READ  Aktualizacje dotyczące COVID-19: mieszanka szczepionek zmienia szacunki dystrybucji w Utah; wyjaśniając nowy szczep w Wielkiej Brytanii

Kursinsky powiedział, że na świecie jest ponad 10 000 gatunków ptaków. Obejmuje to około 450 osób widzianych w Michigan i 276 w hrabstwie Midland.

„Spośród tych 276 w hrabstwie Midland prawdopodobnie 76 jest rzadkością” – powiedział.

W swoim życiu Kursinsky widział 718 różnych gatunków.

„Celem jest zawsze znalezienie nowego ptaka, którego nigdy nie widziałeś”.

Kursinsky ma śpiew ptaków, które lubi słyszeć. Tutaj jest strzyżyk zimowy. Na zachodzie to strzyżyk wąwozowy.

Kolejny dźwięk, który robi na nim wrażenie, pochodzi z sikorki. To mały szary ptak o potężnym głosie.

Ale jeśli zapytasz Kursinsky’ego, jaki jest jego ulubiony ptak na świecie, trudno mu będzie odpowiedzieć.

„Wiele osób mnie o to pyta” – powiedział.

Może to oznacza, że ​​kocha je wszystkie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.