Connect with us

technologia

Matka Geddy’ego Lee zidentyfikowana na zdjęciu z Holokaustu

Published

on

Matka Geddy’ego Lee zidentyfikowana na zdjęciu z Holokaustu

Geddy Lee z powodzeniem zidentyfikował swoją matkę na zdjęciu zrobionym w obozie dla wysiedleńców podczas Holokaustu. Dzięki technologii rozpoznawania twarzy uwagę wokalisty i basistę Rush przyciągnęło zdjęcie. Lee był później w stanie zidentyfikować innych krewnych na podobnych zdjęciach.

Technologia AI została opracowana przez Daniela Patta, inżyniera Google, który podobnie jak Lee jest potomkiem ocalałych z Holokaustu. Projekt Od liczb do imion umożliwia użytkownikom przesyłanie zdjęć członków ich rodzin, a następnie dopasowywanie ich twarzy do anonimowych osób na zdjęciach z Holokaustu.

Mówiąc o projekcie z czasy Izraela, Patt powiedział: „Rozpocząłem ten projekt po wizycie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w 2016 roku. Nie mogłem pozbyć się wrażenia, że ​​mogłem przejść obok zdjęcia członka rodziny, nie wiedząc o tym. Jestem wnukiem ocalałych z Holokaustu, wszystkich z Polski”.

Matka Geddy’ego Lee, Mary Weinrib, zmarła w zeszłym roku w wieku 95 lat. Korzystając z jej zdjęcia, badacze uczestniczący w projekcie Od liczb do nazwisk byli w stanie zidentyfikować Weinrib na kilku zdjęciach wykonanych w obozie dla przesiedleńców. Patt i jego zespół skontaktowali się następnie z Lee w celu potwierdzenia, co z kolei doprowadziło do odkrycia na zdjęciach innych krewnych muzyka.

O odkryciu Patt powiedział: „Skontaktowaliśmy się z Geddym Lee z Rush ze zdjęciem, które naszym zdaniem było z jego matką. Był w stanie potwierdzić, że jest to rzeczywiście jej zdjęcie z obozu dla osób przesiedlonych w Bergen-Belsen. Geddy mógł później odkryć zdjęcia swojej babci, wujków, ciotki i dalszej rodziny, przeglądając kolekcję Yad Vashem, z której pochodzi oryginalne zdjęcie”.

Mary Weinrib dorastała jako część społeczności żydowskiej w Polsce. Po nazistowskiej inwazji wraz z rodziną została wysłana do obozów pracy, takich jak Auschwitz. Podczas gdy wielu członków jej rodziny zmarło, została wyzwolona po wyzwoleniu w 1945 roku, a później wyszła za mąż za Morrisa Weinriba, w którym zakochała się podczas pobytu w Auschwitz. Przeprowadzili się do Toronto, gdzie Mary urodziła Geddy’ego.

READ  Irlandia dołącza do unijnych jastrzębi przeciwko Rosji, gdy oburzenie się rozprzestrzenia

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *