Connect with us

Nauka

Marzy o życiu na Marsie

Published

on

Kobieta jest zdeterminowana, aby zrobić znacznie więcej niż tylko patrzeć na gwiazdy

Młoda kobieta, która aspiruje do zostania pierwszym astronautą na wyspie, mówi, że Cypr jest gotowy na kolejny krok w branży kosmicznej.

21-letnia Eleni Charitonos przygotowuje się obecnie do swojej pierwszej analogowej misji astronautycznej w Stacji Badawczej LunAres w Polsce, która odbędzie się 8 czerwca.

“Jestem bardzo podekscytowany. Robiłbym coś, co kocham i badałbym coś, co mnie bardzo interesuje ”- powiedziała Charitonos, studentka drugiego roku matematyki na Uniwersytecie w Glasgow, gdzie otrzymała nagrodę National UKSEDS„ Student of the Year 2021 ”.

Charitonos przejdzie takie samo szkolenie jak astronauta i doświadczy symulacji misji kosmicznej na powojskowym lotnisku, na którym znajduje się LunAres.

„Na razie przestrzegam zdrowej diety i codziennie ćwiczę. Musisz przygotować swoje ciało, ponieważ przez miesiąc będziesz jadł suchą karmę ”- wyjaśnił Charitonos.

Prowadzi również własne badania pt. „Pandemie w kosmosie” pod kierunkiem dr Luke Daly, profesora planetarnej nauki o Ziemi na Uniwersytecie w Glasgow.

Badania mają na celu znalezienie sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa w przypadku wybuchu pandemii w kosmosie, w którym krople unosiłyby się zamiast rozpraszać w trendzie spadkowym, wyjaśnił Charitonos.

Powiedziała, że ​​taki protokół mógłby zostać wdrożony dla pracowników kosmicznych. „Planuję kontynuować badania, które rozpocznę podczas następnej misji. To dopiero moja pierwsza próba. “

Młoda entuzjastka kosmosu powiedziała, że ​​jej pasja sięga czasów, gdy była bardzo młoda, tylko do wyjścia z domu.

„Jeśli spojrzysz w niebo, będziesz się zastanawiać, co jest poza tym” – powiedziała.

Jako dziecko Charitonos oglądał filmy takie jak Apollo 11 i Interstellar lub czytał książki o innych planetach. Omówiła to również z matką, która podzielała jej miłość do astronomii.

READ  Ziemia jest bliżej supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki, niż myśleliśmy

Aby jednak mogła spełnić swoje marzenie, jej kraj ojczysty musi zostać członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Cypr jest obecnie współpracującym państwem członkowskim agencji, a astronauci ESA mogą być wybierani tylko z krajów, które są członkami ESA lub stowarzyszonymi państwami członkowskimi.

„Na Cyprze jest tak wielu młodych ludzi, którzy pasjonują się kosmosem. Wierzę, że możemy to zrobić. Musimy zwiększyć aktywność Cypru w przemyśle kosmicznym i podjąć kroki, aby pokazać, że poprawiamy się we wszystkich obszarach ”- powiedział Charitonos.

A jeśli ktokolwiek może przyczynić się do osiągnięcia tego celu, Charitonos jest z pewnością głównym kandydatem.

Kiedy zaczęła studiować w Szkocji, Charitonos zdała sobie sprawę, że społeczeństwo kosmiczne na jej uniwersytecie obejmuje tylko studentów inżynierii.

„Pomyślałem, że na pewno jest wielu uczniów takich jak ja, którzy chcą się zaangażować, ale nie mogą, więc zamierzam założyć własne społeczeństwo” – powiedział Charitonos.

Założyła więc studentów uniwersytetu Glasgow zajmujących się eksploracją i rozwojem kosmosu (GUSEDS), zrzeszających dotychczas ponad 100 członków.

„Każdy, kto chce prowadzić badania, może dołączyć do zespołu i prowadzić badania nad rozwojem ludzkiej cywilizacji na Marsie” – powiedziała.

„Gdybym miał wybór, zmieniłbym się teraz!”

Oprócz swojej analogowej misji i studiów Charitonos pracuje również jako projektant raportów w Space Generation Advisory Council (SGAC), tworząc projekty kosmiczne jako wolontariuszka (umiejętność, której nauczyła się samodzielnie).

„Biorę tylko jedną rzecz na raz. Kiedy lubisz coś robić, po prostu to robisz ”- powiedział Charitonos.

„Jestem tylko dzieckiem, które się stara”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *