Connect with us

Świat

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych twierdzi, że zatapia trzy łodzie Houthi, które zaatakowały statek handlowy na Morzu Czerwonym

Published

on

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych twierdzi, że zatapia trzy łodzie Houthi, które zaatakowały statek handlowy na Morzu Czerwonym

Według urzędników wojskowych marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zatopiła trzy małe łodzie, zabijając załogę.

W niedzielę helikoptery Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych odpowiedziały ogniem i zatopiły trzy małe łodzie przewożące bojowników Houthi na Morzu Czerwonym po tym, jak amerykańskie okręty wojenne odpowiedziały na wezwanie pomocy ze statku handlowego – podali wojskowi.

Kontenerowiec Maersk, pływający pod banderą Singapuru Hangzhou, wezwał pomoc około godziny 6:30 czasu lokalnego, poinformowało w oświadczeniu Centralne Dowództwo USA opinia w niedzielę. Statek handlowy powiedział, że zaatakowały go cztery małe łodzie.

„Małe łodzie pochodzące z obszarów kontrolowanych przez Houthi w Jemenie wystrzeliły z broni obsługiwanej przez załogę i broń strzelecką w kierunku Maersk Hangzhou, zbliżając się na odległość 20 metrów od statku i próbując wejść na statek” – oznajmiło centralne dowództwo.

Helikoptery z dwóch amerykańskich statków – USS Eisenhower i USS Gravely – odpowiedziały i ustnie powitały małe łódki – poinformowali amerykańscy urzędnicy.

Podczas gdy helikoptery „były w trakcie wysyłania wezwań słownych do małych łodzi, te z nich ostrzelały amerykańskie helikoptery, a załoga posługiwała się bronią i bronią strzelecką” – poinformowało Centralne Dowództwo.

Personel wojskowy na pokładzie helikopterów Marynarki Wojennej odpowiedział ogniem i zatopił trzy z czterech małych łodzi, zabijając załogi – podają urzędnicy amerykańscy. Czwarta łódź uciekła z tego obszaru.

Stany Zjednoczone nie dążą do eskalacji konfliktu, oświadczył w niedzielę w programie „Good Morning America” rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

„Nie dążymy do poważnego konfliktu w regionie i konfliktu z Houthi” – Kirby powiedział Whitowi Johnsonowi z ABC News. „Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby Houthi zaprzestali tych ataków, co wielokrotnie podkreślaliśmy”.

READ  Otwarcie przejścia granicznego w Rafah, które pozwala na wjazd do Gazy jedynie 20 ciężarówkom z pomocą humanitarną | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Urzędnicy Marynarki Wojennej USA powiedzieli, że niedzielny incydent był drugim przypadkiem, w którym Hangzhou wysłał wezwanie pomocy.

W sobotni wieczór statek płynął około 55 mil morskich na południowy zachód od Al Hudaydah w Jemenie, kiedy uderzył w niego nieznany obiekt – powiedział ABC News rzecznik Maerska.

Następnie statek mieszczący 14 000 kontenerów kontynuował podróż na północ, kierując się do miejsca docelowego, Port Suez w Egipcie.

„Maersk może również potwierdzić, że po pierwszym ataku na statek cztery łodzie podeszły do ​​statku i podpaliły, próbując wedrzeć się na statek” – powiedział Adhish Alawani, rzecznik Maerska.

Dodał, że Maersk opóźnił cały tranzyt przez ten obszar o następne 48 godzin w związku z prowadzeniem dochodzenia w sprawie incydentu.

Kirby podkreślił znaczenie korytarza żeglugowego Morza Czerwonego i pilną potrzebę zapewnienia jego bezpieczeństwa i otwarcia na handel międzynarodowy.

Zapytany, czy rozważany jest atak wyprzedzający, Kirby powiedział: „Niczego nie wykluczamy”.

„Publicznie i prywatnie daliśmy jasno do zrozumienia Houthi naszym sojusznikom i partnerom i w przyszłości podejmiemy właściwe decyzje” – dodał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *