Connect with us

Sport

Martwe ryby w Odrze przy polsko-niemieckiej sondzie granicznej

Published

on

Marek Strzelecki

WARSZAWA (Reuters) – Tony martwych ryb zostały wyciągnięte z rzeki Odry, która płynie wzdłuż części granicy Polski z Niemcami, a urzędnicy ostrzegali ludzi, aby nie wchodzili do wody, podczas gdy polski rząd obiecał zbadać możliwe skażenie.

Wolontariusze i wędkarze usunęli co najmniej 10 ton martwych ryb z 200-kilometrowego odcinka rzeki na północ od Oławy w południowo-zachodniej Polsce – powiedział w czwartek Przemysław Daca, szef państwowej administracji wodnej. Daca, którego agencja zarządza polskimi wodami państwowymi, nazwała tę sytuację gigantyczną katastrofą ekologiczną.

Urzędnicy ds. ochrony środowiska powiedzieli, że zaalarmowali prokuratorów o możliwym skażeniu drugiej pod względem długości rzeki w kraju. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że winni zostaną ukarani.

Martwe ryby można znaleźć 300 kilometrów na północ od Oławy – powiedziała w czwartek agencji Reuters Ewa Drewniak, biolog z opozycyjnej grupy Koalicja Obywatelska, obwiniając rząd o zbyt małą reakcję. „Martwe ryby płyną po Odrze od dwóch tygodni i ludzie nie zostali o tym poinformowani. Półtora tygodnia temu widziałem kilkadziesiąt osób kąpiących się w rzece. Nie zdawali sobie sprawy z niebezpieczeństwa, co jest skandaliczne” powiedziała.

Regionalne agencje ochrony środowiska we Wrocławiu poinformowały, że próbki wody z Odry pobrane 28 lipca miały 80 procent szans na zawartość mezytylenu, substancji toksycznej, chociaż próbki pobrane po 1 sierpnia nie były obecne.

Niski poziom rzek z powodu suszy w Europie mógł zaostrzyć możliwe skażenie, powiedział Daca w środę. Dodał, że podejrzewali, że silny utleniacz mógł dostać się do wody, podnosząc poziom tlenu, który mógłby zaszkodzić rybom. Dodał, że nie ma powodów do paniki i sytuacja się poprawia.

Kilka niemieckich powiatów graniczących z Polską ostrzegło mieszkańców, aby unikali wody rzecznej i nie jedli ryb z Odry, podczas gdy przyczyna śmiertelności ryb jest niejasna.

READ  Pamiętasz kiedy, Arkansas? W 1963 roku 58 „ambasadorów ONZ” ubiegało się o tytuł Młodszej Miss

„Raporty znad Odry są po prostu okropne” – powiedział na Twitterze Michael Kellner, starszy polityk niemieckiej Partii Zielonych.

(Dodatkowe raporty Marii Sheahan; Edytowanie przez Alexandrę Hudson i Davida Gregorio)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.