Connect with us

Świat

Mario Draghi zostaje poproszony o utworzenie rządu we Włoszech

Published

on

RZYM – Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego, któremu w dużej mierze przypisuje się ratowanie euro, przyjął w środę mandat od prezydenta Włoch, aby spróbować utworzyć nowy rząd jedności, aby wyprowadzić kraj z pandemii ożywienia gospodarczego .

„Pokonanie pandemii, ukończenie kampanii szczepień, udzielenie odpowiedzi na codzienne problemy obywateli i ponowne uruchomienie kraju to wyzwania, przed którymi stoimy” – powiedział Draghi Quirinal po spotkaniu z prezydentem Sergio Mattarellą przez ponad godzinę.

Włochy stoją w obliczu „trudnego momentu” i przyjęły apel pana Mattarelli, ponieważ sytuacja nadzwyczajna „wymaga odpowiedzi odpowiedniej do powagi sytuacji”.

Do wtorku pomysł zastąpienia Giuseppe Conte na stanowisku premiera przez pana Draghiego na stanowisku premiera pozostawał mrzonką dla wielu Włochów rozczarowanych rządzącą koalicją, która wydawała się sparaliżowana podziałami ideologicznymi i niekompetencją, zwłaszcza gdy szalała pandemia koronawirusa, a dewastacja gospodarcza nastała. .

Jednak we wtorek wieczorem Mattarella wezwał Draghiego i zaapelował do „wszystkich sił politycznych w parlamencie” o wsparcie „głośnego rządu”, aby stawił czoła historycznej chwili.

Wyjaśnił, że kadencja pana Conte dobiegła końca i że nowi aktorzy, być może przywódcy polityczni zaproponowani przez partie do wspierania pana Draghiego lub gwiazdorska obsada niepowiązanych politycznie ekonomistów, sędziów i naukowców, są gotowi do podjęcia etap.

W środę włoska giełda odbiła w odpowiedzi na wiadomość, że pan Draghi stał na czele włoskiego rządu. W następnych dniach natychmiast rozpoczął konsultacje z przywódcami partii w celu utworzenia nowego włoskiego rządu.

„Jestem przekonany, że wymiana informacji z partiami i grupami politycznymi w parlamencie oraz dialog z siłami społecznymi zaowocują jednością i zdolnością do udzielenia prezydentowi odpowiedzialnej odpowiedzi” – powiedział w środę Draghi. Skarga.”

Pan Draghi sam nie jest nowicjuszem w polityce. Służył w poprzednich rządach Włoch, był dyrektorem włoskiego Ministerstwa Finansów i dobrze zna mechanizmy rządzenia zarówno na szczeblu europejskim, jak i włoskim.

READ  Korea Północna twierdzi, że przetestowała dwa pociski manewrujące zdolne do przenoszenia broni jądrowej | wiadomości o broni

Jego nazwisko jest wymieniane od lat jako potencjalny kandydat, który zastąpi pana Mattarellę na stanowisku głowy państwa Włoch w 2022 roku. Ale teraz sam Mattarella wezwał pana Draghiego, którego publicznie chwalił w przeszłości i wprowadził go prosto do walki.

„Teraz wszyscy muszą podążać za wezwaniem prezydenta Mattarelli w dobrej wierze i wspierać rząd Mario Draghiego” – powiedział Matteo Renzi, przebiegły były premier, który doprowadził do upadku rządu Conte dzięki wsparciu swojej małej partii w parlamencie. „Teraz jest czas na trzeźwość”.

Liderzy partii z lewej i prawej strony szybko wyrazili swoje poparcie dla Draghiego, gdy stało się jasne, że Mattarella poprosi go o utworzenie rządu.

Wśród nich byli przywódcy, którzy wykonali świetną robotę, okazując swoją lojalność panu Conte. Nicola Zingaretti, przywódca Partii Demokratycznej, której niegdyś przewodził Renzi, wydał oświadczenie Z jednej strony odnosiło się to do kryzysu rządowego jako „katastrofy spowodowanej nieodpowiedzialną decyzją” pana Renziego, ale potem z zadowoleniem przyjęło decyzję pana Mattarelli. „Będziemy gotowi do dyskusji o wspólnym dobru kraju”.

Rząd kierowany przez Draghiego mógł powstać na dwa różne sposoby. Gdyby znalazł szerokie poparcie parlamentu, mógłby rządzić z jednej pozycji siły do ​​drugiej planowane wybory w 2023 roku.

Jeśli Mattarella nie znajdzie wystarczającego poparcia politycznego, nadal mógłby zostać szefem tymczasowego rządu o ograniczonej liczbie obrotów – prawdopodobnie skupiającego się na wprowadzeniu szczepionek i zarządzaniu pomocą z Europy w wysokości ponad 200 miliardów euro, czyli około 240 miliardów dolarów – przed kraj idzie do przedterminowych wyborów.

„Mamy nadzwyczajne zasoby Unii Europejskiej” – powiedział Draghi w środę z wyraźnym proeuropejskim znakiem. „Mając na uwadze przyszłość młodszych pokoleń, mamy okazję zrobić wiele dla naszego kraju i wzmocnić jedność społeczną”.

READ  USA-Chiny. Stany Zjednoczone zwiększą budżet wywiadu w Chinach

Pan Mattarella powiedział we wtorek wieczorem, że nie jest zainteresowany nowymi wyborami. Ani pan Renzi, który głosuje około dwoma procentami, ani ruch pięciogwiazdkowy, który ma największy blok w parlamencie, ale prawdopodobnie zostałby zdziesiątkowany w wyborach przez swoich nacjonalistycznych przeciwników.

Przywódcy Pięciu Gwiazd początkowo wyrazili swój sprzeciw wobec pana Draghiego, ale w środę stało się coraz bardziej jasne, że jest to dalekie od jednolitej pozycji w partii, która wydawała się rozpadać.

Nawet siły polityczne, które wzywały do ​​nowych wyborów, nagle uspokoiły się wraz z przybyciem pana Draghiego.

„Jesteśmy odpowiedzialną partią i nie powiemy po prostu„ nie ”- powiedział Riccardo Molinari, poseł z partii Liga Nacjonalistyczna kierowana przez Matteo Salviniego, która według sondaży najbardziej skorzystałaby na przedterminowych wyborach.

Ale pan Salvini musi również chronić swoją prawą flankę. Jeśli postrzega się go jako zbyt przystępnego dla pana Draghiego, który jest uosobieniem Unii Europejskiej, przeciwko której pan Salvini od lat narzekał, inni prawicowi politycy chętnie zajęliby jego miejsce.

„Nie sądzę, by rozwiązanie poważnych problemów zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych narodu to kolejny rząd, który narodził się w pałacu” – napisał na Twitterze Giorgia Meloni, lider postfaszystowskiej partii Braci Włoch. „Zamiast tego uważamy, że zdecydowanie lepiej jest dać Włochom szansę głosowania”.

Za jednym zamachem, próba pana Mattarelli sprowadzenia pana Draghiego może zresetować włoską politykę, nad czym ubolewało wielu komentatorów i co nie sprostało zadaniu rządzenia w sytuacji nadzwyczajnej w kraju.

„Wiara w to, że antyeuropejski parlament w historii Włoch może dziś koronować Draghiego na premiera, a jutro na głowę państwa, daje wrażenie cudu, jakiego dokonał Sergio Mattarella w tych latach” – powiedział Claudio Cerasa, redaktor Il Foglio Newspaper napisał w środę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *