Connect with us

Nauka

Macro Snapshot — aktywność sektora prywatnego w Wielkiej Brytanii spowalnia; Aktywność fabryk w Japonii w maju rośnie najwolniej od 3 miesięcy

Published

on

RIYADH (Reuters) – Dynamika brytyjskiego sektora prywatnego spowolniła znacznie bardziej niż oczekiwano w tym miesiącu, pogłębiając obawy związane z recesją w związku z narastającą presją inflacyjną, wynika z ankiety biznesowej opublikowanej we wtorek, która wykazała rosnący pesymizm.

Złożony indeks menedżerów zakupów S&P Global, miesięczny wskaźnik sektorów usług i produkcji, spadł do 51,8 w maju z 57,6 w kwietniu, najniższego poziomu od lutego ubiegłego roku.

Wstępny odczyt był gorszy niż wszystkie przewidywania w ankiecie ekonomistów Reutera, która wskazywała na spadek do 57, a skala spadku była większa niż jakakolwiek obserwowana przed COVID-19.

„Załamanie złożonego wskaźnika PMI w maju jest najbardziej wyraźnym sygnałem, że popyt słabnie w odpowiedzi na intensywny spadek realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych”, powiedział Samuel Tombs, główny ekonomista Wielkiej Brytanii w Pantheon Macroeconomics.

Jak dotąd większość badań dotyczących brytyjskiej działalności gospodarczej była dość solidna, pomimo rekordowo niskiego zaufania konsumentów po tym, jak inflacja osiągnęła najwyższy od 40 lat poziom 9%.

Spadek sprzedaży nowych domów w USA

Sprzedaż nowych domów jednorodzinnych w Stanach Zjednoczonych spadła w kwietniu do najniższego poziomu od dwóch lat, prawdopodobnie ze względu na to, że wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i rosnące ceny wywierają presję na kupujących po raz pierwszy i poszukujących nieruchomości klasy podstawowej poza granicami kraju. rynek nieruchomości.

Sprzedaż nowych domów spadła w zeszłym miesiącu o 16,6 procent do sezonowo skorygowanego rocznego wskaźnika 591 000 sztuk, najniższego poziomu od kwietnia 2020 r., poinformował we wtorek Departament Handlu. Tempo sprzedaży w marcu zostało zrewidowane do 709 000 sztuk z wcześniej zgłoszonych 763 000 sztuk.

Sprzedaż spada już przez cztery kolejne miesiące. Sprzedaż nowych domów spadła o 5,9% na północnym wschodzie i 15,1% na Środkowym Zachodzie. Na gęsto zaludnionym Południu spadły o 19,8%, a na Środkowym Zachodzie o 13,8%.

READ  RTL Today – Wojna na Ukrainie skłania Francję do przemyślenia kwestii zamknięcia elektrowni węglowych

Nigeria podnosi oprocentowanie

Bank centralny Nigerii podniósł we wtorek swoją referencyjną stopę procentową o 150 punktów bazowych do 13%, pierwszy wzrost od ponad dwóch lat, aby zwalczyć rosnącą inflację, doprowadzając rynki do krachu.

Ten ruch zaskoczył analityków i traderów, którzy spodziewali się, że Komitet Polityki Pieniężnej utrzyma kurs bez zmian.

Jednak gubernator Godwin Emefiele powiedział na konferencji prasowej, że podwyżka stóp jest konieczna, aby okiełznać inflację, która przyspieszyła w kwietniu do 16,82 procent, najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy, w warunkach delikatnego ożywienia gospodarczego.

Indonezja utrzymuje stawki

Bank centralny Indonezji ogłosił we wtorek bardziej agresywne podwyżki stóp rezerw obowiązkowych dla banków, spodziewając się, że inflacja nieznacznie wzrośnie powyżej celu w tym roku, ale utrzymał stopy procentowe bez zmian na rekordowym poziomie.

Bank of Indonesia ogłosił szybsze tempo wzrostu RRR, nakazując bankom zaparkowanie 7,5% swoich rezerw od lipca i 9% od września. Jest to porównywalne z wcześniej ogłoszoną przez BI ścieżką polityki, w której BI ustanowił trzy rozłożone w czasie podwyżki RRR w tym roku z 3,5% do 6,5% we wrześniu.

BI pozostawił referencyjną stopę 7-dniowego reverse repo na rekordowo niskim poziomie 3,50 procent, zgodnie z oczekiwaniami 25 z 27 ekonomistów ankietowanych przez Reuters. Jego dwie pozostałe główne stawki również pozostały na niezmienionym poziomie.

Nadwyżka budżetowa Polski

Polska miała na koniec kwietnia nadwyżkę budżetową w wysokości 9,2 mld zł (2,14 mld USD) – podała we wtorek agencja PAP, powołując się na minister finansów Magdalenę Rzeczkowską.

Polska miała na koniec marca deficyt 0,3 mld zł.

Osobno rzecznik rządu poinformował, że deficyt na koniec 2021 r. wyniósł 26,4 mld zł, czyli 65,1% tego, co zaplanowano w budżecie.

Filipiny zawężają cel wzrostu

READ  Michał Dymet planuje lepsze życie w Rebel County

Filipiny zrewidowały swój docelowy wzrost produktu krajowego brutto na 2022 r. z 7% do 8% z poprzedniego przedziału od 7% do 9%, aby uwzględnić ryzyka zewnętrzne, poinformował we wtorek rząd.

Obniżył też nieznacznie docelowy deficyt budżetowy do 7,6 proc. PKB z 7,7 proc., wśród rewizji, jak powiedział, uwzględnił wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, spowolnienie w Chinach i normalizację gospodarki, politykę monetarną w USA.

Rząd utrzymał jednak cel wzrostu PKB w przedziale od 6% do 7% na lata 2023 i 2024, ponieważ oczekuje, że gospodarka krajowa utrzyma silne ożywienie w średnim okresie.

PKB będzie rósł w tym samym tempie w 2025 r., powiedzieli menedżerowie ds. ekonomicznych w Komitecie Koordynacyjnym Budżetu Rozwoju.

Oczekuje się, że niemiecka inflacja osiągnie 7%

Inflacja w Niemczech w 2022 r. wzrośnie ponad dwukrotnie w porównaniu z 3,1 proc. w zeszłym roku, ponieważ wysokie ceny energii i żywności są napędzane przez wojnę na Ukrainie, poinformowały we wtorek izby przemysłowo-handlowe tego kraju.

DIHK powiedział, że teraz oczekuje, że stopa inflacji osiągnie 7 procent, po początkowych prognozach wzrostu o 3,5 procent w lutowej prognozie.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało w kwietniu, że stopa inflacji wyniesie 6,1 proc. w 2022 r. i 2,8 proc. w przyszłym roku, powołując się na wpływ cen energii na największą gospodarkę Europy.

francuska działalność gospodarcza

Aktywność biznesowa we Francji nieco zwolniła w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak pokazała we wtorek wstępna ankieta, ponieważ presja inflacyjna w mniejszym stopniu złagodziła ograniczenia związane z COVID-19.

S&P Global podał, że majowy indeks menedżerów ds. zakupów dla sektora usług we Francji wyniósł 58,4 punktu, co oznacza spadek z ostatecznej wartości 58,9 w kwietniu. Ekonomiści ankietowani przez Reuters przewidzieli 58,6 na majowy szybki odczyt.

Rośnie aktywność produkcyjna w Japonii

Aktywność produkcyjna w Japonii rozwijała się w maju w najwolniejszym tempie od trzech miesięcy, ponieważ wąskie gardła w dostawach spowodowane niedoborami części i blokadami COVID-19 w Chinach spowodowały spowolnienie produkcji i wzrostu nowych zamówień.

READ  Hongkong zrzuca 200 kg mango z Tajwanu, powołując się na obawy związane z wirusem COVID

Aktywność sektora usług poprawiła się drugi miesiąc z rzędu dzięki silniejszemu popytowi krajowemu w wyniku pandemii, chociaż firmy z sektora usług stanęły w obliczu największego w historii wzrostu cen środków produkcji.

(z informacjami z Reuters)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.