Connect with us

technologia

List Einsteina z równaniem E = mc² sprzedano za ponad 1,2 miliona dolarów

Published

on

Jednostronny odręczny list w języku niemieckim do polsko-amerykańskiego fizyka Ludwika Silbersteina datowany jest na 26 października 1946 r.

List od Alberta Einsteina, zapisujący jego słynne równanie E = mc2, sprzedano za ponad 1,2 miliona dolarów, czyli mniej więcej trzy razy więcej niż oczekiwano, podała w piątek bostońska aukcja RR.

Archiwiści z projektu Einstein Papers z Kalifornijskiego Instytutu Technologii i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie twierdzą, że istnieją tylko trzy inne dobrze znane przykłady tego, jak Einstein napisał własnoręcznie zmieniające świat równanie.

Ten czwarty egzemplarz, jedyny w prywatnej kolekcji, został niedawno opublikowany, według RR Auction, która miała kosztować około 400 000 dolarów.

„To ważny list zarówno z holograficznego, jak i fizycznego punktu widzenia” – powiedział Bobby Livingston, wiceprezes wykonawczy RR Auction, nazywając to równanie najbardziej znanym na świecie.

Równanie – energia równa się masie pomnożonej przez prędkość światła do kwadratu – zmieniło fizykę, pokazując, że czas nie jest absolutny, a masa i energia są równoważne.

To niedatowane zdjęcie, dzięki uprzejmości RR Auction z Bostonu, przedstawia list od Alberta Einsteina, w którym napisał on swoje słynne równanie „E = mc2”, które zostało sprzedane za ponad 1,2 miliona dolarów, które zostało sprzedane na aukcji. | Kredyt fotograficzny: AP

Jednostronny odręczny list w języku niemieckim do polsko-amerykańskiego fizyka Ludwika Silbersteina datowany jest na 26 października 1946 r.

Silberstein był znanym krytykiem i pretendentem do niektórych teorii Einsteina.

„Na Twoje pytanie można odpowiedzieć wzorem E = mc2 bez żadnej erudycji” – napisał Einstein w liście na papierze firmowym Princeton University, zgodnie z tłumaczeniem RR Auction.

List był częścią osobistych archiwów Silbersteina, które zostały sprzedane przez jego potomków.

Kupujący został zidentyfikowany przez RR tylko jako anonimowy kolekcjoner dokumentów. Według Livingston, rzadkość tego listu wywołała wojnę licytacyjną. Pięć stron początkowo licytowało agresywnie, ale kiedy cena osiągnęła około 700 000 $, zawody stały się dwustronne, powiedział.

Aukcja rozpoczęła się 13 maja i zakończyła się w czwartek.

READ  Mass Effect Legendary Edition dostosowało darmowe nagranie tyłka Mirandy • Eurogamer.pl
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *