Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Liderzy Parlamentu Europejskiego apelują o „kompleksową” misję wyborczą przed polskimi wyborami – EURACTIV.com

Published

on

Liderzy Parlamentu Europejskiego apelują o „kompleksową” misję wyborczą przed polskimi wyborami – EURACTIV.com

Główne ugrupowania polityczne w Parlamencie Europejskim wspólnie wzywają do pełnowymiarowej misji obserwacji wyborów przed kluczowymi wyborami parlamentarnymi w Polsce, które odbędą się w tym roku w związku z trwającymi protestami przeciwko obecnemu rządowi i apelami o silniejszą demokrację.

We wspólnym liście z wtorku (7 czerwca) do Matteo Mecacciego, dyrektora ds. instytucji demokratycznych i praw człowieka w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, przywódcy Zielonych/WSE, EPP, S&D, Renew i GUE wezwali do politycznej grupy rozpoczęły pełną misję obserwacyjną i wyraziły „zaniepokojenie, że wybory mogą nie zostać przeprowadzone zgodnie z najwyższymi standardami demokratycznymi”.

Podczas gdy Polska od dawna spiera się z Komisją Europejską o rządy prawa, a w szczególności o niezawisłość sądownictwa, to niedawne uchwalenie nowej ustawy powołującej komisję, której rzekomym celem jest zbadanie rosyjskich wpływów, przyciąga międzynarodowa uwaga skupia się na krytyce rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Nowa komisja, która ma zostać powołana na mocy ustawy, zbada wpływ Rosji na polską politykę w latach 2007-2022. Zgodnie z nowym prawem osoba publiczna, która działała pod wpływami rosyjskimi, może otrzymać zakaz posiadania poświadczenia bezpieczeństwa lub pracy na stanowiskach związanych z dystrybucją środków publicznych.

We wspólnym liście liderzy ugrupowania ostrzegają, że nowe prawo będzie „służyło przede wszystkim uniemożliwieniu członkom opozycji ubiegania się o urząd w przypadku ich wyboru, ponieważ zabrania osobom fizycznym pełnienia funkcji publicznych związanych z dystrybucją środków publicznych przez okres do 20 lat, aby postrzegać 10 lat.

„Gdyby taka ustawa została uchwalona, ​​rodziłoby to istotne pytania dotyczące poszanowania prawa wyboru, wolności wypowiedzi i wolności zrzeszania się. „Uważamy to za cyniczny przykład wykorzystania rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, aby wywrzeć odstraszający wpływ na polityków, media i społeczeństwo obywatelskie” – podsumowali.

Ustawę potępiły również Komisja Europejska i Stany Zjednoczone.

Liderzy ugrupowań wyrazili również zaniepokojenie niedawnymi zmianami polskiego prawa wyborczego i innymi działaniami, które mogą potencjalnie przynieść korzyści partii rządzącej, takimi jak otwieranie nowych lokali wyborczych tylko w małych miastach i na wsiach, na obszarach, gdzie PiS zazwyczaj widzi wysoki poziom poparcia.

List „budzi również obawy, że strukturalny brak niezależności sądownictwa i krajobrazu medialnego jeszcze bardziej zagrozi uczciwości nadchodzących wyborów”.

PiS należy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, co czyni go jedyną dużą grupą w Parlamencie, która nie podpisała listu.

PiS jest u władzy od 2015 roku i niezmiennie zajmuje czołowe miejsca w sondażach. Jednak różnica między PiS a opozycyjną koalicją obywatelską kierowaną przez byłego przewodniczącego Rady UE Donalda Tuska zmniejszyła się w ostatnich tygodniach do zaledwie pięciu punktów.

Wybory odbędą się najpóźniej 11 listopada tego roku.

„Nowa ustawa polskiego rządu, która może pozbawić kandydatów opozycji oficjalnych stanowisk, a także drakońskie zmiany w ordynacji wyborczej pokazują, że PiS stosuje skrajnie autorytarne taktyki, aby utrzymać się u władzy” – powiedział Terry Reintke, eurodeputowany i przewodniczący Zielonych/ EFA, w opinii z wywiadu.

Wezwanie do pełnego monitoringu pojawiło się po ogromnych protestach antyrządowych w Warszawie w zeszłym tygodniu. W weekend setki tysięcy demonstrantów zgromadziło się w stolicy, by maszerować przeciwko PiS i Kaczyńskiemu, wymachując transparentami z napisami „Demokracja” i „Zwyciężymy”.

Frustracje wyrażane przez protestujących obejmują inflację, prawa kobiet i LGBT oraz koszty utrzymania. Wyrażono również zaniepokojenie rosyjskim prawem wpływów.

[Edited by Alice Taylor]

Dowiedz się więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *