Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Narodowy Bank Polski pozostawia stopy procentowe bez zmian, uwaga na jutrzejszą konferencję prasową | pstryknąć

Published

on

Narodowy Bank Polski pozostawia stopy procentowe bez zmian, uwaga na jutrzejszą konferencję prasową |  pstryknąć

Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe NBP pozostają bez zmian (stopa referencyjna pozostaje na poziomie 6,75%). W oświadczeniu wydanym po spotkaniu odnotowano spadek PKB w pierwszym kwartale i dalszy spadek popytu konsumpcyjnego, przy dalszym wzroście inwestycji. W dokumencie ponownie podkreślono korzystną sytuację na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Zgodnie z oczekiwaniami, RPP odnotowała w maju dalszy spadek inflacji CPI oraz silny spadek inflacji bazowej. Rada nadal obserwowała przenoszenie rosnących kosztów na ceny wyrobów gotowych. Oprócz aktualizacji paragrafów dotyczących danych o PKB za pierwszy kwartał i najnowszych danych o inflacji, reszta komunikatu pozostała w dużej mierze niezmieniona. Rada podtrzymała opinię, że powrót inflacji do celu NBP będzie stopniowy, biorąc pod uwagę skalę i trwałość wcześniejszych wstrząsów zewnętrznych.

Głównym wydarzeniem związanym z perspektywami polityki pieniężnej będzie jutrzejsza konferencja prasowa prezesa NBP Glapińskiego. Oczekujemy, że ton będzie bardziej ekspansywny niż miesiąc temu. Spadek inflacji był szybszy niż oczekiwano (choć blisko marcowej prognozy NBP). Szczyt inflacji bazowej najprawdopodobniej już za nami, a umacniający się złoty i niższe ceny surowców powinny sprzyjać dalszej dezinflacji. Krótkoterminowe perspektywy inflacji poprawiły się, a część członków RPP ponownie zaczęła podnosić kwestię chęci obniżki stóp przed końcem tego roku.

Naszym zdaniem średnioterminowe perspektywy inflacji pozostają niepewne, w związku z czym, biorąc pod uwagę napiętą sytuację na rynku pracy, dużą presję płacową oraz silną akceptację konsumentów dla podwyżek cen, inflacja może ustabilizować się na poziomach znacznie powyżej celu NBP w średnim okresie. Prognoza NBP, zakładająca utrzymanie stóp procentowych bez zmian, sugeruje powrót inflacji do celu do końca 2025 r., a ewentualna obniżka stóp przed końcem 2023 r. może to opóźnić.

Dlatego w scenariuszu bazowym nie widzimy obniżek stóp w tym roku. Jednak poprawa krótkoterminowych perspektyw inflacji, umocnienie złotego i możliwe złagodzenie retoryki ze strony innych banków centralnych w nadchodzących miesiącach mogą być argumentami za jednorazową obniżką stóp RPP w drugiej połowie roku. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza szacujemy na 30-40%.

READ  Rosyjski poseł ostrzega Polskę: „Wszystko się źle skończy”