Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Liban. Wybuch w Bejrucie. Potężna eksplozja w porcie. Liczba zabitych i rannych

Published

on

Liban.  Wybuch w Bejrucie.  Potężna eksplozja w porcie.  Liczba zabitych i rannych

Późnym wtorkowym popołudniem potężna eksplozja wstrząsnęła stolicą Libanu, Bejrutem. W środę wieczorem libański minister zdrowia poinformował, że zginęło 135 osób, a około 5000 zostało rannych. Wybuch spowodował ogromne szkody. Władze libańskie twierdzą, że przyczyną tragedii był pożar niebezpiecznych chemikaliów przechowywanych w porcie.

1. Co się stało?

Wybuch nastąpił 4 sierpnia po godzinie 17:00 czasu polskiego (po godzinie 18:00 w Bejrucie) w centralnym punkcie portu, obok silosu portowego. Eksplozja całkowicie zniszczyła wiele pobliskich budynków i uszkodziła setki innych w promieniu kilku kilometrów – w tym siedziba premiera Libanu, położona ponad 1500 metrów od miejsca wybuchu

Erupcja była tak silna, że ​​odczuwalna była na Cyprze, wyspie położonej ponad 200 kilometrów od Bejrutu. Przez wiele godzin po eksplozji w Bejrucie unosiła się ogromna chmura dymu i kurzu.

Zarejestrowany moment wybuchu w Bejrucie ENEX

2. Ile jest ofiar?

Równowaga ofiar tragedii wciąż rośnie. Libański minister zdrowia Hamad Hassan powiedział w środę wieczorem, że w eksplozji zginęło 135 osób. Około 5000 osób zostało rannych, ale wielu jeszcze nie znaleziono. „Z pewnością pod gruzami są ofiary, otrzymujemy dziesiątki wezwań w sprawach zaginionych” – powiedział Hassan.

Akcja ratunkowa trwa cały czas. Terytorium portu otacza kordon policyjny, w którym gromadzą się ludzie poszukujący informacji o swoich krewnych, których jeszcze nie odnaleziono. Część osób, które znajdowały się w obszarze eksplozji, została porwana przez falę do morza.

3. Co spowodowało wybuch?

Przyczyną tragedii jest eksplozja 2750 ton saletry amonowej (saletry amonowej), która została wcześniej skonfiskowana przez władze, przechowywana w porcie. Eksplozja miała nastąpić podczas spawania otworu magazynu, aby zapobiec kradzieży.

„Niedopuszczalne jest, aby ładunek azotanu amonu, szacowany na 2750 ton, był przechowywany przez sześć lat bez podjęcia środków ostrożności” – powiedział premierowi Hassanowi Diabowi na Twitterze prezydent Libanu Michel Aoun.

READ  Polska planuje utworzenie rejestru ciąż do zgłaszania poronień | Polska

Materiał, który doprowadził do wielu tragedii. Co to jest azotan amonu? >>>

4. Reakcja

Na środę zapowiedziano nadzwyczajne posiedzenie rządu w celu omówienia sytuacji i podjęcia środków zaradczych. Premier Hasan Diab mówił o „niebezpiecznym magazynie portowym”, ale zastrzegł, że nie chce uprzedzać wyników śledztwa. – Obiecuję, że ta katastrofa nie będzie kompletna bez rozstrzygnięcia. Odpowiedzialni zapłacą za to najwyższą cenę, powiedział Diab w telewizyjnym przemówieniu. – Zostaną ujawnione fakty dotyczące tego niebezpiecznego magazynu, który istnieje od 2014 roku, ale śledztwa nie będę przewidywał – dodał. Szef rządu wezwał także „wszystkie przyjazne i braterskie kraje” do pomocy Libanowi.

Najwyższa Rada Obrony Libanu zaleciła rządowi ogłoszenie Bejrutu miastem katastrofy i ogłoszenie w mieście stanu wyjątkowego. Wojsko ma być skierowane do utrzymania porządku na ulicach. Według prezydenta Michela Aouna stan wyjątkowy powinien trwać co najmniej dwa tygodnie. Prezydent zapowiedział trzydniową żałobę narodową i zapowiedział, że 100 miliardów funtów libańskich (nieco ponad 50 milionów euro) zostanie przeznaczonych na usuwanie skutków katastrofy.

Do Libanu napłynęły także kondolencje i oferty pomocy z całego świata.

Wybuch w stolicy Libanu – Bejrucie

Zarejestrowany moment wybuchu w Bejrucie ENEX
wideo 2/26

Główne źródło zdjęć: Michaił Alaeddin / SPUTNIK Rosja / East News

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *