Connect with us

Nauka

Łazik Marsa NASA i „ siedem minut terroru ”

Published

on

Amerykańska agencja kosmiczna (NASA) opublikowała animację pokazującą, jak jej jednotonowy łazik Perseverance wyląduje na Marsie 18 lutego.

Robot zostaje wysłany do krateru o nazwie Jezero, gdzie będzie szukał dowodów na przeszłe życie. Ale aby podjąć tę naukę, musi najpierw delikatnie wylądować.

Sekwencja manewrów potrzebnych do wylądowania na Marsie jest często określana jako „siedem minut terroru” – i nie bez powodu.

Tyle musi się udać w przerażająco krótkim czasie, w przeciwnym razie nadchodząca misja wykopie bardzo dużą i bardzo kosztowną nową dziurę w Czerwonej Planecie.

Co więcej, wszystko jest autonomiczne.

Z odległości 209 milionów km (130 milionów mil) między Ziemią a Marsem w ciągu dnia, każda chwila i każdy ruch, który widzisz na animacji, muszą być sterowane przez komputery pokładowe.

Rozpoczyna się ponad 100 km nad Marsem, gdzie łazik Perseverance napotka pierwsze smugi atmosfery.

Grafika: „Skycrane” obniża łaziki na szeregu nylonowych linek

W tym momencie pojazd w swojej kapsule ochronnej jedzie z prędkością 20 000 km / h (12 000 mil na godzinę).

W nieco ponad 400 sekund system zniżania musi zmniejszyć tę prędkość do mniej niż 1 m / s na powierzchni.

Większość pracy jest wykonywana przez osłonę termiczną.

Gdy kapsuła zanurza się głębiej w marsjańskie powietrze, robi się bardzo gorąca w temperaturze ponad 1000 ° C – ale jednocześnie opór dramatycznie spowalnia spadek.

Do czasu, gdy spadochron naddźwiękowy wystrzelił z tylnej części kapsuły, prędkość została już zmniejszona do 1200 km / h.

Wytrwałość będzie jeździć na spadochronie o szerokości 21,5 m przez nieco ponad minutę, dalej szorując prędkość wejściową.

Jednak najbardziej skomplikowane fazy dopiero przed nami.

Wytrwałość
Jedna tona zaawansowanej technologii: siedem instrumentów, 23 kamery, dwa mikrofony i wiertarka

Na wysokości 2km i przy prędkości 100m / s – łazik Perseverance i jego „Skycrane” oddzielają się od tylnej części obudowy i odpadają.

Osiem rakiet zostaje następnie zapalonych na kołysce, aby ustawić łazik w pozycji zawisu tuż nad powierzchnią. Linki nylonowe służą do opuszczania na ziemię pojazdu kołowego wartego wiele miliardów dolarów.

READ  Ogłoszono zwycięzców 2022 FAI Awards

Ale to wciąż nie wszystko.

Kiedy Wytrwałość wyczuje kontakt, musi natychmiast odciąć kable, w przeciwnym razie zostanie przeciągnięta za dźwigiem, gdy kołyska odlatuje, by pozbyć się siebie na bezpieczną odległość.

Sekwencja wygląda tak samo, jak została użyta do umieszczenia ostatniego łazika NASA, Curiosity, na powierzchni Marsa 12 lat temu. Jednak narzędzia nawigacyjne zostały ulepszone, aby umieścić Wytrwałość w jeszcze dokładniej zdefiniowanej strefie lądowania.

Przyziemienie spodziewane jest późnym popołudniem, czasu lokalnego, na Marsie – tuż przed 21:00 GMT na Ziemi.

Warto pamiętać, że w dniu lądowania czas potrzebny na dotarcie sygnału radiowego z Marsa do Ziemi wyniesie około 700 sekund.

Oznacza to, że kiedy NASA otrzyma wiadomość od Wytrwałości, że zajęła górną część atmosfery, misja będzie już martwa lub żywa na powierzchni planety przez kilka minut.

Robot będzie nagrywał swoje zejście kamerą i mikrofonami. Pliki multimedialne zostaną odesłane na Ziemię po wylądowaniu – zakładając, że Wytrwałość przeżyje.

Schemat łazika
Schemat łazika

Przeczytaj nasze przewodniki po Wytrwałości (znanej również jako misja Mars 2020) – dokąd zmierza i co będzie robić.

Infografika
Wytrwałość wyceluje w krater, w którym kiedyś znajdowało się jezioro

[email protected] i śledź mnie na Twitterze: @BBCAmos

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.