Connect with us

Świat

Lawina błotna w Japonii: ratownicy w Atami szukają ponad 100 zaginionych osób

Published

on

Ulewne deszcze spowodowały ogromną lawinę błotną w Atami w prefekturze Shizuoka, około 90 kilometrów na południowy zachód od Tokio. Nagrania opublikowane w mediach społecznościowych pokazały powódź czarnej wody spływającej z góry do miasta, niszcząc po drodze domy, podczas gdy sąsiedzi patrzyli z przerażeniem.

Działania ratunkowe nasiliły się przez cały weekend, a policja, straż pożarna i członkowie Japońskich Sił Samoobrony uczestniczyli w trudnych i czasami zdradzieckich operacjach. Kolejne 13 osób zostało uratowanych w niedzielę, powiedział urzędnik miasta Atami, z których jedna została poważnie ranna, a później zmarła, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do trzech.

Urzędnik dodał, że uratowano 22 ocalałych, podczas gdy 113 zaginęło.

Spośród tych, których obecnie brakuje, możliwe jest, że niektórzy byli poza miastem w czasie lawiny błotnej, powiedział urzędnik miasta. Władze pracują nad potwierdzeniem swojego miejsca pobytu, dodał urzędnik.

Potwierdzono, że 102 z 215 mieszkańców dotkniętych lawiną błotną części dzielnicy Izusan w Atami są bezpieczne, powiedział urzędnik.

Yuji Shima, który stracił dom i wszystkie swoje rzeczy, został wraz z żoną i matką ewakuowany do domu przyjaciela.

„Osuwisko błotne wyglądało jak tsunami – było jak wielka fala, która wydała grzmiący dźwięk i spadła na ziemię” – powiedział Shima. „Ziemia zadrżała, a słupy energetyczne zakołysały się”.

Shima dodał, że gdy lawina błotna spadła, w powietrzu unosił się „błotnisty chemiczny smród”.

„To wszystko wydarzyło się w ułamku sekundy” – powiedział, dodając, że bezpieczeństwo swojej rodziny uczynił priorytetem i nie zabrał ze sobą żadnych rzeczy, kiedy uciekł z domu.

Ponad 130 domów zostało zmiecionych przez lawinę błotną, poinformowała agencja ds. katastrof i zarządzania pożarami w Atami City. Urzędnicy rozpoczęli ewakuację ludzi w sobotę.

Atami ma trzy centra ewakuacyjne. Dwa prywatne hotele w Atami również pomieszczą 562 osoby, powiedział urzędnik miasta.

READ  Negocjacje w sprawie Brexitu. Johnson i von der Leyen: Obecnie nie ma żadnych warunków umownych

Na niedzielnej konferencji prasowej gubernator Shizuoka Heita Kawakatsu powiedział, że prefektura bada, czy lawina błotna była spowodowana wylesianiem w okolicy, co mogło zmniejszyć zdolność zatrzymywania wody przez dno górskie.

Premier Japonii Yoshihide Suga złożył w sobotę kondolencje ofiarom osuwiska, podkreślając, że ratownicy robią, co mogą, aby ratować życie, ratować ludzi i pomagać w ewakuacji.

Dodając, że ulewne deszcze będą nadal oddziaływać na różne części kraju, Suga wezwał obywateli do przeglądania map zagrożeń w ich okolicy i zwracania szczególnej uwagi na aktualizacje pogody i informacje o ewakuacji.

Japonia jest podatna na osuwiska, ze średnią 1500 osuwisk rocznie w ciągu ostatniej dekady – wzrost o prawie 50% w porównaniu z ostatnimi 10 latami. według raportu japońskiego rządu z 2020 roku.
Klęski powodziowe, takie jak osuwiska, stanowią tradycyjne, ale poważne zagrożenie dla kraju. Dzieje się tak, ponieważ połowa populacji Japonii i 75% bogactwa kraju koncentruje się na obszarach zagrożonych powodziami. według ekspertów.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *