Connect with us

Gospodarka

Które kraje UE będą najbardziej dotknięte?

Published

on

Które kraje UE będą najbardziej dotknięte?

Rosja wstrzymała dostawy gazu do kilku krajów europejskich. Podczas gdy niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej borykają się z niedoborami, najbiedniejsi zmagają się z rosnącymi cenami energii.

Ponieważ Rosja nadal ogranicza dostawy gazu do Europy, kraje na całym kontynencie rozpoczęły wdrażanie planów awaryjnych, które obejmują ponowne otwarcie elektrowni węglowych i przedłużenie żywotności reaktorów jądrowych.

Po tym, jak Rosja wstrzymała dostawy gazu do kilku krajów Europy Północnej i Wschodniej na początku tego roku, obecnie ograniczyła dostawy gazu do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 1 do zaledwie 20 procent przepustowości. Turbina używana do obsługi gazociągu, która ma zostać zwrócona rosyjskiemu państwowemu Gazpromowi po konserwacji w Kanadzie, utknęła w Niemczech, ponieważ rząd twierdzi, że Gazprom nie dostarczył dokumentacji potrzebnej do jej odzyskania. Ze swojej strony Rosja obwiniła zachodnie sankcje za pat.

Pod koniec lipca rządy Unii Europejskiej zobowiązały się do zmniejszenia zużycia gazu o 15 procent do marca przyszłego roku – dobrowolny cel mający na celu pokazanie jednolitego frontu wśród tego, co urzędnicy UE postrzegają jako szantaż energetyczny ze strony Rosji w związku z sankcjami bloku.

Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej zawierała przepis, który umożliwiłby jej uczynienie celów obowiązkowymi w sytuacji awaryjnej. Zamiast tego ruch ten musiałby teraz zostać zaaprobowany przez głowy państw wszystkich krajów z wyjątkiem Węgier, co znacznie utrudniłoby wdrożenie prawdziwego systemu skoordynowanego racjonowania.

Przyglądamy się, w jaki sposób kraje UE zostały dotknięte do tej pory i jakie są największe wyzwania, przed którymi stoją przed zimą.

Austria

Przed wybuchem wojny rosyjskiej na Ukrainie Austria była silnie uzależniona od rosyjskiego gazu. Minister środowiska Leonore Gewessler powiedziała w tym tygodniu, że krajowi udało się zmniejszyć tę zależność z 80 do 50 procent.

READ  Kraków. Dolne Młyny wciąż się bawi! Zbliża się jednak koniec popularnego wśród krakowian kompleksu pubów [ZDJĘCIA]

Ponieważ rosyjski koncern państwowy Gazprom nie dostarczył przed zimą gazu do zapełnienia austriackich pojemności magazynowych, rząd zezwolił na jego wykorzystanie innym firmom.

Austria ogłosiła również plany uruchomienia elektrowni Mellach na węglu tej zimy po przekształceniu jej w elektrownię gazową w 2020 roku.

Belgia

Belgia polegała na Rosji tylko w przypadku około 6% swojego gazu i jest zamiast tego centrum dostaw do innych krajów Unii Europejskiej.

Belgijskie miasto portowe Zeebrugge jest głównym ośrodkiem importu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wiele z tego dostarcza Katar.

Niemniej jednak wysokie ceny gazu dotknęły gospodarstwa domowe i przemysł.

Bułgaria

Pod koniec kwietnia Bułgaria była jednym z pierwszych krajów UE, które zostały odcięte od rosyjskiego gazu za odmowę zapłaty za niego w rublach.

Bułgaria, która w około 90 procentach jest zależna od rosyjskiego gazu, zwiększyła zakupy LNG, biorąc pod uwagę dostawców takich jak Stany Zjednoczone.

Zwiększyła również przepustowość rurociągu wychodzącego z ogromnego pola Azerbejdżanu na Morzu Kaspijskim.

Chorwacja

Chorwacja uchwaliła w czerwcu ustawę zezwalającą na budowę terminalu LNG w dążeniu do odstawienia rosyjskiego gazu.

Z nieco ponad 50 procentami chorwackie magazyny gazu znalazły się wśród Najniższy w UE na początku sierpnia – daleko od ogólnego celu UE na poziomie co najmniej 80 proc.

Republika Czeska

Kraj jest prawie w 100 procentach zależny od rosyjskiego gazu, ale większość kupujących kupuje gaz za pośrednictwem zagranicznych handlowców, a nie bezpośrednio od Gazpromu.

Czechy jako kraj tranzytowy łączą północne Niemcy z południowymi Niemcami i Słowacją, skąd gaz płynie do Austrii i Włoch. Na początku tego roku odnotowano spadek tranzytu gazu, ale importerzy twierdzą, że dostawy pozostają stabilne.

Dania

Dania została również odcięta od rosyjskiego gazu po tym, jak duńska międzynarodowa firma Ørsted odmówiła zapłaty w rublach.

READ  UE przypieczętowuje porozumienie w sprawie sankcji w ostatniej chwili po starciu Włoch z Polską, które groziło jego przyjęciem – POLITICO

Kraj obiecał szybko wznowić swoje złoże gazowe Tyra, aby uniezależnić się od rosyjskich dostaw, ale plan ten został opóźniony nawet o dziewięć miesięcy i oczekuje się, że zostanie ponownie otwarty w ostatnim kwartale 2023 r. lub pierwszym kwartale 2024 r.

Rury w miejscach wyjścia na ląd gazociągu „Nord Stream 1” w Lubminie, Niemcy. (Hannibal Hanschke / Reuters)

Estonia, Łotwa i Litwa

Mimo uzależnienia od rosyjskiego gazu państwa bałtyckie ogłosiły, że w kwietniu wstrzymają cały import z Rosji.

Rosja dostarczała gaz na Łotwę zarówno przez Estonię, jak i Litwę, podczas gdy Estonia była najbardziej uzależniona od Rosji w zakresie dostaw gazu.

Łotwa, która miała wstrzymać cały import z Rosji na początku 2023 r., została pod koniec lipca odcięta od rosyjskiego gazu za naruszenie „warunków wydobycia gazu”.

Finlandia

Finlandia została odcięta od rosyjskiego gazu w maju po tym, jak odmówiła spełnienia prośby Gazpromu o zapłatę w rublach. Posunięcie to zbiegło się z dążeniem Helsinek do przystąpienia do NATO.

Finlandia jest uzależniona od rosyjskiego gazu tylko w 5 procentach swojego zapotrzebowania na energię.

Francja

Z około 17% dostaw pochodzi z Rosji, Francja jest mniej zależna niż inne główne gospodarki europejskie, takie jak Niemcy i Włochy.

Francja zapewniła sobie magazynowanie gazu z Kataru i innych krajów dostarczających przez Norwegię. Podpisała umowę o współpracy energetycznej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i ogłosiła plany rozbudowy energetyki jądrowej. Jednak plany te zostały zakłócone przez ostatnie fale upałów, które podniosły temperaturę rzek.

Niemcy

Do początku wojny na Ukrainie uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu było wyborem politycznym. Ta zależność została teraz zmniejszona z 55 procent do wciąż wysokiego 30 procent.

Na początku sierpnia kraj uruchomił ponownie elektrownię węglową, ponieważ dostawy gazu z gazociągu Nord Stream 1 nadal spadały.

Elektrownia węglowa w Dolnej Saksonii otrzymała tymczasową koncesję do kwietnia 2023 r. na zaopatrywanie w energię co najmniej pół miliona rodzin.

Niemieckie miasta zmniejszyły oświetlenie i ciepłą wodę, aby zapobiec najgorszym scenariuszom na zimę.

Grecja

Grecja otrzymuje 40 procent swojego gazu z Rosji, z czego dwie trzecie wykorzystuje się do wytwarzania energii elektrycznej. Kraj nie doświadczył do tej pory żadnych zakłóceń w dostawach.

Grecji udało się zastąpić znaczną ilość rosyjskiego gazu zwiększeniem importu LNG i planuje wprowadzić rotacyjne przerwy w dostawach w przypadku zakłóceń w dostawach.

Węgry

Węgry, które są w 85 proc. zależne od rosyjskiego gazu, wypowiadają się przeciwko unijnym sankcjom na import gazu z tego kraju.

Węgry, które opóźniają się w zabezpieczaniu magazynów gazu przed zimą, spodziewają się podpisać nową umowę z Rosją na większe dostawy tego lata.

Irlandia i Malta

Państwa wyspiarskie nie są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiego gazu i nie są połączone z gazociągami kontynentalnymi. Na przykład Irlandia pozyskuje większość swojego gazu z Morza Północnego.

Włochy

Włochy zmniejszyły w dużej mierze swoją zależność od rosyjskiego gazu do około 25 procent z 40 procent wcześniej w tym roku – wciąż narażając je na rosyjskie zamknięcie.

Kraj próbuje zawrzeć nową umowę na dostawę gazu z Algierii i zwiększył import LNG. Są też plany, aby uzyskać więcej z Azerbejdżanu.

Luksemburg

Zależność małego środkowoeuropejskiego państwa od rosyjskiego gazu wynosiła od pięciu do dziesięciu procent całkowitego zużycia w 2020 roku. Nie przewiduje cięć ani znaczącego spadku PKB.

Holandia

Holandia dążyła do zawarcia umów na zakup większej ilości LNG, aby ograniczyć swoją zależność od rosyjskiego gazu, prowadząc jednocześnie kampanię wzywającą obywateli do oszczędzania energii elektrycznej, na przykład poprzez krótsze prysznice.

Przed kryzysem rząd planował zamknięcie ogromnego pola gazowego na północy kraju, Groningen, ze względu na lokalny sprzeciw wobec stwarzanych przez nie zagrożeń dla środowiska, w tym trzęsień ziemi. Plan trwałego zamknięcia pola został odłożony na półkę.

Polska

Polska była, obok Bułgarii, pierwszym krajem UE, który w kwietniu został odcięty od rosyjskiego gazu. Na początku sierpnia wypełniła swoje magazyny do prawie 100 proc.

Większość potrzeb energetycznych Polski jest kontrowersyjnie pokrywana przez elektrownie węglowe. Posiada również terminal LNG w Świnoujściu, przez który importuje gaz z USA, Kataru, Egiptu i Izraela.

Portugalia i Hiszpania

Żaden kraj na Półwyspie Iberyjskim nie jest uzależniony od Rosji w zakresie dostaw gazu, ale oba ucierpiały z powodu wzrostu kosztów importu LNG.

Rumunia

Rumunia zwraca się zimą do Rosji o około 20 procent swojego zapotrzebowania na gaz, ale ma znaczne rezerwy zarówno na morzu, jak i na lądzie.

Na początku tego roku rząd rumuński uchwalił ustawę ułatwiającą poszukiwania na Morzu Czarnym.

Chociaż kraj jest mniej podatny na blokadę rosyjskiego gazu niż inne kraje, rosnące koszty energii stanowią wyzwanie dla gospodarki kraju, podczas gdy możliwości eksportu gazu są nadal słabo rozwinięte.

Słowacja i Słowenia

Oba kraje polegają na Rosji, aby zaspokoić około 60 procent swoich potrzeb gazowych.

W Słowenii rząd podjął działania mające na celu oszczędność energii na poziomie około 10 procent. Słowacja zapowiedziała, że ​​będzie importować gaz od innych dostawców, przede wszystkim od Norwegii.

Szwecja

Szwecja, która dzieli rynek gazowy z Danią, w dużym stopniu polega na rosyjskim gazie, ale obecnie jest dobrze zaopatrzona na zimę, a jej rezerwy są pełne w 90 procentach.

Źródło: Świat TRT

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *