Connect with us

Nauka

Księżyc rdzewieje, a winę ponosi Ziemia

Published

on

Przepraszam księżycu. Nasz błąd.

Disney

Księżyc prawdopodobnie nie powinien mieć rdzy. Rdza, tlenek żelaza, potrzebuje zarówno tlenu, jak i wody, aby występować naturalnie, więc można by pomyśleć, że księżyc – ciało niebieskie, które jest w większości suche i całkowicie pozbawione tlenu – nie miałby żadnej rdzy. Okazuje się, że tak. A naukowcy próbują dowiedzieć się, dlaczego.

ZA nowe badanie opublikowane w Science Advances wziął dane z Orbiter Chandrayaan-1 Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych i odkryli, że skała na biegunach księżyca ma inny skład niż inne obszary księżyca. Po dokładniejszej analizie Shuai Li, główny autor badań, odkrył hematyt, pospolity tlenek żelaza – rdzę.

Skontaktował się z naukowcami i Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, aby potwierdzić odkrycie.

„Na początku całkowicie w to nie wierzyłem. To nie powinno istnieć, biorąc pod uwagę warunki panujące na Księżycu” – powiedział Naukowiec JPL Abigail Fraeman, jeden z naukowców skontaktował się Li. „Ale odkąd odkryliśmy wodę na Księżycu, ludzie spekulowali, że może istnieć większa różnorodność minerałów, niż nam się wydaje, gdyby ta woda zareagowała ze skałami”.

Dlaczego więc obecnie na Księżycu istnieje rdza? Istnieje wiele czynników, ale częściowo winę za to ponosi Ziemia.

Przede wszystkim woda występuje na Księżycu w małych ilościach. Woda lodowa istnieje w kraterach księżycowych, ale woda ta znajduje się po drugiej stronie księżyca, daleko od miejsca, w którym pojawiła się rdza. Obecna teoria głosi, że cząsteczki pyłu, które często uderzają w Księżyc, pomagają uwolnić cząsteczki wody, mieszając te cząsteczki z żelazem na powierzchni.

Następnie jest część tlenowa. Tutaj pojawia się Ziemia.

Dzięki temu, że istnieje w tak bliskiej odległości od Ziemi, księżyc jest nosicielem śladowych ilości tlenu, podróżując z górnych warstw atmosfery Ziemi aż na Księżyc. Li odkrył, że strona księżyca zwrócona w stronę Ziemi ma więcej rdzy niż obszary, które nie są zwrócone w stronę Ziemi.

Uważa, że ​​ten proces zachodzi na Księżycu od miliardów lat. Moon, przyjmij nasze najszczersze przeprosiny za rdzę.

READ  Lewandowski dołącza do CR7, Messiego i Zlatana na liście, której przyznano 500. gola przeciwko Schalke
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *