Connect with us

Nauka

Kryzys norek duńskich pogarsza się. Oto co to oznacza

Published

on

Rozwój nastąpił kilka dni po tym, jak duński rząd ogłosił, że planuje odstrzelenie całej populacji norek w kraju, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się.

W Danii żyje od 15 do 17 milionów norek, podczas gdy populacja ludzka liczy około 5,5 miliona.

Zakaz wszedł w życie o 4 rano w sobotę i oznacza, że ​​podróżni z Danii nie mogą wjechać do Wielkiej Brytanii, podał rząd w oświadczeniu. Obywatele Wielkiej Brytanii powracający do domu będą zmuszeni do poddania się kwarantannie przez dwa tygodnie i, w przeciwieństwie do innych wymogów kwarantanny dla podróżnych wjeżdżających do Wielkiej Brytanii, nie będzie żadnych wyjątków.

Premier Danii Mette Frederiksen powiedział w środę, że decyzja o uboju norek została podjęta z „ciężkim sercem”, ale była konieczna w oparciu o zalecenia władz sanitarnych.

Co się stało w Danii?

Dania ogłosiła, że ​​dokona uboju całej swojej populacji norek po odkryciu dowodów na to, że choroba powodująca nowy koronawirus zmutowała u norek po przeniesieniu jej przez ludzi. Stwierdzono również, że nowy wariant rozprzestrzenił się na ludzi, z 214 potwierdzonymi infekcjami od piątku.

Duński rząd ogłosił również ograniczenia dla siedmiu gmin, w których wykryto nowy szczep. „Wirus zmutował u norek. Zmutowany wirus rozprzestrzenił się na ludzi” – powiedział Frederiksen.

Statens Serum Institut, duński organ z siedzibą w Kopenhadze zajmujący się chorobami zakaźnymi, znalazł pięć przypadków wirusa na fermach norek i 12 przypadków u ludzi, które wykazywały zmniejszoną wrażliwość na przeciwciała. Zezwolenie na rozprzestrzenianie się wirusa może potencjalnie ograniczyć skuteczność przyszłych szczepionek.

Czy norki i Covid są problemem w innych krajach?

Tak. Podał Reuters że 90 000 norek zostało zabitych w Hiszpanii latem po wybuchu epidemii na farmie, po którym zarażono kilku pracowników na farmie. W czerwcu Reuters podał również, że było to 10 000 norek matek i około 50 000 młodych norek zagazowany na śmierć na farmie w mieście De Mortel w południowej Holandii, w ramach szerszego dążenia kraju do uboju około 3500 osób.

Co oni robią ze wszystkimi norkami?

Cała duńska populacja norek ma zostać szybko poddana ubojowi, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowej zmutowanej formy wirusa.

READ  Tajemnicze kręgi na pustyni wyjaśnione przez teorię Alana Turinga sprzed 70 lat

Jeśli koronawirus mutuje, czy wpłynie to na szczepionki?

Nie oczekuje się, że mutacje koronawirusa wpłyną na skuteczność szczepionki, powiedział naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia w czerwcu.

Przemawiając na spotkaniu w piątek, inna ekspertka WHO, Maria Van Kekhove, ostrzegła, że ​​„mutacje są normalne”.

Poprzednia wersja tego artykułu błędnie opisywała cel opracowywanych szczepionek. Został zaktualizowany.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *