Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kryzys na granicy białorusko-polskiej sprawia, że ​​tysiące ludzi są uwięzione w „katastroficznych” warunkach

Published

on

Kryzys na granicy białorusko-polskiej sprawia, że ​​tysiące ludzi są uwięzione w „katastroficznych” warunkach
Na tym zdjęciu, z nagrania wideo opublikowanego w piątek przez służbę prasową białoruskiego MON, rosyjscy spadochroniarze wyskakują z helikopterów podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. (Służba prasowa Ministerstwa Obrony Białorusi/AP)

Rosja i Białoruś w tym tygodniu po raz trzeci zademonstrowały swoją potęgę militarną w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, gdzie tysiące ludzi zostało unieruchomionych w przerażających warunkach i uwięzionych w centrum nasilenie kryzysu humanitarnego i geopolitycznego.

W piątek Rosja i Białoruś przeprowadziły wspólne ćwiczenia spadochroniarzy w pobliżu Polski, ćwiczenia białoruskiego Ministerstwa Obrony, które według białoruskiego Ministerstwa Obrony, były „związane z nasileniem działań wojskowych w pobliżu granicy państwowej Republiki Białorusi”.

Około 15 000 polskich żołnierzy zostało rozmieszczonych w ostatnich dniach w odpowiedzi na napięty impas na granicy polsko-białoruskiej, który według Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i NATO jest dziełem białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki.

Przywódcy zachodni, w tym premierzy sąsiedniej Polski, Łotwy i Litwy, oskarżyli reżim Łukaszenki o podżeganie do kryzysu uchodźczego na wschodniej granicy UE w odwecie za sankcje za łamanie praw człowieka.

Rząd Łukaszenki wielokrotnie zaprzeczał takim twierdzeniom, zamiast tego obwiniając Zachód za przekraczanie granic i traktowanie migrantów.

W krzyżowym ogniu znalazło się ponad 2000 osób, które utknęły między Polską a Białorusią, teraz w warunkach, które Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła jako „katastrofalne”, z rozpaczliwymi scenami głodu i hipotermii, które mają miejsce w lodowatych lasach i w prowizorycznych obozach grających na granicy.

Rosja, największy (i najważniejszy) partner polityczny i gospodarczy Białorusi, nie przestaje bronić postępowania Mińska w kryzysie granicznym, ale też odmawia jakiegokolwiek zaangażowania w ten kryzys.

Przeczytaj więcej o kryzysie tutaj:

Rosja i Białoruś przeprowadzają ćwiczenia wojskowe jako kryzys migracyjny na szczytach granic UE
READ  Urzędnik: Michniewicz ogłoszony Selekcjonerem Polski
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *