Connect with us

Gospodarka

Kraje UE zatwierdzają nieoczekiwane opłaty za energię, zwracają się do limitu cen gazu

Published

on

Kraje UE zatwierdzają nieoczekiwane opłaty za energię, zwracają się do limitu cen gazu

Siedziba główna UE w Brukseli.

Johannes Thys | Afp przez Getty Images

Kraje Unii Europejskiej zgodziły się w piątek nałożyć opłaty nadzwyczajne od nieoczekiwanych zysków od firm energetycznych i rozpoczęły rozmowy na temat kolejnego kroku w celu rozwiązania europejskiego kryzysu energetycznego – potencjalnie ograniczenia cen gazu w całym bloku.

Ministrowie z 27 krajów członkowskich UE spotkali się w piątek w Brukseli, gdzie zatwierdzili środki zaproponowane na początku tego miesiąca, aby powstrzymać wzrost cen energii, który napędza rekordowo wysoką inflację i grozi recesją.

Pakiet obejmuje opłatę od nadwyżki zysków firm paliw kopalnych w tym lub przyszłym roku, kolejną opłatę od nadwyżki przychodów, którą tani producenci energii elektrycznej uzyskują z rosnących kosztów energii elektrycznej oraz obowiązkową redukcję zużycia energii elektrycznej o 5% w okresach szczytowych cen.

Po sfinalizowaniu umowy kraje te rozpoczęły w piątek rano rozmowy na temat kolejnego kroku UE w celu opanowania kryzysu cenowego, który wiele krajów chce postrzegać jako szeroki limit cen gazu, chociaż inne – zwłaszcza Niemcy – pozostają przeciwne.

„Wszystkie te tymczasowe środki są bardzo dobre, ale aby znaleźć rozwiązanie, które pomoże naszym obywatelom w kryzysie energetycznym, musimy ograniczyć ceny gazu” – powiedział chorwacki minister gospodarki Davor Filipovic po przybyciu na piątkowe spotkanie.

Piętnaście krajów, w tym Francja, Włochy i Polska, wezwało w tym tygodniu Brukselę do zaproponowania limitu cenowego dla wszystkich hurtowych transakcji gazowych w celu ograniczenia inflacji.

Limit powinien być ustalony na poziomie „wystarczająco wysokim i elastycznym, aby umożliwić Europie przyciągnięcie potrzebnych zasobów”, powiedziały Reuterowi Belgia, Grecja, Polska i Włochy w notatce przedstawiającej ich propozycję, która została przedstawiona w czwartek.

Kraje zakwestionowały twierdzenie Komisji, że szeroki pułap cenowy gazu wymagałby „znacznych środków finansowych” na sfinansowanie awaryjnych zakupów gazu, gdyby ceny rynkowe przekroczyły pułap UE.

READ  Kiedy otworzą galerie i centra handlowe? Branża apeluje do rządu. Daty to 18 listopada 2020 r

Belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten powiedziała, że ​​potrzebne są tylko 2 miliardy euro (1,96 miliarda dolarów), ponieważ większość europejskiego importu podlega kontraktom długoterminowym lub dociera rurociągiem bez łatwych alternatywnych nabywców.

To byłby tylko ułamek 140 miliardów euro, których UE oczekuje z nieoczekiwanych opłat od zysków dla firm energetycznych.

Ale Niemcy, Austria, Holandia i inne kraje ostrzegają, że szerokie limity cen gazu mogą popchnąć kraje do zakupu gazu, jeśli nie będą w stanie konkurować z nabywcami na konkurencyjnych cenowo rynkach światowych.

Dyplomata z kraju UE powiedział, że pomysł ten stwarza „zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw”, gdy Europa zbliża się do zimy niedoboru energii po tym, jak Rosja odcięła dostawy gazu do Europy w odwecie za zachodnie sankcje wobec Moskwy za inwazję na Ukrainę.

Wątpliwości wyraziła również Komisja Europejska, sugerując, że UE powinna zamiast tego zastosować bardziej rygorystyczne limity cenowe, skupiając się wyłącznie na rosyjskim gazie lub gazie przeznaczonym do wytwarzania energii.

„Musimy zaoferować limit cenowy na cały rosyjski gaz” – powiedział szef polityki energetycznej UE Kadri Simson.

Bruksela zaproponowała ten pomysł na początku tego miesiąca, ale spotkała się z oporem ze strony krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które obawiały się, że Moskwa zemści się, odcinając pozostały gaz, który nadal im wysyła.

Wprowadzając ogólnounijne środki, Bruksela ma nadzieję zamaskować nierówne krajowe podejście do kryzysu energetycznego przez rządy, które widziały, jak bogatsze kraje UE są znacznie uboższe w przekazywaniu gotówki chorym firmom i konsumentom borykającym się z rachunkami.

Niemcy, największa gospodarka Europy, zaprezentowały w czwartek pakiet o wartości 200 miliardów euro na walkę z rosnącymi kosztami energii, w tym hamulec cen gazu.

Minister energetyki Luksemburga Claude Turmes wezwał Brukselę do zmiany unijnych zasad pomocy państwa, aby powstrzymać „szalony” wyścig o wydatki między krajami.

READ  Reforma kodeksu przedsiębiorstw handlowych. Głosowanie w Sejmie jest coraz bliżej

„To kolejna granica, aby uzyskać większą solidarność i powstrzymać te walki o władzę” – powiedział Turmes.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *