Connect with us

Gospodarka

Koronawirus na Litwie: Rząd zaostrza ograniczenia. Mobilność jest ograniczona

Published

on

Na Litwie większość sklepów będzie zamknięta od środy z powodu epidemii, a ruch będzie ograniczony – zdecydował rząd podczas niedzielnego posiedzenia. Kwarantanna w kraju została przedłużona do 31 stycznia.

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Litwa zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów europejskich pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 000. Mieszkańców i pod względem zgonów wśród zarażonych – plasuje się na 13. miejscu.

Średnia infekcja na Litwie w sobotę wynosiła 1146,7 przypadków na 100 000. Mieszkańców, co przewyższa stawki Luksemburga, które do tej pory znajdowały się w czołówce pod tym względem.

Od środy do 31 stycznia na Litwie mogą być otwarte tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi.

Możliwość opuszczenia domu ograniczona jest do 3 stycznia. Poza terenem mieszkalnym można wyjechać tylko w celach zawodowych, pogrzebowych i medycznych. Oprócz nagłych wypadków można spotkać tylko osoby z jednego gospodarstwa domowego.

Wszystkie placówki edukacyjne będą działać zdalnie. Tylko przedszkola są zobowiązane do przyjmowania dzieci, jeśli ich rodzice nie mogą pracować zdalnie.

Kwarantanna na Litwie została wprowadzona 7 listopada i początkowo powinna obowiązywać do 17 grudnia. Następnie został przedłużony do 31 grudnia. Do tej pory wszystkie sklepy były otwarte, ale musiały przestrzegać odpowiednich wytycznych higienicznych. Na miejscu odbywały się zajęcia przedszkolne i podstawowe.

W ciągu ostatnich 24 godzin na Litwie zgłoszono 2849 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzono kolejne 24 zgony.

Od początku epidemii na Litwie odnotowano 93,101 przypadków koronawirusa. Obecnie choruje 52 994 osób. Jak dotąd 815 pacjentów zmarło z powodu Covid-19, a kolejnych 400 z powodu chorób współistniejących.

READ  Firmy i organizacje pozarządowe wzywają Polskę do skupienia się na klimacie w planie naprawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki na milion mieszkańców

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *