Connect with us

Świat

Koronawirus. Komisja Europejska krytykuje polski zakaz lotów

Published

on

Komisja Europejska krytykuje polskie zakazy lotów dla niektórych krajów ze względu na pandemię koronawirusa. „Istnieją inne środki, które lepiej nadają się do powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby” – powiedział rzecznik EC Christian Wigand.

W środę 2 września po północy weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów ruchu lotniczego. Ze względu na epidemię COVID-19 połączenia lotnicze z 44 krajami będą możliwe dopiero 15 września. Na liście znajdują się między innymi Hiszpania, Malta, Mołdawia, Czarnogóra i Stany Zjednoczone.

Zgodnie z prawem UE Wigand powiedział, że ograniczenia lotów muszą być „konieczne i proporcjonalne”. Istnieje również obowiązek zgłaszania takich decyzji Komisji Europejskiej oraz innym państwom członkowskim UE.

Bruksela otrzymała w środę zawiadomienie od władz Warszawy o zakazie dla krajów UE (Hiszpania, Luksemburg, Malta i Rumunia).

„Komisja ogólnie uważa, że ​​inne środki, takie jak fizyczna odległość, namierzanie kontaktów i stosowanie środków higieny, lepiej nadają się do powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby niż ograniczenia lotów jako takie” – powiedział Wigand w oświadczeniu.

Jak podkreślił, Komisja Europejska apeluje o ogólnounijne wspólne podejście w oparciu o wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które jest obiektywną sytuacją epidemiologiczną w całej UE.

Wigand dodał, że od początku kryzysu COVID-19 KE pozostaje w bliskim kontakcie z państwami członkowskimi, zwłaszcza z władzami lotnictwa cywilnego, w celu monitorowania zmian ograniczeń lotów.

Z kolei polski rząd zwraca uwagę, że lista krajów i obszarów objętych zakazem została sporządzona na podstawie danych opublikowanych przez Europejskie Centrum ds.Zapobiegania i Kontroli Chorób w dniu 24 sierpnia 2020 r. I łącznie 14 Obejmuje dni na 100 000. Osoby o współczynniku większym niż 60.

We wtorek KE zwróciła się do węgierskich władz o zamknięcie granic zewnętrznych kraju w związku z pandemią. Bruksela uważa, że ​​Budapeszt dyskryminuje obywateli innych krajów UE, wyłączając z ograniczeń obywateli Grupy Wyszehradzkiej (V4).

READ  Nigeryjski ewangelista telewizyjny pochowany w Lagos

Krzysztof Strzępka z Brukseli

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *