Connect with us

technologia

Korea Południowa oferuje pomoc Polsce w budowie elektrowni atomowych

Published

on

WARSZAWA, 17 lutego (Reuters). Państwowa spółka Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) zaoferowała Polsce pomoc w budowie pierwszych elektrowni jądrowych, ponieważ Warszawa podjęła w środę działania mające na celu ograniczenie emisji CO2 po podobnych ofertach ze Stanów Zjednoczonych i Francji.

Polska wytwarza obecnie większość energii elektrycznej z węgla i oprócz energii wiatrowej i słonecznej jest w dużym stopniu uzależniona od energii jądrowej, aby zaspokoić swoje przyszłe potrzeby energetyczne.

Warszawa planuje zbudować od 6 do 9 gigawatów (GW) mocy jądrowej, aby zakończyć budowę swojej pierwszej elektrowni do 2033 r., Ale nie opracowała jeszcze planu finansowania ani nie zaproponowała ostatecznej lokalizacji.

Najbardziej postępowe rozmowy Polski na temat technologii i finansów toczą się ze Stanami Zjednoczonymi, ale rozmawiała też z Francją o możliwej współpracy.

„Jesteśmy gotowi do współpracy z Polską przy budowie jej elektrowni jądrowej, zapewniając nam dostęp do sprawdzonej, zaawansowanej koreańskiej technologii jądrowej i poszukując rozwiązań finansowych” – powiedział KHNP w oświadczeniu.

„KHNP jest gotów porozmawiać z polskimi władzami, aby zrozumieć ich wymagania i ostateczny kształt modelu finansowania energetyki jądrowej” – dodał.

KHNP zaproponował zaawansowane reaktory energetyczne (APR 1400) dla polskiego programu jądrowego.

Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie było od razu gotowe do skomentowania propozycji KHNP.

Relacja Agnieszki Barteczko; Pod redakcją Kirsten Donovan

READ  Asus Zenfone 7 dodaje trzeci obiektyw do swojego przyzwoitego aparatu z klapką
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *