Connect with us

Świat

Korea Północna zgłasza 15 kolejnych podejrzanych zgonów na COVID-19

Published

on

SEOUL, Korea Południowa (AP) – Korea Północna potwierdziła 15 zgonów więcej i setki tysięcy pacjentów z gorączką, ponieważ mobilizuje ponad milion pracowników służby zdrowia i innych pracowników do próby stłumienia pierwszej w kraju epidemii COVID-19, podają raporty państwowe media niedziela.

Po ponad dwóch latach utrzymywania szeroko kwestionowanego twierdzenia, że ​​jest wolna od koronawirusa, Korea Północna ogłosiła w czwartek, że znalazła swoich pierwszych pacjentów z COVID-19 od początku pandemii.

Powiedział, że gorączka rozprzestrzeniła się „wybuchowo” w całym kraju od końca kwietnia, ale nie ujawniła dokładnie, ile wykrył przypadków COVID-19. Niektórzy eksperci twierdzą, że w Korei Północnej brakuje zestawów diagnostycznych potrzebnych do przetestowania dużej liczby podejrzanych pacjentów z COVID-19.

Dodatkowe zgony zgłoszone w niedzielę zwiększyły liczbę zgonów związanych z gorączką w kraju do 42. Oficjalna Koreańska Centralna Agencja Informacyjna poinformowała również, że z gorączką liczono kolejne 296 180 osób, co daje w sumie 820 620.

Wybuch wywołał obawy związane z kryzysem humanitarnym w Korei Północnej, ponieważ uważa się, że większość z 26 milionów ludzi w tym kraju jest nieszczepiona przeciwko koronawirusowi, a system opieki zdrowotnej od dziesięcioleci jest w rozsypce. Niektórzy eksperci twierdzą, że Korea Północna może ponieść ogromne żniwo śmierci, jeśli nie otrzyma natychmiastowych dostaw szczepionek, leków i innych materiałów medycznych z zewnątrz.

„Bez zestawów do testowania COVID-19 Korea Północna ucieka się do kontroli temperatury ciała, aby odgadnąć infekcję. Ale przy tak bardzo gorszej i niedokładnej metodzie testowania niemożliwe jest znalezienie bezobjawowych nosicieli wirusa i kontrolowanie epidemii wirusów” – powiedział analityk Cheong Seong-Chang z Sejong Institute w Korei Południowej.

„Ponieważ (podejrzewane) infekcje COVID-19 w Korei Północnej eksplodują, oczekuje się, że liczba ofiar śmiertelnych będzie nadal rosła” – dodał Cheong.

Korea Północna od czwartku nałożyła ogólnokrajową blokadę, aby walczyć z wirusem. Zdaniem obserwatorów, mogłoby to jeszcze bardziej zaważyć na niestabilnej gospodarce kraju, która w ostatnich latach ucierpiała z powodu poważnie ograniczonego handlu zagranicznego spowodowanego zamknięciem granic w związku z pandemią, karzącym sankcje gospodarcze ONZ za program nuklearny i własne złe zarządzanie.

READ  Senat potwierdza Cavoli jako szefa amerykańskiego dowództwa europejskiego

Podczas sobotniego spotkania przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un opisał wybuch epidemii jako historyczny „wielki przewrót” i wezwał do jedności między rządem a ludźmi w celu jak najszybszego ustabilizowania wybuchu.

KCNA poinformowało, że w niedzielę ponad 1,3 miliona osób było zaangażowanych w prace mające na celu monitorowanie i leczenie chorych oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie higieny. Mówi się, że każdy, kto ma gorączkę i inne osoby z nieprawidłowymi objawami, zostanie poddany kwarantannie i poddany leczeniu. KCNA powiedział, że wzmożona reakcja na pandemię obejmuje tworzenie większej liczby obiektów kwarantanny, pilne transportowanie materiałów medycznych do szpitali i intensyfikację działań w zakresie dezynfekcji.

„Wszystkie prowincje, miasta i powiaty w kraju są całkowicie zamknięte od rana 12 maja, a jednostki pracy, zakłady produkcyjne i jednostki mieszkalne zostały od siebie oddzielone i prowadzone są ścisłe i intensywne śledztwa wszystkich ludzi się”, powiedział KCNA.

Spośród osób z objawami 496 030 wyzdrowiało, podczas gdy 324 4550 było nadal leczonych od soboty, podała KCNA, powołując się na Krajowe Centrum Zapobiegania Kryzysowego.

Według doniesień państwowych mediów, Kim i inni czołowi urzędnicy Korei Północnej przekazują swoje prywatne leki rezerwowe, aby pomóc w walce z pandemią. Podczas sobotniego spotkania Kim wyraził optymizm, że kraj może opanować epidemię, mówiąc, że większość transmisji ma miejsce w społecznościach, które są od siebie odizolowane i nie rozprzestrzeniają się z regionu na region.

Pomimo wybuchu, Kim nakazał urzędnikom kontynuowanie planowanych projektów gospodarczych, budowlanych i innych projektów rządowych, wskazując, że władze nie proszą ludzi o zamykanie się w domu. Kilka godzin po przyznaniu się do wybuchu epidemii wirusa w czwartek, Korea Północna wystrzeliła nawet pociski balistyczne na morzu, kontynuując ostatnią serię testów broni.

KCNA poinformowała, że ​​Kim, w towarzystwie wyższych rangą prawodawców, odwiedziła w sobotę dom pogrzebowy dla wyższego urzędnika Yang Hyong Sopa, który zmarł dzień wcześniej, aby złożyć kondolencje i spotkać pogrążonych w żałobie krewnych. Oddzielne zgłoszenie KCNA mówiło w niedzielę, że urzędnicy i pracownicy na północnym wschodzie podjęli inicjatywy, aby zapobiec wpływowi wiosennej suszy na plony i jakość plonów.

READ  Królowa kradnie show z Misiem Paddingtonem na swojej Platynowej Imprezie – Ostateczny termin

Korea Południowa i Chiny zaoferowały wysłanie szczepionek, materiałów medycznych i innych materiałów do Korei Północnej, ale Pjongjang nie odpowiedział publicznie na te oferty. Korea Północna wcześniej odrzuciła miliony dawek szczepionek oferowanych przez program dystrybucji COVAX wspierany przez ONZ w związku ze spekulacjami, że jest zaniepokojona potencjalnymi skutkami ubocznymi szczepionek lub wymogami międzynarodowego nadzoru związanego z tymi szczepieniami.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała w czwartek, że Stany Zjednoczone wspierają międzynarodowe działania humanitarne, ale nie planują dzielić się swoimi dostawami szczepionek z Północą. Wybuch epidemii wirusa Korei Północnej może nadal być głównym tematem dyskusji, gdy prezydent Joe Biden odwiedzi Seul pod koniec tego tygodnia na szczycie z nowo zainstalowanym prezydentem Korei Południowej Yoon Suk Yeol.

Były szef szpiegów Korei Południowej, Park Jie-won, napisał w piątek na Facebooku, że w maju 2021 roku, jako ówczesny dyrektor National Intelligence, zaproponował, aby Waszyngton wysłał 60 milionów dawek szczepionek do Korei Północnej za pośrednictwem COVAX jako pomoc humanitarną. Powiedział, że później prowadzone były rozmowy w ONZ i Watykanie, aby również wysłać 60 milionów dawek do Korei Północnej, ale taka pomoc nigdy nie została zrealizowana, ponieważ nie złożono żadnych formalnych ofert Korei Północnej.

Park powiedział, że ma nadzieję, że Korea Północna szybko zaakceptuje propozycje pomocy Yoon, chociaż wątpił, by Północ to zrobiła.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.