Connect with us

Świat

Korea Północna nie będzie już dążyć do zjednoczenia z Koreą Południową, ale w 2024 r. wystrzeli nowe satelity szpiegowskie

Published

on

Korea Północna nie będzie już dążyć do zjednoczenia z Koreą Południową, ale w 2024 r. wystrzeli nowe satelity szpiegowskie


Seul, Korea Południowa
CNN

Korea Północna nie będzie już dążyć do pojednania i ponownego zjednoczenia z Koreą Południową, powiedział Kim Dzong Un, po tym jak jego kraj zobowiązał się do wyniesienia na orbitę trzech nowych wojskowych satelitów szpiegowskich w 2024 r.

Kim powiedział, że stosunki międzykoreańskie stały się „stosunkami między dwoma wrogimi krajami a dwiema stronami wojującymi” – podała państwowa agencja informacyjna KCNA.

„Nadszedł czas, abyśmy uznali rzeczywistość i wyjaśnili nasze stosunki z Południem” – powiedział Kim, dodając, że jeśli Waszyngton i Seul podejmą próbę konfrontacji militarnej z Pjongjangiem, „sektor odstraszający przed wojną nuklearną nie zawaha się podjąć poważnych działań”. ”.

„Uważam, że konfrontacja z ludźmi, którzy ogłaszają nas „głównym wrogiem” i szukają jedynie okazji, jest błędem, którego nie możemy dłużej popełniać”.[our] „Upadek reżimu” i „zjednoczenie poprzez wchłonięcie” poprzez wspólną pracę na rzecz pojednania i zjednoczenia” – dodał Kim.

północ i Korea Południowa zostały od siebie odcięte od zakończenia wojny koreańskiej w 1953 r., która zakończyła się zawieszeniem broni. Obie strony, technicznie rzecz biorąc, nadal są w stanie wojny, ale oba rządy od dawna dążyły do ​​celu, jakim jest zjednoczenie.

Stosunki uległy osłabieniu na przestrzeni dziesięcioleci, ale napięcia pozostały szczególnie wysokie w ostatnich latach po rozszerzeniu przez Kim Dzong Una krajowego programu broni nuklearnej pomimo międzynarodowych sankcji.

W zeszłym tygodniu KCNA poinformowała, że ​​Kim to zrobił ufny Wzywa się armię tego kraju, przemysł zbrojeniowy, broń nuklearną i obronę cywilną do przyspieszenia przygotowań wojennych w odpowiedzi na „posunięcia konfrontacyjne” Stanów Zjednoczonych.

KCNA określiła wówczas sytuację polityczną i militarną na Półwyspie Koreańskim jako „poważną” i stwierdziła, że ​​osiągnęła ona „ekstremalny” punkt z powodu Waszyngtonu.

Według Hoo Chiew-Pinga, starszego specjalisty w East Asian International Relations CAUCUS (EAIR) i członka Panelu Doradczego ds. Jądrowego regionu Azji i Pacyfiku (APNAP), ostatnie uwagi Kima na temat zjednoczenia były znaczące, ponieważ żegnał się on ze „stosunkami międzykoreańskimi”. w ostatnich latach .

READ  COP27: brytyjski premier Rishi Sunak wycofuje się ze szczytu klimatycznego

„Będzie to kamień milowy na Półwyspie Koreańskim, gdzie Korea Północna będzie stanowczo sprzeciwiać się powiększaniu gałązki oliwnej przez przyszłe rządy Korei Południowej” – Hoo powiedział CNN.

Pjongjang jest bardziej zainteresowany rozszerzaniem więzi z obecnymi sojusznikami, takimi jak „Chiny i Rosja, a także wybraną siecią krajów na całym świecie, które będą w dalszym ciągu umożliwiać jego proliferację i zasięg finansowy” – dodała.

„Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia są na razie wyłączone ze strategicznego zaangażowania Kima”.

KCNA/Reuters

13 lipca 2023 r. z nieznanego miejsca w Korei Północnej wystrzelono rakietę balistyczną.

Ja Ian Chong, profesor nauk politycznych i badacz zagraniczny w Carnegie China, powiedział, że przemówienie Kima „odzwierciedla rzeczywistość, że zjednoczenie nie jest możliwe (w przypadku Korei) ani w krótkim, ani w średnim okresie”.

„Biorąc pod uwagę tę sytuację, pojawia się pytanie, czy brak zjednoczenia oznacza kontynuację status quo, czy też Korea Północna uważa, że ​​musi działać, aby aktywniej się chronić, a nawet zapobiec ewentualnej agresji ze strony Korei Południowej” – dodał Chong.

„To pierwsze jest tolerowane, nawet jeśli Korea Północna stara się zwiększyć swoje zdolności obronne, ponieważ utrzymuje status quo i jest lepsze niż wiara w zbrojne zjednoczenie”. wzrosnąć” – ostrzegł.

Po wielokrotnych niepowodzeniach Korea Północna w listopadzie powiedział, że wystrzelił na orbitę swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego.

Analitycy twierdzą, że jeśli statek kosmiczny zadziała, może znacznie poprawić zdolności wojskowe Korei Północnej i między innymi pozwolić jej na dokładniejsze namierzanie sił przeciwnika.

Jak wynika ze zdjęć udostępnionych przez media państwowe, Kim pochwalił osiągnięcie i świętował wraz z pracownikami miejsca startu. Korea Południowa nazwała ten wystrzelenie „wyraźnym naruszeniem” rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazującej Korei Północnej stosowania technologii rakiet balistycznych.

READ  „Cienko opancerzone” francuskie czołgi są niepraktyczne do ataku, mówi ukraiński dowódca

W niedzielę KCNA poinformowała, że ​​Korea Północna planuje w nowym roku wzmocnić ten program o trzy dodatkowe satelity szpiegowskie.

„Opierając się na doświadczeniach związanych z udanym wystrzeleniem i obsługą pierwszego satelity rozpoznawczego w 2023 r., ogłoszono zadanie wystrzelenia trzech kolejnych satelitów rozpoznawczych w 2024 r., aby aktywnie promować rozwój nauki i technologii kosmicznej” – czytamy w oświadczeniu.

W 2023 r. podobnie będzie w Pjongjangu Rozpoczęty serię testów międzykontynentalnych międzykontynentalnych rakiet balistycznych, w tym rakiety dalekiego zasięgu na paliwo ciekłe tzw ICBM Hwasong-17 17 grudnia Zdaniem ekspertów ds. obrony i regionalnych obserwatorów, świadczy to o „dojrzałym” północnokoreańskim programie rakietowym.

„Chociaż Korea Północna, jak każdy kraj, nie przeszła testów rakietowych, jasne jest, że ogólna niezawodność północnokoreańskich rakiet jest całkiem przyzwoita” – powiedział Jeffrey Lewis, profesor w Centrum Studiów nad Nieproliferacją Jamesa Martina w Instytucie Middlebury Studia Międzynarodowe. powiedział wcześniej CNN.

Testy Korei Północnej i mocna retoryka mogą pomóc Waszyngtonowi, powiedział Leif-Eric Easley, profesor na Uniwersytecie Ewha w Seulu.

„Zagrożenie ze strony Korei Północnej motywuje do większej współpracy trójstronnej między Stanami Zjednoczonymi, Japonią i Koreą Południową, w tym do udostępniania w czasie rzeczywistym danych dotyczących śledzenia rakiet. Urzędnicy w Seulu wiedzieli, że zbliża się test międzykontynentalnej rakiety balistycznej, i wcześniej skoordynowali działania z partnerami w Waszyngtonie i Tokio” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *