Connect with us

Świat

Konserwatyści wygrywają wyścigi opozycji na Węgrzech, gdy partie anty-Orban jednoczą się

Published

on

Konserwatywny polityk Peter Marki-Zay wygrał wyścig o wspólnego kandydata węgierskiej opozycji na premiera, ponieważ partie anty-Orbán łączą siły, by obalić urzędującego premiera.

Marki-Zay – obecnie burmistrz Hodmezovasarhely, miasta na południu – pokonał Klarę Dobrev, wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, reprezentującą lewicowo-liberalną koalicję demokratyczną, w drugiej turze wyborów w drugiej turze, zdobywając prawie 88 000 głosów Wyniki opublikowany późną sobotę.

Ponad 650 000 Węgrów oddało swoje głosy w wyborach, zarówno osobiście, jak i online.

Nienależąca do żadnej partii Marki-Zay otrzymała 56,71 proc. głosów, a Dobrev zabrała 43,29 proc. oddanych głosów. Dobrev od tego czasu obiecała wsparcie dla Marki-Zay Reuters.

Teraz będzie startował przeciwko premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi w wyborach parlamentarnych, które mają odbyć się wiosną 2022 roku. Wyścig z Marki-Zayem to pierwszy raz, kiedy Orban, który objął władzę w 2010 roku, zmierzył się ze zjednoczoną grupą partii opozycyjnych, walczących o usunięcie go ze stanowiska.

Sondaże opozycji cytowane przez Reuters pokazują, że partia Fidesz Orbana i koalicja opozycyjna idą łeb w łeb.

Marki-Zay miał silne poparcie lewicowych i liberalnych wyborców, tak jak to Politykai szuka poparcia Węgrów, którzy wciąż są niezdecydowani, ale niezadowoleni z Orbana i jego partii rządzącej.

Według Politico, sześć różnych partii opozycyjnych połączyło siły w celu usunięcia Orbána z urzędu. Koalicje koordynowały także prawybory w celu wyłonienia wspólnych kandydatów w lokalnych kampaniach wyborczych.

Według Reutersa w sojuszu opozycji są socjaliści, liberałowie i centroprawicowa partia Jobbik.

Grupy połączyły się w odpowiedzi na obecną strukturę wyborczą zaprojektowaną przez Fidesz, która utrudnia partiom opozycyjnym samodzielną rywalizację z premierem.

Marki-Zay powiedział podczas swoich przemówień do zwolenników w Budapeszcie, że będzie prowadzić kampanię na rzecz reformy kultury politycznej na Węgrzech i wezwał kraj do zjednoczenia.

„Chcemy zbudować nowe Węgry”, powiedział Marki-Zay, według Politico.

„Możemy wygrać tylko razem” – dodał, według Reutersa. „Nikt nie może złamać jedności opozycji”.

Powiedział, że pomimo pierwszego zwycięstwa, prawdziwy wyścig dopiero przed nami.

„To była bitwa, ale musimy też wygrać wojnę” – powiedział Márki-Zay, odnosząc się do wyborów parlamentarnych przeciwko Orbanowi.

READ  Wiodący niemiecki wirusolog: Zima nie będzie łatwa

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *