Connect with us

Sport

Komitet Olimpijski wzywa do zakazu uprawiania wszelkich sportów dla rosyjskich sportowców – NBC Chicago

Published

on

W zakrojonym na szeroką skalę posunięciu w celu odizolowania i potępienia Rosji po inwazji na Ukrainę, Międzynarodowy Komitet Olimpijski wezwał federacje sportowe do zakazania sportowcom i działaczom tego kraju udziału w międzynarodowych imprezach.

MKOl stwierdził, że istnieje potrzeba „ochrony integralności światowych zawodów sportowych i bezpieczeństwa wszystkich uczestników”.

Decyzja utorowała drogę organowi zarządzającemu piłką nożną FIFA, aby zakazać Rosji udziału w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 24 marca. Polska odmówiła rozegrania zaplanowanej gry z Rosją.

Apel organizacji olimpijskiej rozszerzył się również na sportowców i urzędników z Białorusi, która zachęcała do inwazji na Rosję, pozwalając na wykorzystanie jej terytorium do rozmieszczania oddziałów i ataków wojskowych.

MKOl powiedział, że działał „z ciężkim sercem”, ale wpływ wojny na ukraiński sport przewyższył potencjalne szkody wyrządzone sportowcom z Rosji i Białorusi.

Nie był to całkowity zakaz wydany przez MKOl. Tam, gdzie wykluczenie „z przyczyn organizacyjnych lub prawnych nie jest możliwe w krótkim terminie”, drużyny z Rosji i Białorusi powinny rywalizować jako sportowcy neutralni bez flag narodowych, hymnów i symboli, w tym na zbliżających się Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie.

MKOl cofnął także medal olimpijski, który przyznał Władimirowi Putinowi w 2001 roku i innym rosyjskim urzędnikom od tego czasu.

Federacje sportowe w całej Europie już w poniedziałek rozprawiły się z Rosją, odmawiając goszczenia lub gry drużyn z tego kraju.

Finlandia chce, aby rosyjska drużyna hokeja na lodzie została wykluczona z mistrzostw świata mężczyzn, które będzie gospodarzem w maju, Szwajcarski Związek Piłki Nożnej powiedział, że jego drużyna kobiet nie zagra z Rosją na Mistrzostwach Europy w lipcu, a niemiecki klub piłkarski Schalke powiedział, że zdecydował zakończyć wieloletnie partnerstwo z rosyjskim państwowym gigantem energetycznym Gazpromem.

FIFA odmówiła wykluczenia Rosji z Mistrzostw Świata w weekend. Zamiast tego Związek Piłki Nożnej powiedział, że reprezentacja kraju musi za karę konkurować jako związek piłkarski Rosji. Podobnie jak Polska, Szwecja i Czechy, kolejni potencjalni przeciwnicy Rosji, również powiedzieli, że odmówią gry przeciwko nim.

READ  Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce: Katarina Johnson-Thompson siódma po trzech konkurencjach siedmiobojnych

„Szwedzki Związek Piłki Nożnej jest rozczarowany decyzją FIFA, ale jest zdeterminowany, aby kontynuować współpracę z innymi federacjami w celu anulowania meczów Rosji w nadchodzących eliminacjach do Mistrzostw Świata”, powiedział w poniedziałek organ, powołując się na „nielegalną i głęboko niesprawiedliwą inwazję na Ukrainę”.

Mistrzostwa Świata mają rozpocząć się 21 listopada w Katarze.

W europejskim futbolu klubowym rosyjska drużyna Spartak Moskwa zmierzy się z niemieckim klubem Lipsk w przyszłotygodniowej Lidze Europy. Europejskie władze UEFA pozwoliły Spartakowi zająć miejsce w 1/8 finału w piątek, dzień po tym, jak Putin zarządził rozpoczęcie inwazji.

UEFA zwołała posiedzenie komitetu wykonawczego na później w poniedziałek i oczekuje się, że zabroni rosyjskim drużynom udziału w rozgrywkach na podstawie komunikatu MKOl.

Istnieje precedens zakazujący rosyjskich drużyn ze sportu. W 1992 roku, po sankcjach ONZ, FIFA i UEFA zakazały Jugosławii udziału w rozgrywkach, gdy wybuchła wojna na Bałkanach.

Formuła 1 odwołała wrześniowe Grand Prix Rosji w Soczi w Rosji, a Haas – amerykański zespół F1 – zrezygnował z rosyjskiego sponsora. Mówią, że „niemożliwe” jest zorganizowanie wyścigu w Rosji po inwazji Rosji na Ukrainę.

Poza staraniami Schalke o porzucenie Gazpromu jako partnera, oczekuje się, że UEFA rozważy anulowanie umów sponsorskich z firmą. Gazprom sponsoruje zarówno Ligę Mistrzów, jak i Mistrzostwa Europy.

FIFA zebrała większość krytyki ze strony organów zarządzających sportem za umożliwienie Rosji dalszego udziału w eliminacjach do Mistrzostw Świata, przynajmniej na razie. Pozostawia otwartą opcję zakazu.

FIFA podjęła próbę kompromisu, nakazując Rosji grać na neutralnych obiektach bez swojej flagi i hymnu i pod nazwą swojej federacji – Związku Piłki Nożnej Rosji.

Jest to zgodne z sankcjami nałożonymi przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w grudniu 2020 r. w celu ukarania Rosji za sponsorowane przez państwo tuszowanie dopingu i oszustw, nałożonych na zeszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i tegorocznych Zimowych Igrzyskach w Pekinie.

READ  Petra Kvitova usuwa z Dubaju nasiona nr 1 Aryny Sabalenki

Rosyjska drużyna piłkarska musiałaby grać w takich warunkach, gdyby miała zakwalifikować się do mistrzostw świata z powodu skandali dopingowych. Decyzja FIFA o zastosowaniu warunków do regionalnego wydarzenia sportowego – kwalifikacji europejskich – jest jedynym elementem kary wojennej.

Jeśli Rosja zagra i wygra z Polską 24 marca zgodnie z planem, 29 marca zmierzy się ze Szwecją lub Czechami.

Prezes Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej Karl-Erik Nilsson, który jest także starszym wiceprezesem UEFA, powiedział w niedzielę, że oczekuje, że FIFA zajmie „mocniejsze stanowisko”.

Obrazy rosyjskich ataków na Ukrainę

Prezes PZPN Cezary Kulesza powiedział w niedzielę, że „całkowicie nie do przyjęcia” jest to, że FIFA nie od razu zabroniła Rosji udziału w eliminacjach do mistrzostw świata, mówiąc, że Polska „nie jest zainteresowana udziałem w tym meczu”.

Inny przyszły przeciwnik Rosji, Albania, również powiedział w niedzielę, że nie zagra przeciwko temu krajowi w żadnym sporcie. Rosja i Albania spotkają się dwukrotnie w czerwcowym turnieju piłkarskim Ligi Narodów UEFA. Do tej grupy należą również Islandia i Izrael.

W hokeju na lodzie organ zarządzający sportem był naciskany przez Finlandię i Szwajcarię, aby zakazać Rosji i Białorusi, które mają zagrać na Mistrzostwach Świata w Helsinkach i Tampere w maju.

Przewodniczący Fińskiej Federacji Hokeja na Lodzie, Harri Nummela, powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu, że przeprowadził rozmowy z IIHF z siedzibą w Zurychu, aby zakazać obu krajom tego sportu na arenie międzynarodowej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.