Connect with us

Sport

Polska wycofuje się z propozycji prezydenta dotyczącej igrzysk olimpijskich w 2036 roku, minister sportu twierdzi, że kraj nie jest gotowy

Published

on

Polska wycofuje się z propozycji prezydenta dotyczącej igrzysk olimpijskich w 2036 roku, minister sportu twierdzi, że kraj nie jest gotowy

Minister sportu Sławomir Nitras podkreślił w piątek, że jego kraj nie jest gotowy do ubiegania się o organizację Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2036 roku.

(Od lewej do prawej) Były Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Prezes PKOl Radosław Piesiewicz i Prezydent RP Andrzej Duda 27 września 2023 (Fot. POC)

W lokalnej audycji radiowej Nitras odrzucił we wrześniu ubiegłego roku zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy o zbliżającej się kampanii na rzecz zorganizowania igrzysk.

„Trzeba byłoby złożyć ofertę i wziąć udział w konkursie z innymi krajami” – poinformowała polska agencja informacyjna Nitras. owsianka, „Polska nie jest dziś na to gotowa”.

Przed wyborami parlamentarnymi w Polsce, które odbędą się 15 października, Prezydent Duda powiedział: „Po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim (PKOl), Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz rządem chciałbym stwierdzić, że naszym celem i intencją jest podjęcie odpowiednich dzięki wysiłkom firm zorganizujemy Letnie Igrzyska Olimpijskie w naszym kraju w 2036 roku.”

Dodał, że podczas spotkania w dniu 6 października do Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasa Bacha zostanie dostarczony list przedstawiający plany organizacji Igrzysk, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy, w oparciu o sukces Igrzysk. Igrzyska Europejskie w 2023 r. powstały w Krakowie i Małopolsce.

Choć Nitras oświadczył, że popiera plany ubiegania się o udział w igrzyskach, ostrzegł: „Poza oświadczeniami prezydenta poprzedni rząd nie podjął żadnych kroków w tym kierunku”.

Nitras, który 13 grudnia został ministrem sportu, nawiązał do byłego ministra sportu Kamila Bortniczuka.

Zwykle wybór ofert odbywał się na siedem lat przed ceremonią otwarcia, jednak zgodnie z nowymi, mniej rygorystycznymi przepisami wprowadzonymi przez MKOl w 2019 r., wybór gospodarzy można było przeprowadzić w dowolnym momencie. Brisbane zostało wybrane na gospodarza Zimowych Igrzysk w 2032 r. z 11-letnim wyprzedzeniem, natomiast MKOl planuje wybrać Salt Lake City na gospodarza Zimowych Igrzysk w 2034 r. w drodze głosowania w lipcu, z prawie 10-letnim wyprzedzeniem.

W zeszłym roku Bach powiedział, że pozostawi decyzję dotyczącą roku 2036 swojemu następcy po wygaśnięciu jego kadencji w 2025 roku. Powiedział także, że liczba zainteresowanych stron zaangażowanych w rozmowy z MKOl jest „dwucyfrowa”.

READ  Villarreal vs Manchester United, wynik, Cristiano Ronaldo, bramka Jadona Sancho, reakcja, bramka Roberta Lewandowskiego

Choć MKOl utrzymuje takie dyskusje w tajemnicy, poza Polską aż 10 innych regionów publicznie wyraziło zainteresowanie organizacją Igrzysk w 2036 r., w tym Korea Południowa, Indonezja, Indie, Niemcy, Katar, Węgry, Turcja, Meksyk, Egipt i Wielka Brytania

Polska nigdy nie ubiegała się o organizację Letnich Igrzysk, ale nie udało jej się zorganizować dwóch Zimowych Igrzysk. Zakopane nie znalazło się na krótkiej liście edycji 2006, a Kraków wycofał się z wyścigu w 2022 r., gdy plany pokrzyżowało referendum. Na gospodarza Olimpiady Młodzieży 2014 nad polskim Poznaniem wybrano Nanjing w Chinach.

Paryż będzie gospodarzem kolejnych letnich igrzysk, które rozpoczną się w lipcu, następnie Los Angeles w 2028 r. i Brisbane w 2032 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *