Connect with us

Świat

Kim jest Gabriel Boric? Radykalny przywódca studentów, który zostanie kolejnym prezydentem Chile | Chile

Published

on

F.Miesiące temu 35-letni Gabriel Boric popsuł ankiety, aby wygrać prawybory prezydenckie, w których ledwo mógł biegać. Ale 11 marca przyszłego roku zostanie zaprzysiężony na najmłodszego prezydenta Chile zdobył więcej głosów niż jakikolwiek kandydat na prezydenta w historii.

Boric jest siłą napędową nagłej zmiany warty w Chile. Należy do radykalnego pokolenia przywódców studenckich, zaciekle zdeterminowanych, by raz na zawsze pogrzebać gorzką spuściznę dyktatora Augusto Pinocheta.

„Chile było kolebką neoliberalizmu i powinno być także jego grobem!” Krzyknął ze sceny w noc swojego pierwszego zwycięstwa, podczas gdy spod podwiniętego rękawa wystawał tatuaż na przedramieniu.

Brutalna dyktatura generała Pinocheta obdarzyła Chile ekstremalnym modelem gospodarczym, a Boric i jego wpływowa grupa przywódców studenckich zajęli się jego wykorzenieniem.

„Wiem, że ta historia nie zaczyna się od nas”, powiedział w niedzielny wieczór jako prezydent-elekt przed wyjącym tłumem na scenie.

„Czuję się jak spuścizna po długich karierach tych, którzy niestrudzenie szukali sprawiedliwości społecznej w różnych miejscach”.

Boric urodził się w Punta Arenas w 1986 roku i jest bardzo dumny ze swojego rodzinnego regionu Magallanes poniżej patagońskich pól lodowych.

W 2011 roku, gdy rozpoczął ostatni rok studiów prawniczych, Boric stał się liderem protestów edukacyjnych w całym kraju, a tysiące studentów przejęło ich kampusy i wydziały podczas długiej, mroźnej zimy i wyszło na ulice, aby domagać się darmowych i wysokich wysokiej jakości edukacja dla każdego.

Protesty zostały stłumione skromnym kompromisem, który pozwolił niektórym studentom studiować za darmo. Kilku młodych liderów ruchu ubiegało się później o urząd i wstąpiło do Kongresu kraju lub zajmowało stanowiska we władzach lokalnych.

Boric nigdy nie ukończył studiów, zamiast tego wygrał wybory do chilijskiego kongresu w 2013 r. i pełnił funkcję posła przez dwie kadencje.

READ  Niemiecka polityk Karin Strenz umiera po katastrofie samolotu w Niemczech

Ale odkąd o włos przegrał pierwsze głosowanie prezydenckie na rzecz José Antonio Kasta, prawicowego ekstremistycznego zwolennika generała Pinocheta, wyraźnie złagodził swój program i zaapelował do wyborców, którzy teraz zawiozli go do La Moneda.

W przeciwieństwie do swoich upalnych dni na czele marszów, Boric jest teraz schludnie wypielęgnowany, skromny i poważny – często nosi elegancką marynarkę, która zakrywa jego tatuaże. Jego dziewczyna Irina Karamanos towarzyszyła mu na scenie w niedzielny wieczór po wynikach.

Zobowiązał się do decentralizacji Chile, wprowadzenia państwa opiekuńczego, zwiększenia wydatków publicznych i zaangażowania kobiet, niebinarnych Chilijczyków i rdzennej ludności, jak nigdy dotąd. Ale ostatecznym celem Borica jest uwolnienie kraju z kajdan dyktatury Pinocheta, które zdeterminują jego dziedzictwo.

Proces ten rozpocznie się w ciągu najbliższych czterech lat, ponieważ pokolenie studentów z 2011 roku, kierowane przez Borica, będzie odgrywać jeszcze ważniejszą rolę niż wcześniej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *