Connect with us

Nauka

Kariera byłego studenta prawa wchodzi na orbitę z nieoczekiwaną pasją do prawa kosmicznego | Aktualności

Published

on

Czy prawa ziemi odnoszą się do kosmosu?

To pytanie bez ostatecznej odpowiedzi, ponieważ oczekuje się, że w nadchodzących latach obecność człowieka poza granicami planety Ziemia będzie wzrastać. Jak tworzymy obowiązujące prawa na orbicie lub poza nią?

Absolwent University of Calgary School of Law kieruje swoją karierę w rozwijającą się dziedzinę prawa kosmicznego w nadziei, że pomoże znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Początkowo zainteresowany obszarami bezpieczeństwa międzynarodowego i cyberprawa, Gregory Radisic, JD’22, miał okazję odbyć staż w Biurze Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC). Co zaskakujące, ta okazja wprowadziła go w obiecującą dziedzinę prawa kosmicznego.

„Poszedłem do szkoły prawniczej z myślą, że naprawdę spróbuję prawniczego bufetu, że tak powiem, wszystkiego po trochu i zobaczę, jakiego rodzaju posiłek chcę na całe życie” – mówi Radisic.

Po odbyciu stażu w UNODC Radisic pomyślnie ukończył staż w Biurze Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA), a następnie odbył staż prawny w Amerykańskim Narodowym Towarzystwie Kosmicznym (NSS) i kolejny staż w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). ). .

„Praca w agencji kosmicznej jest prawdopodobnie jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy, jakie możesz robić jako młody student prawa”, mówi. „To ożywiło mój czas na studiach prawniczych i dało mi dużo energii i entuzjazmu”.

„Prawo przestrzeni” może brzmieć jak coś ze Star Treka, ale opiera się na realistycznych koncepcjach. Dla Radisic prawo kosmiczne było splecionym doświadczeniem tworzenia polityki, prawa i dyplomacji. Dziedzina szybko się rozwija i dopiero czas pokaże, jak będzie wyglądał świat prawa kosmicznego w przyszłości, ponieważ przestrzeń kosmiczna jest coraz częściej wykorzystywana nie tylko do badań i testów, ale także do potencjalnej produkcji, zastosowań wojskowych, a nawet – zbyt długo termin. termin — kolonizacja. Kilka krajów dąży do powrotu ludzi na Księżyc przed końcem tej dekady, z możliwością pojawienia się człowieka na Marsie również w niedalekiej przyszłości.

To bardzo szybko rozwijająca się dziedzina prawa, a zwłaszcza w ostatnim roku, kiedy międzynarodowe incydenty miały miejsce na niskiej orbicie okołoziemskiej i w przestrzeni kosmicznej, poruszyła wiele naprawdę interesujących kwestii prawnych, które są bardzo interesujące nie tylko czytać, ale angażować się fizycznie.

Istnieje wiele potencjalnych pytań prawnych, na które w przyszłości może odpowiedzieć Radisic: na przykład, jeśli ktoś w kosmosie popełni przestępstwo, pod jaką jurysdykcją to przestępstwo należy? Co się stanie, jeśli ktoś popełni akt szpiegostwa przemysłowego na orbicie? Jakie są implikacje dyplomatyczne, jeśli dwa kraje, które dzielą statek kosmiczny w środku podróży na Marsa, pójdą na wojnę?

READ  Raporty Oregon odnotowują zgony z powodu COVID-19 w ciągu jednego dnia

Niektóre z tych pytań brzmią dziś jak science fiction, ale Radisic pomaga przygotować grunt pod ich rozwiązanie.

„Naprawdę zrozumiałem, na bardzo szczegółowym poziomie, co dzieje się w przemyśle kosmicznym w różnych krajach; kraje takie jak Francja i Wielka Brytania z długoletnimi agencjami kosmicznymi i ogromnym przemysłem kosmicznym, ale potem [also] mniejsze, takie jak Rumunia i Polska, które mają równie ważny wpływ na przyszłość kosmosu – mówi.

Jeśli chodzi o przyszłość Radisica, jego celem jest skupienie się na pracy w kraju i wywarcie wpływu na kanadyjski przemysł lotniczy i kosmiczny.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.