Connect with us

Nauka

Jowisz i Saturn mają zamiar zrobić coś, czego nie widziano od prawie 800 lat

Published

on

Dwie największe planety Układu Słonecznego, Jowisz i Saturnfascynowały astronomów od setek lat. Ale dwaj gazowi giganci zrobią w przyszłym miesiącu coś, czego nie widziano od średniowiecza – będą wyglądać jak podwójni planeta.

Rzadkie zdarzenie nastąpi po zachodzie słońca 21 grudnia 2020 r., Na początku przesilenia zimowego.

„Wyrównania między tymi dwiema planetami są raczej rzadkie i występują mniej więcej raz na 20 lat, ale to połączenie jest wyjątkowo rzadkie ze względu na to, jak blisko siebie będą się wydawać planety” – powiedział astronom z Rice University Patrick Hartigan w komunikat. „Musiałbyś cofnąć się aż do samego świtu 4 marca 1226 roku, aby zobaczyć dokładniejsze wyrównanie między tymi obiektami widocznymi na nocnym niebie”.

Widok pokazujący, jak koniunkcja Jowisz-Saturn pojawi się w teleskopie skierowanym w stronę zachodniego horyzontu o godzinie 18:00 czasu środkowoeuropejskiego, 21 grudnia 2020 r. Obraz został zaadaptowany z grafiki przez oprogramowanie planetarium o otwartym kodzie źródłowym Stellarium. (Ta praca, „jupsat1”, została zaadaptowana ze Stellarium przez Patricka Hartigana, używana na licencji GPL-2.0 i udostępniona na licencji CC BY 4.0 dzięki uprzejmości Patricka Hartigana)

JOWISZ, SATURNA WYSTAWIONY NA LEGENDARNĄ BRĄZOWĄ STRUKTURĘ WIEKU

Hartigan dodał, że między 16 a 25 grudnia obie planety będą oddzielone mniej niż księżyc w pełni.

„Wieczorem największego zbliżenia 21 grudnia będą wyglądać jak podwójna planeta, oddalona tylko o piątą średnicę księżyca w pełni” – wyjaśnił Hartigan. „Dla większości obserwatorów teleskopów każda planeta i kilka jej największych księżyców będzie tego samego wieczoru widocznych w tym samym polu widzenia”.

Niebiańskie zdarzenie można zaobserwować w dowolnym miejscu na ziemi, ale Hartigan zauważył, że im dalej na północ ktoś się znajduje, „tym mniej czasu ma, aby rzucić okiem”.

READ  Nowe badanie wykazało, że aerozol do nosa zapobiega zakażeniu COVID-19 u zwierząt testowych

OCEAN NA KSIĘŻYCU JOWISZA „MOGŁA BYĆ SIEDZIBA” – MÓWIĄ NAUKOWCY

Stargazerowie powinni spróbować zobaczyć to wydarzenie w przyszłym miesiącu lub zaryzykować długie oczekiwanie na następne wydarzenie. Jak wyjaśnił Hartigan, obie planety nie będą już tak blisko siebie aż do 15 marca 2080 roku i jakiś czas po 2400 roku.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *