Connect with us

Nauka

Jokowi wraca do Polski po wizycie na Ukrainie

Published

on

Dżakarta (ANTARA) – Prezydent Joko Widodo (Jokowi) i Pierwsza Dama Iriana powrócili do Polski w środę po zakończeniu wizyty na Ukrainie.

Według oświadczenia prezydent i jego otoczenie wsiedli do specjalnego pociągu z Dworca Głównego w Kijowie o godzinie 19:00 czasu lokalnego.

Pociąg ma przybyć na stację Przemyśl Główny, Przemyśl, Polska następnego dnia.

Po przybyciu na Dworzec Główny w Przemyślu Prezydent wraz ze swoją świtą uda się do Międzynarodowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka na wizytę do Moskwy w Rosji.

Podczas pobytu na Ukrainie prezydent Jokowi odwiedził kilka budynków mieszkalnych w mieście Irpin, które zostały zniszczone przez wojnę wywołaną inwazją wojsk rosyjskich od 24 lutego 2022 roku.

Powiązane wiadomości: Jokowi i Zełenski dzielą się swoim spotkaniem w mediach społecznościowych

Przekazał też Ukrainie pomoc humanitarną z Indonezji. Darowizna została symbolicznie przekazana Ukraińskiemu Centrum Nauki i Chirurgii Endokrynologicznej, Transplantacji Narządów i Sieci Endokrynologicznej w Kijowie.

Jokowi spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Pałacu Maryińskich w Kijowie i zaproponował przekazanie przesłania od prezydenta Ukrainy do prezydenta Rosji Władimira Putina.

„W związku z tym proponuję zanieść przesłanie od prezydenta Zełenskiego do prezydenta Putina, którego wkrótce odwiedzę” – powiedział prezydent Jokowi podczas konferencji prasowej z prezydentem Zełenskim.

Prezydentowi i Pierwszej Damie towarzyszyli w tej misji budowania pokoju minister spraw zagranicznych Retno Marsudi i sekretarz gabinetu Pramono Anung.

Prezydent Indonezji jest pierwszym azjatyckim przywódcą, który odwiedził Ukrainę i Rosję po wojnie między dwoma sąsiednimi krajami.

Indonezja, która w tym roku sprawuje przewodnictwo w G20, zaprosiła Putina na szczyt G20, który ma się odbyć na Bali w listopadzie 2022 r., ponieważ Rosja jest krajem członkowskim G20. Zełenski jest również zaproszony na szczyt G20 w charakterze obserwatora.

Powiązane wiadomości: Jokowi oferuje przekazanie przesłania Zełenskiego Putinowi
Powiązane wiadomości: Prezydent Jokowi kontynuuje wizytę na misji pokojowej w Moskwie

READ  Ups, ludzie stworzyli kosmiczną barierę wokół Ziemi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.