Connect with us

Świat

John Major i Tony Blair do Borisa Johnsona: To, co proponuje rząd, jest szokujące

Published

on

„Świat patrzy na Wielką Brytanię z niedowierzaniem. Działania tego rządu zawstydzają samych siebie i zawstydzają nasz naród. To, co proponuje rząd, jest szokujące” – napisali wspólnie w artykule konserwatysta John Major i labourzystowski Tony Blair, dwaj byli premierzy Wielkiej Brytanii. Sunday Times. Jednocześnie wezwali obecnego premiera Borisa Johnsona do wycofania kontrowersyjnej ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym. Rząd dopuszcza możliwość naruszenia prawa międzynarodowego.

Major i Blair argumentują, że ustawa, która może uchylić niektóre postanowienia dotyczące Irlandii Północnej zawarte w istniejącej umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wpłynie na prowincjonalny proces pokojowy i rozmowy handlowe prowadzone przez rząd Wielkiej Brytanii. .

– Obaj byliśmy przeciwko Brexitowi. Oboje zgadzamy się, że tak jest. Ale tego rodzaju zdrowy rozsądek negocjacyjny w pogoni za ideologią i patosem kawalerii udającym poważną dyplomację jest nieodpowiedzialny, z natury niewłaściwy i niebezpieczna w praktyce. Rodzi niepewne pytania. Wykracza daleko poza konsekwencje dla Irlandii, procesu pokojowego i negocjacji umów handlowych – chociaż są to kwestie kluczowe. Kwestionuje integralność naszego narodu ”- napisali Major i Blair .

„Podczas gdy świat wpatruje się w Wielką Brytanię – której słowo było kiedyś święte – ze zdumieniem, działania tego rządu są haniebne i zawstydzające nasz naród. (…) Ale to, co jest proponowane, jest szokujące. które wiążą ministrów, funkcjonariuszy organów ścigania i urzędników? Jak możemy zachować wiarygodność „globalnej Wielkiej Brytanii” w negocjowaniu nowych umów handlowych, jeśli otwarcie lekceważymy nasze zobowiązania do podpisania umowy? ”- pytają byli przywódcy.

Jednak Sky News zwraca uwagę, że apele dwóch byłych premierów, którzy nie byli obecni w obecnej polityce od lat, raczej nie skłonią Johnsona do zmiany stanowiska, ponieważ może argumentować, że ich stanowisko było już w sprawie Brexitu Referendum z 2016 r. Zostało odrzucone przez wyborców podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Większym problemem może być dla niego sprzeciw niektórych obecnych posłów jego Partii Konserwatywnej.

READ  Exodus i American Nation - WSJ

Tymczasem Keir Starmer, lider opozycyjnej Partii Pracy, zajął nieoczekiwanie potencjalnie pojednawcze stanowisko w sprawie prawa. W tekście opublikowanym w Sunday Telegraph napisał, że Partia Pracy byłaby gotowa go wesprzeć, gdyby do ustawy wprowadzono zmiany, które rozwiałyby wątpliwości posłów.

„Powinniśmy walczyć z tym wirusem, a nie spierać się o Europę. Skończmy z Brexitem i pokonajmy wirusa. To powinna być rządowa mantra. Partia Pracy jest gotowa do tego. jesteśmy gotowi wesprzeć go poprzez rynek wewnętrzny ”- zapowiedział Starmer.

W poniedziałek 14 września Izba Gmin rozpocznie prace nad zgłoszoną w środę brytyjską ustawą o jednolitym rynku, która wywołała poważny kryzys w stosunkach z UE. Jak wyjaśnia rząd Wielkiej Brytanii, celem ustawy jest utrzymanie „otwartego i nieograniczonego handlu” między czterema częściami składowymi Wielkiej Brytanii po okresie przejściowym po Brexicie do końca 2020 roku.

Obecnie wszystkie kwestie handlowe i regulacyjne należą do kompetencji UE, dlatego – jak wyjaśnia rząd – należy je dostosować do sytuacji, w której prawo UE już nie obowiązuje. Chodzi o to, aby uniknąć różnych przepisów handlowych w różnych częściach kraju.

Kontrowersje dotyczą zapisanego w projekcie przepisu, który pozwoli na uchylenie umów z Irlandii Północnej w dotychczasowej umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Projekt ustawy przewiduje, że „niektóre przepisy” „wejdą w życie niezależnie od jakichkolwiek niezgodności lub niespójności” z prawem międzynarodowym lub innym prawem krajowym, wskazując wyraźnie na możliwość uchylenia umów z UE i naruszenie prawa międzynarodowego.

Bartłomiej Niedziński

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *