Connect with us

Nauka

Japońscy lekarze dzielą się wiedzą o katastrofach z Ukraińcami

Published

on

Japońscy lekarze dzielą się wiedzą o katastrofach z Ukraińcami

SAKU, Prefektura Nagano — pediatra i jego koledzy dzielą się japońskimi doświadczeniami z klęskami żywiołowymi na ukraińskojęzycznej witrynie internetowej, aby pomóc rodzicom i opiekunom w ewakuacji dzieci w rozdartym wojną kraju europejskim.

Strona pokazuje m.in. jak oczyszczać organizmy dzieci przy ograniczonej ilości gorącej wody i jak leczyć biegunki w schroniskach.

Placówkę obsługuje zespół z Centrum Zaawansowanej Opieki Szpitala Centralnego Saku, w tym 44-letni pediatra Masahiko Sakamoto.

„Są rzeczy, które możemy zrobić, mimo że mieszkamy w Japonii, daleko (od Ukrainy)” – powiedział Sakamoto, który studiował w sąsiedniej Polsce z Ukrainą.

Powiedział, że ma nadzieję, że strona „pomoże ludziom na Ukrainie, choć trochę”.

Członkowie zespołu od 2015 roku dzielą się wiedzą na temat opieki nad dziećmi podczas klęsk żywiołowych, w tym tajfunów i trzęsień ziemi, na swojej japońskiej stronie internetowej.

Strona nazywa się „Oshiete! (Daj mi znać!) Doktor projektu.

Ukraińska strona internetowa została otwarta 3 marca, tydzień po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Japończycy mają dużą wiedzę na temat życia w ewakuacji, ponieważ nasz kraj doświadczył wielu katastrof” – powiedział Sakamoto. „Pomyślałem, że nasza wiedza może się przydać w rozdartym wojną kraju”.

Sakamoto zebrał ekspertyzy dotyczące katastrof i opieki noworodkowej. Współpracowali mu także ilustratorzy i projektanci stron internetowych.

Na portalach społecznościowych lekarz poprosił o ochotników, którzy mogliby przetłumaczyć japoński na ukraiński. Odpowiedziało dwóch Ukraińców, w tym 60-letni mężczyzna mieszkający w Kijowie.

Sakamoto powiedział, że mężczyzna ryzykował życiem, aby wysłać tłumaczenia, ponieważ musiał uciekać do podziemnego schronu za każdym razem, gdy słyszał alarm przeciwlotniczy.

Na stronie publikowane są praktyczne informacje wraz z kolorowymi ilustracjami, w tym:

— Wymieszaj 6 łyżeczek cukru i pół łyżeczki soli w litrze wody, aby przygotować doustny roztwór nawadniający (ORS), aby zapobiec odwodnieniu;

READ  Sąd Najwyższy nie rozpatrzy sporu dotyczącego kalifornijskiego prawa zakazującego sprzedaży foie gras

— Warstwy gazety lub ręczników w tekturowym pudełku mogą zapewnić łóżeczko chroniące dziecko przed zimnym powietrzem;

— Schron ewakuacyjny powinien jak zwykle mieć przestrzeń, w której dzieci mogą swobodnie się bawić.

Strona internetowa radzi również rodzicom i opiekunom, aby traktowali dzieci z ostrożnością, jeśli zdenerwują się w sytuacjach awaryjnych. Mówi, że dzieci powtarzają tę samą rozmowę, ale jest to niezbędny proces, aby poradzić sobie i zrozumieć to, czego doświadczyły.

Strona internetowa (https://cpc-ua.com/) zawiera również informacje w języku japońskim, polskim i angielskim.

Ambasady Japonii na Ukrainie iw Bułgarii zaprezentowały witrynę na Twitterze. W ciągu dwóch i pół miesiąca od premiery otrzymał 35 000 wyświetleń.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *