Connect with us

Świat

Japonia widzi stan wyjątkowy w regionach Tokio i Osaka pośród powodzi wirusa

Published

on

Pusta ulica w pobliżu zwykle zatłoczonej świątyni Kiyomizu w Kioto, popularnej atrakcji turystycznej, została pokazana podczas wybuchu koronawirusa (COVID-19) w Japonii 21 lipca 2020 r. REUTERS / Leika Kihara

Japoński rząd rozważa stan wyjątkowy w Tokio i Osace w związku ze wzrostem liczby nowych przypadków COVID-19, podał w środę nadawca NHK. Pozwoliłoby to władzom prefektury na nałożenie krawężników, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.

W związku z tysiącami nowych przypadków przypisywanych wysoce zakaźnym szczepom wirusa, oczekuje się, że rząd ogłosi w tym tygodniu stan wyjątkowy dla stolicy i prefektury Osaki, a także sąsiednich prefektur Hyogo i Kioto – donosi szereg krajowych mediów.

Gdyby zostały przyjęte we wszystkich czterech regionach, środki nadzwyczajne objęłyby prawie jedną czwartą ze 126 milionów mieszkańców Japonii.

Jak dotąd Japonia uniknęła gwałtownego rozprzestrzeniania się pandemii, która spustoszyła wiele krajów zachodnich. Do tej pory zliczono łącznie około 540 000 przypadków i 9 707 zgonów. Ostatni wzrost liczby infekcji zabrzmiał jednak na alarm zaledwie trzy miesiące przed planowanym rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Tokio i pośród powolnego wprowadzania szczepień.

W środę Tokio zgłosiło 843 nowe infekcje, większość od 29 stycznia, kiedy istniał poprzedni stan wyjątkowy. Liczba przypadków w Osace przewyższyła liczbę przypadków w Tokio w ciągu ostatnich kilku dni, osiągając rekordową liczbę 1351 13 kwietnia.

Gubernator Tokio Yuriko Koike przygotowuje się do zażądania nadzwyczajnego okresu karencji od 29 kwietnia do 9 maja, który obejmuje coroczny okres świąteczny w Japonii, donosi gazeta Mainichi.

Osaka, epicentrum czwartej fali pandemii, we wtorek wystąpiła o kolejny stan wyjątkowy, aby odwołać lub odroczyć wszystkie ważne wydarzenia, aby ograniczyć przepływ ludzi.

Prefektura Hyogo, siedziba miasta Kobe, zgłosiła w środę rekord 563 nowych przypadków COVID-19, ustanawiając własny stan wyjątkowy. Środki quasi-nadzwyczajne zostały już wprowadzone w 10 z 47 prefektur Japonii, w tym w rejonie Tokio i Osaki. Kontynuuj czytanie

READ  Włoski komisarz: Sytuacja w pandemii jest dramatyczna

Rząd prefektury Kioto w zachodniej Japonii również przygotowuje się do zażądania oświadczenia awaryjnego, poinformował Jiji News Service.

Nowe deklaracje oznaczałyby trzeci pełny stan wyjątkowy w Japonii od początku epidemii. Całkowite straty ekonomiczne spowodowane ponownym kryzysem w trzech regionach wyniosłyby 1,156 biliona jenów (10,71 miliarda dolarów), podał w raporcie Nomura Research Institute.

Obawy dotyczące przedłużonych środków blokujących – i powolnego tempa szczepień – rozprzestrzeniły się na inwestorów. Akcje japońskie były znacznie niższe, a indeks odniesienia Nikkei stracił 2%.

W środę rzecznik rządu Japonii, Katsunobu Kato, powtórzył stanowisko rządu, że „szybko” rozpatrzy wszystkie wnioski o ogłoszenie stanu wyjątkowego bez określania ram czasowych.

Pfizer Inc. (PFE.N) podpisze w tym miesiącu umowę na wysłanie dodatkowych 50 milionów dawek szczepionki do Japonii do września, podała gazeta Nikkei. Premier Yoshihide Suga rozmawiał w zeszłą sobotę z dyrektorem generalnym Pfizera, aby podczas wizyty w USA uzyskać więcej dawek szczepionki. Kontynuuj czytanie

Wraz z istniejącymi umowami z Pfizer i Moderna Inc. (MRNA.O), którego szczepionka COVID-19 jest poddawana przeglądowi przez krajowe organy regulacyjne, byłaby wystarczająca dla całej dorosłej populacji Japonii.

Rzecznik rządu Kato odmówił komentarza na temat ilości dodatkowych dawek Pfizera. Firma nie odpowiedziała od razu na prośbę Reutera o komentarz.

(1 USD = 107,9500 jenów)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *