Connect with us

Nauka

Jak zobaczyć księżyc i Marsa jesienią 2020 w tym tygodniu

Published

on

Ilustracja do artykułu zatytułowanego How to View the Harvest Moon and Mars This Week

Zdjęcie: Joshua Rainey Photography (Shutterstock)

Jeśli byłeś jednym z nieszczęśliwych ludzi, którzy dostroili się do wczorajszej debaty, prawdopodobnie masz na to ochotę obejrzyj coś innego-gruntownie byle co inaczej – dziś wieczorem. Cóż, na szczęście nocne niebo w tym tygodniu zapewnia znacznie cichsze i spokojniejsze wrażenia z oglądania, w postaci Księżyca Żniwa i Marsa. Oto, kiedy wyjdą i gdzie ich szukać.

Kiedy jesienią 2020 Harvest Moon?

Chociaż dziś wieczorem na półkuli północnej można zobaczyć prawie pełny Księżyc Żniw, jego oficjalne pojawienie się nastąpi jutro, 1 października o 17:05 ET. Ten wczesny czas jest idealny, jeśli masz w domu mini-astronomów (lub po prostu chcesz położyć się wcześnie spać). Wschód księżyca nastąpi w pobliżu horyzontu niedługo po zachodzie słońca. Harvest Moon powinien być widoczny od zmierzchu do świtu, w zależności od lokalnego zachmurzenia.

Czym dokładnie jest Księżyc Żniw? To właśnie nazywamy księżycem w pełni, który pojawia się najbliżej początku jesieni. Chociaż może się wydawać, że Harvest Moon jest większy, jaśniejszy lub bardziej kolorowy niż inne księżyce, wszystkie te czynniki zmieniają się w zależności od roku. Na przykład w 2019 roku Harvest Moon był „mikro-księżycem” lub „miniksiężycem” – najmniejszym i najbardziej odległym księżycem w pełni w roku, według EarthSky. W tym roku będzie to druga najmniejsza pełnia księżyca w tym roku. Plus, za każdym razem, gdy patrzymy na księżyc w pełni zaraz po zachodzie słońcajego położenie blisko horyzontu może sprawiać, że będzie on szczególnie duży i pomarańczowy.

A co z Marsem?

Jeśli zauważysz co opisuje EarthSky jako „ognisty czerwony obiekt” na nocnym niebie w pobliżu Harvest Moon, będzie to planeta Mars. Ten diagram daje lepsze wyobrażenie o jego umieszczeniu w tym tygodniu:

Mars będzie stanąć w opozycji 13 października, co oznacza, że ​​w tym tygodniu czerwona planeta wschodzi blisko zachodu słońca. Mars jest w tej konkretnej pozycji tylko co dwa lata i tak będzie następnym razem to jasny w to miejsce będzie w 2035 roku – więc przynajmniej na jedną noc w tym tygodniu daj sobie spokój i spójrz w górę.

READ  Globalna liczba przypadków Covid-19 sięga 156,4 miliona
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *