Connect with us

Gospodarka

Jak Ukraina zapobiegła epidemiom HIV i gruźlicy pomimo wojny

Published

on

MONTREAL, 9 sierpnia (Reuters) – Ukrainie udało się utrzymać przedwojenne wskaźniki HIV/AIDS i gruźlicy podczas trwającego konfliktu z Rosją dzięki mobilnym usługom medycznym i zasięgowi, powiedziała ukraińska grupa społeczeństwa obywatelskiego.

Andriy Klepikov – Dyrektor Wykonawczy Ukrainy Sojusz Zdrowia PublicznegoOrganizacja pozarządowa zajmująca się HIV/AIDS, gruźlicą (TB) i wirusowym zapaleniem wątroby powiedziała, że ​​Ukraina nie widziała żadnych ognisk HIV ani gruźlicy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy konfliktu po tym, jak Rosja wkroczyła do kraju 24 lutego.

Opisał społeczeństwo obywatelskie i społeczność jako „kręgosłup” reakcji na HIV na Ukrainie podczas konfliktu.

„Kiedy kliniki zostały zniszczone przez pociski i bombardowania, organizacje społeczeństwa obywatelskiego – poprzez mobilne kliniki i pomoc – nadal zdołały zapewnić ciągłe usługi” – powiedział Klepikov podczas okrągłego stołu dla mediów na Ukrainie podczas 24. Międzynarodowej Konferencji AIDS (AIDS 2022) w Montrealu w Kanadzie. . ostatni 31 lipca.

Powiedział, że 20 000 osób żyjących z HIV na Ukrainie zbudowało już zaufanie i kontakty z pracownikami socjalnymi, lekarzami i instytucjami medycznymi, umożliwiając organizacjom społeczeństwa obywatelskiego inwazję na terytorium rządowe, na przykład poprzez dostarczanie metadonu osobom uzależnionym od opioidów.

Całkowita podaż leków na HIV – dostarczana przez Prezydent Stanów Zjednoczonych Planu Awaryjnego Pomocy w AIDS (Pepfar) i Fundusz globalny – była zarządzana przez sieć ludzi z całej Ukrainy.

„Mogę na przykład podać przykład dostarczania leków na gruźlicę. Potrzebowaliśmy mobilnych klinik. Kiedy stanęliśmy w obliczu niedoborów paliwa, były miesiące, kiedy prawie nie było dostępnego paliwa, robiliśmy to na rowerach” – powiedział Klepikov.

„To przykład nieodmawiania, ale znaleźliśmy sposób na dostarczanie leków pacjentom na swój własny, przenośny sposób. Gdyby nie było rowerów, poszliby pieszo. Najważniejsze, że osiąga się wyniki”.

Zwrócił również uwagę, że w Kijowie program profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP) — ​​leku stosowanego w celu zapobiegania HIV — dla mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami został w czasie konfliktu sześciokrotnie zwiększony.

„Wskazuje to, w jaki sposób dostosowaliśmy program dla osób wewnętrznie przesiedlonych. To dużo wysiłku – dostarczyć sześć razy więcej leków, zrekrutować do tego więcej pracowników społecznych i medycznych. Ale zrobiliśmy to. Ta zwinność i zdolność adaptacji programu jest wielkim atutem.”

READ  Unijne koncerny energetyczne przygotowują się do spełnienia warunków Władimira Putina dla rosyjskiego gazu

Klepikov powiedział, że testy na HIV na Ukrainie znacznie spadły w marcu po rosyjskiej inwazji pod koniec lutego, ale teraz powróciły do ​​wskaźników sprzed lutego.

Przypisywał to budowaniu więzi z pacjentami i zwiększeniu dbałości o zdrowie osobiste.

„W pierwszym dniu wojny ludzie uciekali przed wojną i zapomnieli o lekach z powodu zagrożenia egzystencjalnego. Teraz wraca na właściwe tory. Myślę więc, że faktycznie wygrywamy tę wojnę, jeśli mogę tak powiedzieć, w opiece zdrowotnej”.

Jednak szef Sojuszu na rzecz Zdrowia Publicznego wezwał do zwrócenia większej uwagi na gruźlicę, zauważając, że grupy narażone na choroby zakaźne na Ukrainie to głównie byli więźniowie i uchodźcy.

Powiedział też, że uzyskanie dostępu do innowacji, takich jak długo działające PrEP, jest kluczowe dla Ukrainy. Kabotegrawir to długo działający lek do wstrzykiwań, który należy przyjmować tylko co dwa miesiące, w przeciwieństwie do codziennych tabletek, które charakteryzują większość schematów PrEP, które znacznie zmniejszają ryzyko zarażenia się wirusem HIV.

Spodziewaj się poważnego kryzysu zdrowia publicznego w Europie Wschodniej

dr Specjalny Doradca Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, Michel Kazatchkine, przemawia podczas sesji medialnej na temat Ukrainy podczas 24. Międzynarodowej Konferencji AIDS (AIDS 2022) w Montrealu, Kanada, 31 lipca 2022 r. Zdjęcie: Steve Forrest/Workers’ Photos/IAS.

dr Specjalny doradca na Europę w Biurze Regionalnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Michel Kazatchkine, ostrzegł, że spowolnienie gospodarcze spowodowane konfliktem rosyjsko-ukraińskim może spowodować poważny kryzys zdrowia publicznego w całym regionie, zwłaszcza w Rosji i na wschodzie. Europa i kraje Azji Środkowej zależne od gospodarki rosyjskiej.

Jeszcze przed wojną region miał bardzo słabe systemy opieki zdrowotnej i ograniczenia budżetowe.

„Ten kryzys i wojna stanowią poważne zagrożenie dla sukcesu HIV w regionie” – powiedział dr. Kazatchkine przy okrągłym stole mediów.

Wskazał, że Europa Wschodnia i Azja Środkowa od dawna są jedynym regionem, w którym epidemia HIV nadal rośnie, z 43-procentowym wzrostem nowych zakażeń HIV w latach 2010-2020, a także 30-procentowym wzrostem śmiertelności z powodu AIDS.

Regionalne cele dotyczące HIV osiągnęły zaledwie 70-53-50, co jest dalekie od globalnych celów 95-95-95 na poziomie 95, gdzie 95 procent osób żyjących z HIV zna swój status, a 95 procent z nich jest na lekach i nie więcej są zaraźliwe.

READ  Eurosation: czy euro wypędzi forinta w węgierskiej gospodarce?

według dr Kazatchkine, 95 procent nowych zakażeń HIV w regionie występuje w kluczowych grupach, gdzie ludzie, którzy wstrzykują sobie narkotyki i ich partnerzy seksualni, odpowiadają za 45 procent nowych zakażeń HIV. Te populacje odpowiadają za ponad połowę zakażeń HIV w Rosji.

„Rosja jest głównym motorem tego wzrostu” – powiedział. „Ukrainie udało się ustabilizować epidemię i powstrzymać epidemię wśród osób, które wstrzykują sobie narkotyki”.

„Region charakteryzuje się barierami regulacyjnymi, które uniemożliwiają ludziom dostęp do profilaktyki, redukcji szkód, PrEP, dostępu do samotestowania lub leczenia” – dodał dr. Dodano Kazatkine.

„Jedna czwarta wszystkich ludzi, którzy na świecie zażywają narkotyki drogą iniekcji, mieszka w regionie. Ci ludzie są poddawani surowej, represyjnej polityce prowadzącej do stygmatyzacji, dyskryminacji i zwiększonego ryzyka.

Spodziewa się, że konflikt poważnie utrudni postęp w zwalczaniu HIV, gruźlicy i zapalenia wątroby w całym regionie, zauważając, że region jest najbardziej obciążony gruźlicą wielolekooporną, która łącznie stanowi 99 procent tych przypadków w Regionie Europa.

„Wojna to wielki szok dla zdrowia i systemu opieki zdrowotnej, który będzie trwał długo. W ciągu najbliższych kilku miesięcy zobaczymy współistnienie trwającego stanu zagrożenia zdrowia publicznego i kraju zaangażowanego w próby odbudowy i odbudowy w kierunku normalizacji”.

Specjalny doradca WHO ds. Europy wyjaśnił również, że on i Klepikov nie sprzeciwiali się sobie nawzajem i powiedział, że według jego makrooszacowań 75% systemów opieki zdrowotnej na Ukrainie nadal działa.

„To, co nie działa, czego ludzie nie dostają, to wszystko z linii frontu lub obszarów, które są obecnie zajęte” – powiedział dr. Kazaczkina.

Przemoc seksualna związana z wojną

Andriy Klepikov (dyrektor generalny Alliance for Public Health in Ukraine) (z lewej) i Valeria Racyńska (lider zespołu ds. polityki regionalnej 100% życia na Ukrainie) (z prawej) podczas okrągłego stołu medialnego na temat Ukrainy podczas 24. Międzynarodowej Konferencji AIDS (AIDS 2022) ) w Montrealu, Kanada, 31 lipca 2022 r. Zdjęcie: Steve Forrest/Workers’ Photos/IAS.

Valeriia Racyńska, szefowa zespołu ds. polityki regionalnej w 100% Life, ukraińskiej organizacji pacjentów zajmującej się HIV, wirusowym zapaleniem wątroby i gruźlicą, powiedziała, że ​​Ukraina widzi nowe wrażliwe grupy po fali przemocy seksualnej związanej z wojną.

Jak powiedziała, wiele osób niechętnie dzieli się takimi informacjami z powodu napiętnowania i dyskryminacji.

READ  Ukraina, Polska zacieśnią współpracę w sektorze kolejowym

„Nie możemy oferować im usług medycznych, pracowników socjalnych, sieci prawników czy infolinii. Nie wyobrażamy sobie tutaj rzeczywistości, ponieważ jest ona zbyt napiętnowana” – powiedziała Racyńska okrągłemu stołowi.

Powiedziała również, że kobiety żyjące z HIV nie mają dostępu do szczepionki HPV przeciwko rakowi szyjki macicy. Liczba przypadków raka szyjki macicy była „bardzo wysoka” jeszcze przed konfliktem.

„Jeśli jesteś wewnętrznie przesiedlona, ​​jeśli jesteś uchodźcą, gdzie jest miejsce na ginekologię? Po prostu chcesz przeżyć.

Przedłużająca się wojna doprowadzi do zwiększonego używania narkotyków i problemów psychologicznych

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski (1995-2005), przemawia podczas okrągłego stołu medialnego na temat Ukrainy podczas 24. Międzynarodowej Konferencji AIDS (AIDS 2022) w Montrealu, Kanada, 31 lipca 2022 r. Zdjęcie: Steve Forrest/Zdjęcia pracownicze/IAS.

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, który służył w latach 1995-2005, powiedział, że długotrwała wojna na Ukrainie doprowadzi do zwiększonego zażywania narkotyków i problemów ze zdrowiem psychicznym, zauważając, że około 12 milionów Ukraińców zostało przesiedlonych, z czego pięć milionów wyjechało za granicę.

Polska ma obecnie około dwóch milionów uchodźców z Ukrainy.

„Ta długotrwała izolacja, oczywiście, próbujemy wszystkiego, aby włączyć ludzi do normalnego życia, ale jest to bardzo trudne psychologicznie” – powiedział Kwaśniwsk mediom okrągłego stołu.

„Problem HIV w tym regionie jest niezwykle poważny i skomplikowany”.

Były prezydent Polski liczył na ewentualne zawieszenie broni w zimie, aby umożliwić rosyjskim wojskom uzupełnienie swoich zasobów.

Powiedział jednak, że nie jest możliwe, aby Ukraina zaakceptowała ofertę zawieszenia broni w celu rozpoczęcia rozmów pokojowych, co, jak powiedział, doprowadziłoby do podziału Ukrainy.

„Nikt nie może powiedzieć, że jesteśmy gotowi scedować 40 procent terytorium” – powiedział.

„Po krótkim zimowym rozejmie będziemy mieli nową twarz do wojny. Do [Russia president Vladimir] Putin, ważne jest, aby jechać dalej do Odessy i zbliżyć się do Morza Czarnego, aby zdobyć Charków, aby wojna trwała dalej”.

Kwaśniewski określił wojnę rosyjsko-ukraińską jako „konflikt między autokracją a demokracją”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.