Connect with us

Nauka

Jak to jest spędzić dwa tygodnie w kosmosie (w starym bunkrze atomowym)

Published

on

Kontynuuje: „To trochę tak, jak na biwaku, ponieważ brakuje wody i ograniczeń dotyczących kąpieli. Tak więc, koszule z merynosów są świetne, razem z bielizną i bielizną z tego samego materiału. Bardzo przydatne są również niektóre szybkoschnące ręczniki.

„Aby się zrelaksować, zabieram odtwarzacz MP3 z wieloma playlistami, jedną lub dwie książki i parę ekspedycyjnych kapci. Jako fotograf i filmowiec zabieram też dużo sprzętu filmowego. ”

Bunkier Lunares został ponownie wykorzystany jako symulowana baza księżycowa w 2017 roku i jest jedynym takim obiektem w Europie. Został on przekształcony w przestrzeń mieszkalną podobną do promu kosmicznego przez polskiego architekta kosmicznego Leszka Orzechowskiego. Od czasu jej inauguracji przeprowadzono dziesiątki symulowanych misji kosmicznych z danymi zebranymi z każdej ekspedycji.

Pobyty kosmiczne kosztują 1750 euro, a wśród wymagań jest proces aplikacyjny z odpowiednim tytułem licencjata i dobrą znajomością języka angielskiego. Nic dziwnego, że nie jest zalecany osobom cierpiącym na klaustrofobię.

Eksperyment trwa łącznie 19 dni, przy czym cztery dni przebywa w bunkrze „przed lotem”, 14 dni izolacji podczas „podróży na Księżyc” i jeden dzień „po locie”. Pothier służył jako dowódca misji w czasie swojej izolacji, z innymi obowiązkami, w tym oficerem medycznym i inżynierem oprogramowania.

Największą różnicą w porównaniu z rzeczywistą misją kosmiczną jest to, że uczestnicy przebywający w bazie księżycowej nie żyją w stanie zerowej grawitacji. Ale Pothier i jego zespół spędzali kilka godzin dziennie w kombinezonach kosmicznych, odwiedzając sąsiedni wieszak pokryty gruzem i kurzem symulującym powierzchnię księżyca. Skafandry kosmiczne miały sztywną dolną część, która ograniczała ich ruchy i symulowała chodzenie w kosmosie. Podczas „chodzenia po Księżycu” zespół użył robota księżycowego o nazwie Leo do zbierania materiałów.

Jak więc wygląda typowy dzień w Lunares? Punktualność ma ogromne znaczenie, mówi Pothier, a zespół otrzymywał ostrzeżenie każdego ranka o 7:30. Następnie odbyła się sesja jogi i miska pełna liofilizowanej owsianki z dodatkiem kokosa i fig, które dodały smaku. Zespół przeprowadził następnie kilka testów medycznych, które obejmowały monitorowanie tętna, masy ciała i ciśnienia krwi. „Przeprowadziliśmy również kilka eksperymentów, w ramach których śledziliśmy siłę i stabilność uścisku, aby zobaczyć wpływ izolacji na wybrane zdolności motoryczne i postawę” – dodaje Pothier.

READ  Globalna liczba przypadków Covid-19 sięga 140,6 miliona

Po zarejestrowaniu wszystkich statystyk zespół przystąpił do czyszczenia modułu, dbając o dobre zaopatrzenie w wodę i przygotowując obiad. Po południu odbywały się „lądowania na Księżycu”, podczas których dwie osoby odbywałyby jednocześnie „spacery po Księżycu” z Leo, łazikiem księżycowym. Po tym, jak wszyscy wrócili na pokład, odbyła się godzina obowiązkowego treningu fizycznego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *