Connect with us

technologia

Jak radioaktywna przyjaźń Marie Curie i Loie Fuller zmieniła świat

Published

on

Autorka Liz Heinecke napisała książkę, która opowiada o nieprawdopodobnej przyjaźni między Marie Curie i Loie Fuller. Wiele osób może nie w pełni zrozumieć spuściznę obu kobiet, ale „Promieniujący: tancerz, naukowiec i przyjaźń wykuta w świetle” wyjaśnia, jak do tego doszło.

Marie Curie była polską naukowcem, która przyjechała do Paryża, aby uciec przed społeczeństwem, w którym nie pozwolono jej ukończyć edukacji. Podczas studiów odkryła dwa pierwiastki promieniotwórcze: rad i polon. Nie tylko ukuła termin radioaktywność, ale była też pierwszą, która go zmierzyła.

Marie przełamała bariery i została pionierką naukowca i jedną z najbardziej znanych osób w Paryżu. I zrobiła to w czasie, gdy nie było kobiet naukowców. Później zdobyła dwie nagrody Nobla.

Loie była artystką i tancerką, która przyjechała do Paryża z nadzieją, że znajdzie publiczność, która doceni jej rzemiosło. Była znana z projektowania luksusowych ubrań i znalazła sposób na efektywne wykorzystanie elektrycznych świateł scenicznych w swoich kostiumach. Loie dodała również lekkie żele, aby oświetlić swoje ubrania. Doprowadziło to do tego, że stała się hitem w Paryżu.

Marie i Loie spotkały się po tym, jak Loie napisała list do Marie z prośbą o rad. Stwierdziła, że ​​chce, aby oświetliło jej kostiumy do tańca. Marie odrzuciła prośbę Loie i wyjaśniła, że ​​element jest zbyt drogi i niebezpieczny.

Loie, która nie przyjęła odpowiedzi „nie”, nalegała, by Marie zobaczyła, jak tańczy. To skłoniło Loie i Marie do nawiązania przyjaźni na całe życie.

Jej talent do dziś wpływa na świat. Odkrycie radu przez Marie skłoniło lekarzy do stosowania pierwiastków radioaktywnych w leczeniu raka. Oddziaływanie Loie w stylu secesyjnym jest nadal widoczne w teatrach, sztukach teatralnych i koncertach. Loie jako pierwsza stworzyła kolorowe światła, świecące ekrany i różne inne popularne dziś elementy artystyczne.

READ  Polska otwiera biuro NAWA w MAHE | Wiadomości Mangaluru

Jak wyjaśnia Liz Heinecke, dziedzictwo Marie i Loie jest wskazówką, co może zdziałać ciężka praca. „Myślę, że te kobiety są wspaniałym przykładem tego, co może dać ciężka praca, wytrwałość i odrobina szczęścia” – powiedziała Inside Edition Digital. „I myślę, że jeśli w tej historii jest jeden morał, to po prostu przyjęcie technologii. Może przynieść naprawdę wspaniałe rzeczy. Dla Loie i Marie przyniosło im to wspaniałe rzeczy. Pozwoliło im być kreatywnymi. praca ”.

PODOBNE POSTY

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *