Connect with us

Nauka

Jak organizacje humanitarne pracują nad zapewnieniem ukraińskim dzieciom normalnego życia

Published

on

Nawet gdy rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już drugi rok, dzieci w rozdartym wojną kraju odczuwają ulgę dzięki organizacji humanitarnej oferującej im bezpieczne miejsce do zabawy i nauki.


Early Starters International prowadzi szereg miejsc dla dzieci uchodźców z Ukrainy w Mołdawii, Czechach, Polsce i na samej Ukrainie.


Yulie Khromchenco, koordynator programu dla Europy Wschodniej w organizacji, wyjaśnia, że ​​zapewnienie dzieciom pozorów normalności jest kluczowe w czasie wojny.


„Jak wiemy teraz z badań, odcisk doświadczeń z dzieciństwa jest najsilniejszy we wczesnym dzieciństwie – ponieważ pod wieloma względami determinuje życie, rozwój i dobre samopoczucie dziecka w wieku dorosłym” – powiedział 48-letni Khromchenco w rozmowie z PEOPLE. .


Kontynuuje: „Dobrą wiadomością dotyczącą wczesnego dzieciństwa jest to, że dzięki prawidłowej pracy z dziećmi w tym wieku, ze względu na względną elastyczność ich mózgów, traumatyczna blizna może zostać odwrócona lub przynajmniej zmniejszona”.
Early Starters International

Wieloletni pedagog mówi, że doświadczenie w pracy z dziećmi i „widzenie, jak dzieci są szczęśliwe i angażowanie się w sprawy dzieci pomimo sytuacji” jest satysfakcjonujące. Ale nie jest to pozbawione oczywistych wyzwań.


„Myślę, że jednym z najtrudniejszych napięć dla naszego zespołu jest [balance] między dążeniem do zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni a świadomością, że nasze możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom mogą sięgać tylko do pewnego stopnia” – mówi.
Ukraińska bezpieczna przestrzeń Early Starters znajduje się w bunkrze we Lwowie, mieście, które zwykle nie jest atakowane przez rosyjskie rakiety. Ale to może się zmienić w jednej chwili.


„W zeszłym tygodniu pocisk wylądował w rejonie Lwowa, zniszczył budynek i zabił pięć osób”, zauważa Chromczenko, dodając: „Mamy kolejny dowód na to, że nasza zdolność kontrolowania nawet podstawowych warunków bezpieczeństwa naszej przestrzeni jest ograniczona”.


Yulie Khromchenco (z lewej) na imprezie otwierającej Lwów, Ukraina, w środku.
Early Starters International

Nigdy nie przegap historii – zasubskrybuj Bezpłatny codzienny biuletyn PEOPLE aby być na bieżąco z najlepszymi ofertami LUDZI.


Mimo to pedagodzy we Lwowie „starają się zaszczepić dzieciom to poczucie bezpieczeństwa”. Przekazywanie pozytywnego nastawienia nie zawsze jest łatwe w środowisku, które po prostu nie jest bezpieczne. Rzeczywiście, nawet czas zabawy jest często przyćmiony atmosferą wojny i tragedii.


„Jedną z zabaw najbardziej lubianych przez dzieci jest gra w „alarm powietrzny”: jedno dziecko włącza alarm powietrzny, a pozostałe dzieci chowają się w domku z zabawkami”, mówi.


Early Starters International

Ale teraz, ponad rok po rosyjskiej inwazji, Chromczenko mówi, że ona i inni nauczyciele zauważyli zmianę u wielu dzieci, których uczą.


„Wiele dzieci przychodzi do naszych przestrzeni jako„ jeże ”- mówi, używając wyrażenia ukutego przez jednego z pracowników grupy, byłego ukraińskiego uchodźcę z Dniepru. „Są przestraszeni, nieśmiali, a czasem bardzo smutni lub agresywni”.


Kontynuuje: „Szansa na kontakty towarzyskie z innymi dziećmi w tej samej sytuacji, wiele zajęć, z których dzieci mogą wybierać, a zwłaszcza głęboka więź, która została stworzona z dobrymi dorosłymi, pomaga dzieciom się otworzyć. Po kilku miesiącach, a czasem później w zaledwie po kilku tygodniach widzimy różne dzieci — podekscytowane, uśmiechnięte, kreatywne, chętne do dawania i przyjmowania uścisków. Ta zmiana to świetny czas na świętowanie”.


Rosyjski atak na Ukrainę to ewoluująca historia, a informacje szybko się zmieniają. podążać Pełna relacja LUDZI z wojny tutajw tym historie obywateli w terenie i sposoby pomocy.

READ  Polscy rekruci pędzą do wojska w obawie przed rosyjską inwazją
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *