Connect with us

Świat

Izraelski Netanjahu w sądzie, ponieważ strony oskarżają jego los

Published

on

„Tak wygląda próba zamachu stanu” – powiedział.

Podsumowując, zeznania sądowe i konsultacje polityczne wskazywały na coraz bardziej zaciętą walkę o walczącego o życie polityczne Netanjahu.

W rytuale powyborczym prezydent Reuven Rivlin konsultował się z różnymi partiami wybranymi do parlamentu przed wyborem kandydata do utworzenia nowego rządu.

Ponieważ zarówno Netanjahu, jak i jego główny rywal Yair Lapid nie uzyskali poparcia większości ustawodawców, Rivlin stoi przed trudnym zadaniem, a krajowi grozi bezprecedensowa, piąta z rzędu kampania w nadchodzących tygodniach.

Późno w środę Lapid wezwał krajowe frakcje przeciwne Netanjahu – zlepek partii z dużymi różnicami ideologicznymi – do odłożenia na bok różnic i utworzenia rządu jedności. Powiedział nawet, że zaproponował podział władzy Naftaliemu Bennettowi, przywódcy małej prawicowej partii, z Bennettem jako pierwszym premierem.

„Każdy, kto widział dziś bezwzględny występ Netanjahu, wie, że nie może już wykonywać swojej pracy” – powiedział Lapid. „Wiemy, jak pokonywać podziały. Nie nienawidzimy się. „

Netanjahu został oskarżony o oszustwo, nadużycie zaufania i branie łapówek z trzech różnych powodów. Poniedziałkowy proces, pierwszy od dwóch miesięcy, zapoczątkował fazę dowodową, podczas której przeciw premierowi wystąpi długa kolejka świadków.

Sesja skupiła się na najpoważniejszej sprawie przeciwko Netanjahu, oskarżając go o promowanie przepisów, które przyniosły firmie telekomunikacyjnej Bezeq setki milionów dolarów w zamian za pozytywne relacje na popularnym serwisie informacyjnym firmy Walla.

Ilan Yeshua, były redaktor naczelny Walli, opisał system, w którym właściciele Bezeqa, Shaul i Iris Elovitch, wielokrotnie naciskali na niego, aby nagłośnił tanie rzeczy o Netanjahu i zaszkodził rywalom premiera.

Wyjaśnienie, które dała mu para? „Tego właśnie chciał premier” – powiedział.

Powiedział, że presja trwała „godzinami” przez kilka lat. Elotviches, którzy są również pozwanymi w sprawie, wybrali zdjęcia, nagłówki, sformułowania i inne treści.

Jeszua powiedział, że kazali mu również pisać nieprzychylne artykuły o rywalach Netanjahu i nadali im obraźliwe przezwiska. Naftali Bennett, były rywal sojusznika Netanjahu, był znany jako „niegrzeczny religijny”, a były sekretarz skarbu Moshe Kahlon, pochodzący z Afryki Północnej, był znany jako „uśmiechnięta buźka” i „Arab”.

Jeszua powiedział, że nigdy nie rozmawiał bezpośrednio z Netanjahu, a zapytania te pochodziły również od mediatorów, w tym byłego doradcy Netanjahu Nira Hefeza, który był świadkiem stanu i ma również zeznawać przeciwko premierowi.

„Było jasne, że musiałem spełnić prośbę Nira, aby napisać pozytywne artykuły i usunąć negatywne” – powiedział Jeszua.

Powiedział, że jego pracownicy byli źli z powodu presji, a jeden z redaktorów nawet nazwał premiera „Kim” po północnokoreańskim dyktatorze Kim Jong Un.

Powiedział, że Shaul Elovitch odniósł się do Netanjahu jako „wielkiego faceta”, a także pokazał mu wiadomości tekstowe od syna premiera, Yaira, z prośbą o zmianę lub usunięcie artykułów.

W pewnym momencie procesu Iris Elovitch krzyknęła: „Ile możesz kłamać?”.

W innym przypadku Netanjahu zostaje oskarżony o przyjmowanie prezentów o wartości setek tysięcy dolarów od bogatych pracowników, w tym hollywoodzkiego potentata filmowego Arnona Milchana i australijskiego miliardera Jamesa Packera. W trzecim przypadku Netanjahu zostaje oskarżony o próbę zaaranżowania pozytywnych relacji w dużej izraelskiej gazecie w celu ograniczenia rozpowszechniania wolnego, popierającego Netanjahu tabloid. Netanjahu zaprzecza wszystkim opłatom.

W swoim telewizyjnym oświadczeniu Netanjahu oskarżył prokuratorów o prowadzenie przeciwko niemu „polowania na czarownice”.

„Nie prowadziłeś śledztwa w sprawie przestępstwa. Nie szukali przestępstwa – powiedział. – Śledziłeś mężczyznę. Poszli za mną. „

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *