Connect with us

Świat

Izrael zaczyna szczepić małe dzieci w miarę wzrostu zachorowań na koronawirusa

Published

on

JEROZOLIMA, 22 listopada (Reuters) – Izrael rozpoczął w poniedziałek wprowadzanie szczepionek Pfizer / BioNtech COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat w nadziei na powstrzymanie niedawnego wzrostu zakażeń koronawirusem.

Czwarta fala infekcji, która nawiedziła Izrael w czerwcu, zaczęła ustępować we wrześniu. Jednak w ciągu ostatnich dwóch tygodni wskaźnik „R” wirusa, czyli wskaźnik reprodukcji, który przez dwa miesiące utrzymywał się poniżej jednego, zaczął rosnąć i przekroczył ten próg, co sugeruje, że wirus może ponownie rozprzestrzeniać się wykładniczo.

Codzienne przypadki wkradły się również w ciągu ostatnich kilku dni, przy czym połowa potwierdzonych infekcji występuje obecnie u dzieci w wieku 11 lat i młodszych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Kampania szczepień dzieci rozpoczęła się w poniedziałek na placu w Tel Awiwie, gdzie niewielka liczba rodziców spokojnie stała ze swoimi dziećmi, aby otrzymać zastrzyki. We wtorek kampania rusza w całym kraju.

„Dzieci chodzą do szkoły, (mieszają się) z (innymi) dziećmi i wykonują wiele zajęć towarzyskich. Bardzo się cieszymy, że możemy ją zaszczepić i wrócić do normalnego życia ”- powiedziała Katy Bai Shalom, której syn i córka zostali zaszczepieni w poniedziałek.

Niektóre dzieci uśmiechały się i śmiały, gdy oglądały nagranie z kamer telewizyjnych, podczas gdy inne wybuchały płaczem i przytulały się do rodziców.

9,4 miliona mieszkańców Izraela jest stosunkowo młodych, z około 1,2 milionami dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Według Ministerstwa Zdrowia do listopada ta grupa obejmowała ponad jedną trzecią nowych przypadków. Naukowcy i urzędnicy wątpią, czy kraj może osiągnąć „odporność stadną”, jeśli dzieci nie zostaną zaszczepione.

Politycy twierdzą również, że szczepienie młodszych dzieci polega przede wszystkim na ochronie ich indywidualnego zdrowia, a nie tylko na powstrzymaniu transmisji wirusa.

W zeszłym tygodniu podkreślili, że chociaż COVID-19 rzadko jest ciężki u małych dzieci, a wiele z nich nie wykazuje żadnych objawów, może stanowić długoterminowe ryzyko.

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia szacuje, że u jednego na 3500 dzieci zarażonych koronawirusem rozwinie się później wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (MIS-C), w którym stany zapalne ulegną częściom ciała, w tym sercu, płucom, nerkom, mózgu, skórze i przewód pokarmowy Narządy. Większość dzieci z tą chorobą wymaga intensywnej terapii i 1-2% umiera.

Urzędnicy zauważyli również ryzyko uporczywych objawów, takich jak bezsenność, bóle mięśni, utrata węchu i smaku, bóle głowy i kaszel, powszechnie znany jako „długi covid”.

Badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia na ponad 13 000 dzieci wykazało, że około 11% miało uporczywe objawy, a około 1,8% do 4,6% nadal ma objawy sześć miesięcy po chorobie, w zależności od wieku.

Ankieta przeprowadzona przez izraelskiego dostawcę opieki zdrowotnej Maccabi wykazała, że ​​41% rodziców dzieci w wieku 5-11 lat było pewnych, że zaszczepią swoje dzieci, podczas gdy 21% było niezdecydowanych, a 38% nie zaszczepiło swoich dzieci.

Izrael odnotował łącznie 1,3 miliona potwierdzonych przypadków i ponad 8000 zgonów od początku pandemii.

Według Ministerstwa Zdrowia około 57% izraelskiej populacji jest w pełni zaszczepionych, co oznacza, że ​​albo otrzymali trzecie szczepienie, albo nie minęło pięć miesięcy od drugiego szczepienia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Dodatkowe relacje z Rami Amichay w Tel Awiwie; Montaż przez Angusa MacSwana i Howarda Gollera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *