Connect with us

Świat

Izrael w stanie najwyższej gotowości po groźbie odwetu ze strony Iranu | Wojna Izrael-Gaza

Published

on

Izrael w stanie najwyższej gotowości po groźbie odwetu ze strony Iranu |  Wojna Izrael-Gaza

Izrael zawiesił urlopy dla jednostek bojowych i wzmocnił swoje dowództwo obrony powietrznej, aby przygotować się na możliwe ataki rakietowe lub drony ze strony Iranu po tym, jak w tym tygodniu w nalocie zginęli starsi dowódcy Gwardii Rewolucyjnej w Syrii.

Według agencji prasowej Mehr izraelska armia rozważa również ponowne otwarcie schronów w Tel Awiwie jako środek zapobiegawczy przed możliwym atakiem.

„Zgodnie z oceną sytuacji zdecydowano, że urlopy dla wszystkich jednostek bojowych IDF (Izraelskich Sił Obronnych) zostaną tymczasowo zawieszone. IDF jest w stanie wojny, a rozmieszczenie żołnierzy jest stale sprawdzane zgodnie z wymogami” – oznajmiło wojsko w oświadczeniu.

Iran poprzysiągł zemstę po tym, jak nalot zniszczył irański konsulat w Damaszku, zabijając co najmniej 11 osób, w tym starszy dowódca sił Quds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian powiedział: „Uważamy tę agresję za pogwałcenie wszelkich norm dyplomatycznych i traktatów międzynarodowych”. Benjamin Netanjahu całkowicie stracił równowagę psychiczną z powodu kolejnych niepowodzeń w Gazie i niemożności osiągnięcia swoich syjonistycznych celów.

Ambasador Iranu w Syrii Hossein Akbari powiedział, że reakcja Iranu na atak będzie „tej samej wielkości i dotkliwości”.

Przywódcy Iranu w Teheranie nazwali atak na misję dyplomatyczną późnym poniedziałkiem jako bezprecedensowy i obiecali zdecydowaną reakcję.

Chociaż Izrael oficjalnie nie przyznał się do swojego zaangażowania, incydent może jeszcze bardziej zdestabilizować i tak już niestabilny region.

W odpowiedzi na groźbę odwetu ze strony Iranu Siły Obronne Izraela również zwiększyły wysiłki w zakresie zakłócania GPS, co spowodowało zakłócenia w usługach nawigacyjnych i wpływ na codzienne operacje. Użycie zakłócaczy GPS jest najwyraźniej środkiem obrony przed rakietami kierowanymi.

Według doniesień zakłócenia rozprzestrzeniły się na kluczowe obszary Izraela, w tym Tel Awiw i Jerozolimę. Środki te wzbudziły obawy dotyczące możliwego wpływu na bezpieczeństwo lotów i życie codzienne.

READ  Prezydentura Marcosa komplikuje amerykańskie wysiłki w walce z Chinami

Amos Yadlin, były szef izraelskiego wywiadu, powiedział agencji Reuters, że Iran może wybrać w najbliższy piątek – ostatni muzułmański święty miesiąc Ramadan i irański dzień Quds (Jerozolima) – odpowiedzieć na atak w Damaszku bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawiciela.

„Nie będę zaskoczony, jeśli Iran podejmie jutro działania. Bez paniki. Nie uciekajcie do schronów” – powiedział Yadlin, starszy pracownik naukowy w Belfer Center w Kennedy School na Uniwersytecie Harvarda, odnosząc się do izraelskich systemów obrony powietrznej. „Przygotujcie się na jutro, kiedy w zależności od konsekwencji ataku może nastąpić eskalacja” – powiedział Yadlin.

W czwartek Iran repatriował ciała siedmiu członków IRGC zabitych w ataku.

„Ciała męczenników z ambasady Iranu przybyły na lotnisko Mehrabad w Teheranie” – podała agencja informacyjna ISNA.

Reuters wniósł swój wkład w powstanie tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *