Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Izrael odwołuje posłów do protestu przeciwko podpisaniu polskiej ustawy antyrestytucyjnej

Published

on

Izrael odwołał swojego wysłannika z Polski na protest nowe prawo Ogranicza to możliwość odzyskania przez Żydów mienia przejętego przez nazistów podczas Holokaustu i zatrzymanego przez komunistycznych władców okresu powojennego.

„Dziś – nie po raz pierwszy – Polska uchwaliła niemoralne, antysemickie prawo” – powiedział minister spraw zagranicznych Yair Lapid w przekazie wideo w sobotni wieczór.

„Dzisiaj zleciłem chargé d’affaires naszej ambasady w Warszawie [Tal Ben-Ari Yaalon] natychmiast wróć do Izraela na konsultacje na czas nieokreślony ”- powiedział Lapid.

Nowo mianowany ambasador w Polsce Jakow Liwne został poproszony o pozostanie w Izraelu „na razie”.

Lapid wezwał też przebywającego za granicą ambasadora RP Marka Magierowskiego, by nie wracał.

„Powinien wykorzystać czas, który ma, aby wyjaśnić Polakom, czym jest Holokaust dla obywateli Izraela i na ile nie będziemy tolerować żadnej pogardy dla pamięci o zmarłych i dla pamięci Holokaustu. To się nie skończy – powiedział Lapid.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w odpowiedzi, że negatywnie oceniło odpowiedź Izraela i jego „bezpodstawną decyzję” o odwołaniu swojego wysłannika, ostrzegając przed „poważnym uszkodzeniem” stosunków między obydwoma krajami.

Polski rząd podejmie „odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, uwzględniające zasadę symetrii w stosunkach dwustronnych”.

Oba narody miały nadzieję, że prezydent Polski Andrzej Duda powstrzyma się od podpisania kontrowersyjnej ustawy i pracowały, aby temu zapobiec.

READ  P3 kupuje czwartą nieruchomość w południowej Polsce

Jednak ich wysiłki poszły na marne.

W sobotę Duda powiedział: „Dziś podjąłem decyzję o ustawie, o której w ostatnich miesiącach w kraju i za granicą głośno dyskutowano”. Dodał: „Po wnikliwej analizie zdecydowałem się podpisać poprawkę”.

Był to ruch, który zaostrzył kryzys między dwoma krajami i jeszcze bardziej nadwyrężył niegdyś silne relacje. Do tego kryzysu Polska była zdecydowanym sojusznikiem Izraela w Unii Europejskiej.

Premier Naftali Bennett powiedział: „To poważny krok, na który Izrael nie może przejść obojętnie.

„Izrael poważnie popiera prawo zabraniające Żydom otrzymywania odszkodowań za mienie skradzione im podczas Holokaustu i ubolewa nad faktem, że Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko.

„To haniebna decyzja i haniebna pogarda dla pamięci o Holokauście” – dodał Bennett.

Przed II wojną światową Polska była domem dla jednej z największych społeczności żydowskich na świecie, ale została prawie całkowicie zniszczona przez nazistów i byłych żydowskich właścicieli ziemskich, a ich potomkowie walczyli o odszkodowania.

Wcześniej żydowscy emigranci lub ich potomkowie mogli twierdzić, że mienie zostało bezprawnie skonfiskowane i żądać jego zwrotu, ale polscy urzędnicy argumentowali, że rodzi to niepewność co do własności nieruchomości.

W 2015 r. polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że powinny istnieć pewne terminy, po upływie których decyzje administracyjne dotyczące tytułów własności nie mogą być już kwestionowane. Polski parlament uchwalił zmiany legislacyjne na początku tego tygodnia.

Projekt ustawy przewiduje okres 30 lat na roszczenia windykacyjne.

Kwestia praw własności żydowskiej w Polsce jest tym bardziej skomplikowana, że ​​w przeciwieństwie do innych krajów UE nie stworzono funduszu kompensacyjnego dla osób, których mienie zostało skonfiskowane. Rzecznik MSZ powiedział dopiero w sobotę: najnowsze ustawy, które wchodzą w życie w Polsce.”

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w czwartek, że Waszyngton jest głęboko zaniepokojony uchwaleniem ustawy przez polski parlament i zaapelował do Dudy, by jej nie podpisywał.

READ  Polski Bank Centralny podnosi stopy procentowe wraz ze wzrostem cen

Waszyngton jest jednym z głównych sojuszników Warszawy, ale stosunki między obydwoma krajami zostały obciążone kwestią własności, a także innymi kwestiami, takimi jak plany wprowadzenia zmian, które zdaniem opozycji uciszą amerykańskiego nadawcę informacyjnego, który jest krytyczny wobec rządu .

Światowa Organizacja Restytucji Żydowskich (WJRO) w sobotę wezwała polski rząd do pracy nad rozwiązaniem problemu mienia skonfiskowanego w przeszłości.

„Demokracja i sprawiedliwość spadły w Polsce na nowy poziom, gdy prezydent Duda podpisuje ustawę, która praktycznie uniemożliwia wszystkim byłym polskim właścicielom ziemskim uzyskanie odszkodowania za mienie nielegalnie skonfiskowane w czasach komunizmu” – powiedział Gideon Taylor, przewodniczący WJRO w oświadczeniu wysłanym do Reutera.

Minister obrony Benny Gantz powiedział: „Jako syn ocalałych z Holokaustu jestem głęboko przerażony ustawą uchwaloną w Polsce, która skutecznie wymierza sprawiedliwość ofiarom Holokaustu i ich rodzinom.

„Zwrot mienia to niewielka, ale istotna część procesu ochrony praw ocalałych i uznania tych, którzy zginęli w jednym z największych ludobójstw na świecie. Wzywam moich międzynarodowych partnerów do potępienia tego ruchu jednym głosem ”- powiedział Gantz.

Polska nawiązała więzi z Izraelem w 1948 r., ale zerwała je w 1967 r. po wojnie sześciodniowej. Przywrócił te powiązania w 1990 roku po upadku Związku Radzieckiego.

Omri Nahmias przyczynił się do powstania tego raportu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.