Connect with us

technologia

IPhone może teraz powiedzieć Ci, czy aplikacje Cię szpiegują – więc włącz go

Published

on

Najnowsza aktualizacja firmy Apple daje użytkownikom możliwość zobaczenia aplikacji, które mogą zobaczyć.

Wraz z wieloma innymi zmianami w aktualizacji iOS 15.2, która pojawiła się w tym tygodniu, wprowadza raport dotyczący prywatności aplikacji.

Dzięki temu narzędziu użytkownicy mogą zobaczyć, jakie informacje zbierają aplikacje o swoich użytkownikach i gdzie je również wysyłają w Internecie.

Jego celem jest kontrolowanie śledzenia aplikacji i usuwanie wszelkich aplikacji, które mogą wykorzystywać informacje w niepotrzebny lub niebezpieczny sposób.

Funkcja jest dostępna na wszystkich iPhone’ach, które zostały zaktualizowane do iOS 15.2 i można ją zainstalować jak zwykle za pomocą aplikacji Ustawienia, a następnie kliknąć Aktualizacja oprogramowania.

Domyślnie jest wyłączony, ale włączenie go jest łatwe. Aby to zrobić, otwórz Ustawienia, kliknij Prywatność i przewiń w dół do Raportu o prywatności aplikacji na dole ekranu.

Dopiero gdy funkcja jest włączona, śledzenie – a dokładniej śledzenie śledzenia – rozpoczyna się. Tak więc przy pierwszym włączeniu zostaniesz powitany komunikatem z informacją, że w tym miejscu wyświetlane są informacje raportowania, gdy aplikacje są w użyciu, i będziesz musiał chwilę poczekać, aby zebrać wystarczającą ilość informacji, aby rzeczywiście były użyteczne.

Po zebraniu tych informacji odwiedzenie tej samej części strony ustawień spowoduje otwarcie raportu i wyświetlenie zebranych informacji.

Jest podzielony na dwie sekcje: „Dostęp do danych i czujników” oraz „Aktywność sieciowa aplikacji”.

Pierwsza opcja pokazuje za każdym razem, gdy dana aplikacja poprosiła o dostęp do informacji w iPhonie. Obejmuje to wszystko, od danych — takich jak kontakty lub zdjęcia — po informacje z czujników, takie jak lokalizacja lub dane dotyczące zdrowia.

Druga opcja pokazuje, w jaki sposób te aplikacje łączą się z Internetem i dokąd wysyłają informacje. Możesz zobaczyć, jaka jest ich aktywność, a gdy klikniesz konkretną aplikację, zobaczysz serię adresów URL, za pomocą których te aplikacje się zameldowały.

READ  Wraz z ulepszaniem technologii tłumaczenia, lokalizacje gier wciąż się pogarszają

Jeśli jedna z wyświetlanych aplikacji zachowuje się źle, dostęp do nich można cofnąć za pomocą menu ochrony danych lub całkowicie usunąć.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *