Connect with us

Świat

Brytyjscy konserwatyści tracą „bezpieczne” miejsce i zadają cios Borisowi Johnsonowi

Published

on

Chociaż Liberalni Demokraci liczyli na niespodziewane zwycięstwo, liczebność ich większości była uderzająca i nieoczekiwana. Opisując wynik jako „punkt zwrotny”, Ed Davey, w oświadczeniu dodał: „Miliony ludzi mają dość Borisa Johnsona i jego niepowodzenia w przejęciu wyborców podczas pandemii, a ostatniej nocy Shropshire przemówił w ich imieniu”.

Lider Partii Konserwatywnej Oliver Dowden przyznał się do rozmiarów porażki. „Wiem, że wyborcy z North Shropshire mają dość i wiem, że nas kopnęli”, powiedział BBC, dodając, że on i jego partia „słyszeli tę wiadomość głośno i wyraźnie, aby mieć”.

Jeszcze przed utratą miejsca spekulowano, że Johnson może stanąć przed formalnym wyzwaniem dla swojego przywództwa nieco ponad dwa lata po swoim miażdżącym zwycięstwie w wyborach powszechnych w grudniu 2019 r.

Roger Gale, weteran konserwatystów i krytyk Johnsona, powiedział Sky News, że premier ma około trzech tygodni na przegrupowanie się przed świętami, ale musi to zrobić bardzo szybko. „Mieliśmy dwa strajki: najpierw Partia Konserwatywna w Izbie Gmin na początku tego tygodnia, teraz ten wynik”, powiedział Gale. – Jeszcze jeden cios i myślę, że odpada.

Aby zainicjować wotum nieufności, 54 deputowanych Johnsona musiałoby napisać do Grahama Brady’ego, przewodniczącego komisji reprezentującej konserwatywnych backbencherów. Takie listy są poufne, ale analitycy uważają, że perspektywa nie jest bliska. Parlament ma teraz przerwę, co daje premierowi krótki polityczny wytchnienie.

Mimo to piątkowy wynik prawdopodobnie zwiększy nerwowość na Downing Street, ponieważ North Shropshire było jednym z najbezpieczniejszych miejsc Partii Konserwatywnej w obszarze Wielkiej Brytanii, który poparł Brexit, kluczowy projekt polityczny Johnsona.

Pomimo swojego proeuropejskiego stanowiska, Liberalni Demokraci – którzy w wyborach powszechnych w 2019 r. zakończyli dobrze za Partią Pracy w North Shropshire – z powodzeniem zaprezentowali się jako jedyni wiarygodni przeciwnicy torysów w okręgu wyborczym.

READ  Palestyńczycy obwiniają nadwyżki szekli za nadwyrężenie gospodarki Zachodniego Brzegu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.