Connect with us

technologia

Intel tGPU dla procesorów Meteor Lake wykorzystujących węzeł TSMC 3 nm przyspieszył masową produkcję do końca 2023 r.

Published

on

W raporcie opublikowanym przez TrendForceotrzymujemy drugie potwierdzenie rozpoczęcia seryjnej produkcji tGPU Intela dla procesorów Meteor Lake 14. generacji.

Opóźnienie w produkcji masowej tGPU w 3 nm Intela boli TSMC, 14. generacji Meteor Lake opóźnione do końca 2023 roku?

Wcześniej mówiono, że Intel może opóźnić swoje procesory Meteor Lake 14. generacji do końca 2023 roku i wygląda na to, że otrzymujemy podobne doniesienia ze źródeł Trendforce zbliżonych do tajwańskiego producenta chipów TSMC. Podobno Intel pierwotnie planował rozpocząć masową produkcję tGPU (Tiled GPU) na 14-tej generacji procesorów Meteor Lake od drugiej połowy 2022 roku. Zostało to później przesunięte na pierwszą połowę 2023 r. z powodu problemów z projektowaniem produktu i przeglądem procesu, ale teraz możemy spodziewać się jeszcze większego opóźnienia.

Według badań TrendForce, Intel planuje zlecić produkcję chipsetu tGPU w Meteor Lake firmie TSMC. Masowa produkcja tego produktu była pierwotnie planowana na drugą połowę 22 roku, ale później została przesunięta na pierwszą połowę 23 z powodu problemów z projektowaniem produktu i weryfikacją procesu. Ostatnio, z jakiegoś powodu, harmonogram masowej produkcji produktu został przesunięty z powrotem na koniec 2023 r., prawie całkowicie likwidując zdolność produkcyjną 3 nm pierwotnie zarezerwowaną na 2023 r., pozostawiając jedynie marginalną ilość wkładu waflowego do przeglądu technicznego.

Jednak stan rozwoju własnego procesu Intel 4 Intela i związana z nim sytuacja outsourcingu są nadal ważnymi potencjalnymi motorami wzrostu dla TSMC. Jeśli Intel 4 nie rozpocznie masowej produkcji zgodnie z planem, Intel może zlecić swoje płytki obliczeniowe TSMC, co znacznie zwiększy wzrost w 2024 roku. Jeśli jednak proces Intela będzie przebiegał sprawnie, istnieje możliwość, że firma sama wyprodukuje powiązane produkty i anuluje zamówienia z TSMC.

przez TrendForce

Według najnowszych danych TSMC może nie rozpocząć masowej produkcji na 3 nm tGPU Intela przed końcem 2023 roku. Raport z Digitimes z zeszłego miesiąca miał coś podobnego do powiedzenia. mówiono, że zrobi to dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger sam odwiedza TSMC zrewidować swój plan outsourcingu z tajwańskim producentem chipów. Ponieważ Intel był dużym klientem 3 nm, opóźnienie mogłoby potencjalnie zaszkodzić i spowolnić TSMC. Chociaż istnieją inni główni dostawcy technologii 3 nm, tacy jak Apple, AMD i Qualcomm, nie oczekuje się, że ich produkty rozpoczną produkcję przed 2024 r.

READ  Najlepsza korporacyjna pamięć masowa w chmurze w 2021 r.

Podkreśla również, że własny węzeł przetwarzania Intela „Intel 4” może mieć pewne problemy, a jeśli nie będzie w stanie wytworzyć realnej objętości dla procesorów Meteor Lake, Chipzilla może ponownie rozważyć przeniesienie innych adresów IP, takich jak Compte Tile, do TSMC. Może to pomóc TSMC w dalszym zwiększaniu przychodów, ale w oparciu o niedawne twierdzenia Intela wygląda na to, że poczyniono postępy w ich wewnętrznym węźle procesów i pokazują dobre wyniki, ale zobaczymy, kiedy zaczniemy 2023.

Dzięki Raptor Lake w drugiej połowie tego roku i Meteor Lake w 2023 roku, opieramy się na przywództwie Alder Lake i ilustrujemy, w jaki sposób nasze innowacyjne wybory projektowe mogą zwiększyć wydajność lidera, nawet zanim przywrócimy wiodącą w branży technologię tranzystorową.

A w 2023 roku dostarczymy nasz pierwszy zdezagregowany procesor oparty na Intel 4, Meteor Lake, który jest w dobrym stanie zarówno w naszych laboratoriach, jak iw laboratoriach naszych klientów.

TAk. Może jeśli szybko przejdziemy przez pięć węzłów, gotowe na Intel 7, masowe dostawy, powiedzieliśmy, że pięć węzłów, cztery lata, Intel 7, 35 milionów jednostek, można jeden rozerwać. Jestem pewien, że nasi konkurenci dokonali rozbiórki, gotowe. Intel 4, tak, powiedzieliśmy, hej, Meteor Lake, wygląda dobrze w tym momencie.

Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel (rozmowa dotycząca zarobków w drugim kwartale 2022 r.)

tGPU będzie jednym z głównych komponentów 14-tej generacji procesorów Meteor Lake, z architekturą graficzną Arc, która zrówna Intela z rozwiązaniami GPU AMD i Apple. Na razie to tylko plotka Niedawno ujawnione szczegóły platformy Procesory Meteor Lake potwierdzają, że konsumencka premiera jest spodziewana w drugiej połowie 2023 roku.

Linia procesorów Intel Mobility:

Rodzina procesorów meteor morze Jezioro Raptorów Erlensee
węzeł procesu Intel 4 „7 nm EUV” Intel 7 ’10 nm ESF’ Intel 7 ’10 nm ESF’
Architektura procesora Hybrydowy (potrójny rdzeń) Hybrydowy (dwurdzeniowy) Hybrydowy (dwurdzeniowy)
Architektura P-Core Zatoka Redwood Zatoka Raptorów Złota Zatoka
Architektura e-rdzenia crestmont Gracemont Gracemont
najlepsza konfiguracja 6+8 (seria H) 6+8 (seria H) 6+8 (seria H)
Maks. rdzeni/wątków 14/20 14/20 14/20
Planowany skład Seria H/P/U Seria H/P/U Seria H/P/U
Architektura GPU Mag Bitewny Xe2 „Xe-LPG” Irys Xe (Rodz 12) Irys Xe (Rodz 12)
Jednostki wykonawcze GPU 128 EU (1024 rdzeni) 96 EU (768 rdzeni) 96 EU (768 rdzeni)
obsługa pamięci DDR5-5600
LPDDR5-7400
LPDDR5X — 7400+
DDR5-5200
LPDDR5-5200
LPDDR5-6400
DDR5-4800
LPDDR5-5200
LPDDR5X-4267
Pojemność pamięci (maks.) 96 GB 64 GB 64 GB
Porty Thunderbolt 4 4 2 2
Możliwość Wi-Fi Wi-Fi 6E Wi-Fi 6E Wi-Fi 6E
TDP 15-45W 15-45W 15-45W
zaczynać 2H 2023 I półrocze 2023 r Pierwsza połowa 2022 r

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *