Connect with us

Gospodarka

Intel inwestuje do 4,6 mld USD w nowe lokalizacje chipów w Polsce

Published

on

Intel inwestuje do 4,6 mld USD w nowe lokalizacje chipów w Polsce

Amerykański gigant chipowy Intel ogłosił w piątek, że zainwestuje do 4,6 miliarda dolarów w budowę nowego obiektu w Polsce, tworząc w ten sposób około 2000 miejsc pracy.

Intel jest jednym z wiodących na świecie producentów półprzewodników i wytwarza szeroką gamę produktów, w tym chipy najnowszej generacji.

Nowy obiekt we Wrocławiu „pomoże zaspokoić krytyczne potrzeby w zakresie zdolności montażowych i testowych, których Intel oczekuje do 2027 roku” – powiedział Intel w oświadczeniu.

Inwestycja w Polsce ma na celu wsparcie Unii Europejskiej w jej celu, jakim jest rozwój bardziej odpornego łańcucha dostaw półprzewodników i zmniejszenie jej zależności od Azji, czytamy w oświadczeniu.

UE zamierza do 2030 r. odzyskać 20 procent światowych mocy produkcyjnych półprzewodników – podwoić obecną produkcję – i zainwestowała miliardy w fabryki chipów Intela w Niemczech i Irlandii.

Reklamy — przewiń, aby kontynuować

Intel powiedział, że jego europejskie operacje przyczynią się do oszczędności w unijnym łańcuchu dostaw i planuje wyprodukować chipy o wartości 80 miliardów euro w Europie w ciągu dziesięciu lat.

W połowie kwietnia Parlament Europejski i państwa członkowskie UE uzgodniły plan rozszerzenia produkcji chipów w regionie.

Intel powiedział, że budowa jego fabryki w Niemczech, która ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2023 roku, jeszcze się nie rozpoczęła, częściowo z powodu inflacji.

Reklamy — przewiń, aby kontynuować

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że zamierza wesprzeć budowę dodatkowymi środkami publicznymi.

Ogłoszenie nowej lokalizacji Intela w Polsce następuje po trudnym dla firmy pierwszym kwartale 2023 roku.

W kwietniu firma ogłosiła gwałtowny spadek sprzedaży w okresie styczeń-marzec, ponieważ gwałtownie spadł popyt na półprzewodniki, zwłaszcza do komputerów osobistych.

Reklamy — przewiń, aby kontynuować

Firma ucierpiała również z powodu spadającego popytu na układy scalone, które zasilają centra danych, i stara się konkurować z Nvidią o półprzewodniki leżące u podstaw generatywnej sztucznej inteligencji w stylu ChatGPT, głównego nowego, głodnego sektora.

READ  Budowanie zrównoważonych i odpornych społeczności dla wszystkich

Branża chipów jest znana ze swojej zmienności, ponieważ popyt i podaż zmieniają się wraz ze spadkami i wzrostami światowej gospodarki.

Jej kluczowa rola w globalnym łańcuchu dostaw stała się oczywista u szczytu pandemii Covid.

Blokady i ograniczenia zdrowotne ograniczyły produkcję w Azji, uniemożliwiając zaspokojenie rosnącego popytu na chipy, podczas gdy wszyscy korzystali z Internetu w celu pracy, zakupów i rozrywki.

Półprzewodniki stały się również politycznym pionkiem między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, ponieważ Waszyngton wzywa swoich sojuszników do zaprzestania dostarczania Chinom najnowocześniejszych układów scalonych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *