Connect with us

Nauka

Innowacje kosmiczne będą świętowane podczas 10. edycji European Rover Challenge

Published

on

Innowacje kosmiczne będą świętowane podczas 10. edycji European Rover Challenge

„Jest rok 2050 i pomyślna realizacja programu ARTEMIS udowodniła, że ​​ludzie mogą budować bazy na Księżycu”. To pierwsze, co usłyszą uczestnicy, gdy rozpocznie się 10. edycja prestiżowych zawodów European Rover Challenge (ERC), które co roku gromadzą decydentów i ekspertów z sektora kosmicznego oraz przedstawicieli najlepszych uczelni technicznych z całego świata. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 6-8 września, a jego organizatorem jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Organizatorem konkursu jest Europejska Fundacja Kosmiczna, będąca członkiem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF).

ERC to prestiżowe wydarzenie z zakresu robotyki i kosmosu odbywające się w Polsce, zapoczątkowane po raz pierwszy w 2014 roku. Składa się ono z zawodów robotów marsjańskich, w których biorą udział najlepsze zespoły akademickie z całego świata, konferencji branżowej oraz pokazu osiągnięć naukowych i technologia. .

Zadania konkursowe ERC odwzorowują wyzwania stojące przed łazikami na Marsie i Księżycu. Zespoły są ściśle monitorowane przez przedstawicieli światowych agencji kosmicznych (m.in. NASA, ESA, DLR i POLSA), innych organizacji sektora kosmicznego (m.in. ISU, Eurisy i Space Communications Alliance) oraz eksperci zaproszeni przez organizatorów do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zawody rozgrywane są na specjalnym marsjańskim torze tzw marsyard. To wyjątkowa instalacja zaprojektowana przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk, inspirowana wybranym fragmentem Czerwonej Planety.

W naszym Marsyardzie mapujemy procesy kształtujące krajobraz Marsa: tworzymy złożoną zagadkę geologiczną złożoną z niezliczonych kraterów uderzeniowych, wydm, wyschniętych dolin rzecznych i różnorodnych formacji wulkanicznych, z którą niewiele osób potrafi sobie poradzić– wyjaśnia dr Anna Losiak, dyrektor naukowy ERC i pracownik naukowy Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

W skład panelu sędziowskiego ERC wchodzą eksperci branży kosmicznej z organizacji takich jak Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA), Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Mars Society Poland oraz międzynarodowe organizacje handlowe. „Naszym głównym celem jest tworzenie ciekawych i pełnych wyzwań zadań dla zespołów oraz dbanie o to, aby ich realizacja przebiegała zgodnie ze standardowymi procesami badawczo-rozwojowymi. Tylko dzięki tak kompletnemu podejściu uczestnicy ERC będą po ukończeniu studiów gotowi stawić czoła wyzwaniom zawodowym w branży kosmicznej– wyjaśnia Marcin Wygachiewicz, Przewodniczący Jury ERC i Przewodniczący Komitetu Audytu PSPA.

READ  Zdaniem inwestorów 14 polskich startupów deeptech wartych uwagi

ERBN jest także gospodarzem konferencji branżowej, podczas której czołowi eksperci kosmiczni, astronauci i naukowcy omawiają przestrzeń kosmiczną i jej wpływ na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W programie wydarzenia znajdą się debaty na temat przyszłości osadnictwa ludzkiego na Księżycu i Marsie, projekty i misje na Księżyc, które w nadchodzących latach będą opracowywane przez NASA i ESA, a także istotne tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i komercjalizacją. Tegoroczna konferencja rozpocznie się od zbadania zastosowań technologii kosmicznych i danych satelitarnych na Ziemi. Trzeciego i ostatniego dnia wydarzenie zakończy się wyjątkową galą z okazji 10. rocznicy European Rover Challenge, w której udział wezmą specjalni goście z całego świata.

Od 2014 roku odbyło się dziewięć edycji wydarzenia, które osobiście i online śledziło wydarzenie ponad milion osób.

W przeszłości wydarzenie gościło gości specjalnych, takich jak Steve Jurczyk, były zastępca administratora NASA; Robert Cabana, zastępca administratora NASA; Robert Zubrin, założyciel Towarzystwa Marsowego; Harrison Schmit, astronauta NASA i członek legendarnej misji Apollo 17; Tim Peake, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej; oraz Sławosz Uznański, polski astronauta z projektu ESA. Z niecierpliwością czekamy na powitanie tegorocznych gości i nie możemy się doczekać, co wniosą do stołu nasi utalentowani uczestnicy ERC– dodaje Łukasz Wilczyński, twórca konkursu European Rover Challenge i prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Projekt finansowany jest ze środków państwowych przyznanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”. Szczegółowe informacje na temat zawodów European Rover Challenge 2024 dostępne są na stronie https://roverchallenge.eu/Proszę.

Źródło: https://spacefdn.com/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *