Connect with us

Świat

Informacje wywiadu USA pomogły Ukraińcom zatopić rosyjski okręt Moskwa

Published

on

Pomogły w tym tajne usługi świadczone przez USA Ukraińcy zatapiają rosyjską Moskwę w kwietniu, według wysokiego rangą funkcjonariusza obrony. Stany Zjednoczone dzieliły położenie rzeki Moskwy na Morzu Czarnym z Ukraińcami, ale nie miały wpływu na ich pokonanie. powiedział oficer.

Rola, jaką odegrały Stany Zjednoczone w zatonięciu rzeki Moskwy, pojawiła się po czwartkowych raportach szczegółowo opisujących, w jaki sposób informacje wywiadowcze dostarczone przez USA pomogły siłom ukraińskim zabić rosyjskich generałów.

Nie podając szczegółów, rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział dziennikarzom w czwartek, że USA dostarczały Ukrainie użytecznych informacji wywiadowczych na polu bitwy przez całą wojnę Wojna, podczas gdy Ukraina się broni – ale Kirby powiedział, że Pentagon nie udziela informacji o miejscu pobytu wyższych dowódców wojskowych na polu bitwy i nie uczestniczy w podejmowaniu decyzji o ukierunkowaniu ukraińskiego wojska.

„Ukraina łączy informacje, które my i inni partnerzy dostarczamy, z informacjami, które sami gromadzą na polu bitwy, a następnie podejmują własne decyzje i podejmują własne działania” – powiedział Kirby.

W czwartek wieczorem Kirby wydał kolejne oświadczenie, w którym podkreślił, że USA nie były zaangażowane ani nie wiedziały o planach Ukrainy uderzenia w rzekę Moskwę.

„Nie przekazaliśmy Ukrainie konkretnych informacji dotyczących kierowania rzeki Moskwy. Nie braliśmy udziału w decyzji Ukraińców o ataku na statek, ani w prowadzonej przez nich operacji” – powiedział Kirby. „Nie wiedzieliśmy wcześniej o zamiarze ataku Ukrainy na statek. Ukraińcy mają własne zdolności wywiadowcze do śledzenia i atakowania rosyjskich okrętów wojennych, tak jak w tym przypadku”.

ZDJĘCIE PLIKU: Rosyjski krążownik rakietowy
Rosyjski krążownik pocisków kierowanych „Moskva”, okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, widziany jest na kotwicy w pobliżu Bombaju w Indiach, na zdjęciu z 21 maja 2003 r.

Roy Madhur / REUTERS


Siły ukraińskie uderzyły w rzekę Moskwę dwoma pociskami przeciwokrętowymi Neptun. Strajk spowodował duży pożar, a ostatecznie… zatonięcie statku w dniu 14.04

Kirby powiedział w kwietniu, że krążownik miał około 600 stóp długości i miał załogę około 500 marynarzy. Pentagon oszacował, że przynajmniej część członków załogi została ewakuowana na inne rosyjskie okręty, ale nie jest jasne, ilu Rosjan poniosło straty.

Zatopienie rzeki Moskwy było kolejnym kłopotem dla sił rosyjskich, które do tej pory wykazały niezdolność do osiągnięcia swoich celów w wojnie na Ukrainie. Ponad 70 dni po inwazji Pentagon wciąż opisuje rosyjskie postępy jako powolne, stopniowe i nierówne.

Brak postępu jest częściowo spowodowany silnym oporem Ukrainy, pomocą z krajów zachodnich, takich jak USA, oraz włączeniem danych wywiadowczych USA i ich sojuszników.

Ukraińcy mają też własne mechanizmy wywiadowcze, które okazują się skuteczne. Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów, gen. Mark Milley, powiedział we wtorek komisji Kongresu, że sami Ukraińcy są wbudowanym systemem wywiadowczym.

„Rosjanie najechali terytorium, na którym są wyraźnie niemile widziani, a ludzie dostarczyli ogromnej ilości informacji” – powiedział Millley. „Otworzyliśmy też rury, do których nie wejdę omówić szczegóły tutaj podczas otwartego przesłuchania, ale znaczna ilość danych wywiadowczych napływa na Ukrainę ze Stanów Zjednoczonych”.

Sara Cook przyczyniła się do powstania tego raportu.

READ  Sally Rooney odmawia sprzedaży praw do tłumaczeń wydawcom izraelskim
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.