Connect with us

Świat

Indonezja ewakuuje wieśniaków po erupcji wulkanu na wyspie Jawa

Published

on

Indonezja ewakuuje wieśniaków po erupcji wulkanu na wyspie Jawa

JAKARTA, 4 grudnia (Reuters) – W niedzielę w Indonezji wybuchł wulkan, wypluwając pióropusz popiołu na wysokość 15 km i zmuszając do ewakuacji prawie 2000 osób, poinformowały władze, ogłaszając najwyższy alert dla obszaru na wschodzie kraju. Indonezja wydała wyspę Jawa.

Nie było bezpośrednich doniesień o ofiarach erupcji wulkanu Semeru, a Ministerstwo Transportu Indonezji poinformowało, że nie miało to wpływu na podróże lotnicze, ale do dwóch regionalnych portów lotniczych wysłano ostrzeżenia.

„Większość dróg jest zamknięta od rana, a teraz pada popiół wulkaniczny i zasłania widok na górę” – powiedział Reuterowi przez telefon Bayu Deny Alfianto, wolontariusz społeczności, z okolic wulkanu.

Semeru, najwyższa góra Jawy, wybuchła w zeszłym roku, zabijając ponad 50 osób i wypierając tysiące.

Indonezyjska Agencja Ochrony Ludności (BNPB) poinformowała, że ​​1979 osób zostało zabranych do 11 schronisk, a władze rozdały mieszkańcom maski. Erupcja rozpoczęła się o 2:46 rano (1946 GMT w sobotę) i trwały działania ratownicze, poszukiwawcze i ewakuacyjne.

Pióropusz popiołu wulkanu osiągnął wysokość 15 km (50 000 stóp), podała japońska agencja meteorologiczna, która początkowo ostrzegała, że ​​wulkan może wywołać tsunami. Później to wykluczył.

Erupcja, około 640 km (400 mil) na wschód od stolicy Dżakarty, następuje po serii trzęsień ziemi w zachodniej Jawie, w tym jednego w zeszłym miesiącu, w którym zginęło ponad 300 osób.

Indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Ograniczania Zagrożeń Geologicznych, PVMBG, podniosło aktywność wulkaniczną do najwyższego poziomu i ostrzegło mieszkańców, aby nie zbliżali się bliżej niż 8 km (5 mil) do centrum erupcji Semeru.

READ  Głaz blokujący meksykańską jaskinię został przesunięty. Wewnątrz ukryte były ludzkie szkielety, a także szczątki rekinów i krwiopijnych nietoperzy.

Gorące pióropusze popiołu znajdują się prawie 12 mil (19 km) od centrum erupcji, podają źródła.

Szefowa PVMBG, Hendra Gunawan, powiedziała, że ​​w latach 2021 i 2020 mogła powstać większa ilość magmy w porównaniu z poprzednimi erupcjami wulkanów, co może stanowić większe zagrożenie dla większego obszaru.

„Gorące chmury z Semeru mogą sięgać dalej i na odległość, gdzie znajduje się wiele budynków mieszkalnych” – powiedział.

Na wideo przesłanym agencji Reuters przez lokalną policję widać wieśniaków oddalających się od zboczy wulkanu, niektórzy z dobytkiem ułożonym na motocyklach. Uszkodzony most pokrył popiół wulkaniczny.

Ze 142 wulkanami Indonezja ma największą na świecie populację mieszkającą w pobliżu wulkanu, z 8,6 milionami ludzi mieszkającymi w promieniu 10 km (6 mil) od jednego.

Śmiertelne trzęsienie ziemi, które nawiedziło zachodnią Jawę pod koniec listopada, miało siłę 5,6 stopnia w skali Richtera, ale było płytkie. Wstrząsy o sile 6,1 w skali Richtera uderzyły w sobotę na większej głębokości i spowodowały, że ludzie wybiegli z budynków, ale nie spowodowały większych szkód ani ofiar.

Reportaż Stefanno Sulaimana i Angie Teo w Dżakarcie; Dodatkowe raporty Tetsushi Kajimoto w Tokio; Pod redakcją Williama Mallarda i Lincolna Feast

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *