Connect with us

Gospodarka

„Indie to jedno z najtrudniejszych miejsc dla kobiet. W rezultacie gospodarka bardzo cierpi”.

Published

on

Linda Scott, Profesor w Said Business School na Uniwersytecie Oksfordzkim, napisał książkę „Ekonomia podwójnego X: ogromny potencjał wzmocnienia pozycji kobiet”, w której bada drogę do praw kobiet opartych na wolności gospodarczej. Omawia ten temat z Sharmila Ganesan Ram::

Co to jest Double X Economy?

Gospodarka podwójnego X jest podsystemem gospodarki światowej, na który składają się kobiety. Podlega zestawowi ograniczeń związanych z płcią, które tworzą charakterystyczny wzorzec nierówności. Ograniczenia są takie same w różnych miejscach, więc schemat niekorzystnych sytuacji jest taki sam w każdym kraju na świecie. Skutki ograniczeń dla Gospodarki Podwójnego X są jednakowo negatywne dla wszystkich na planecie.

W niektórych recenzjach książka została oznaczona jako gniewna. Co sprawiło, że chciałeś to napisać?

Nie napisałem książki z gniewu, ale z nadziei. Właściwie to mnie zaskoczyło, kiedy ludzie uważali to za złego. Chociaż historia kobiet nie jest szczęśliwa, musisz ją poznać, aby zrozumieć sytuację kobiet w teraźniejszości.

Dlaczego praca kobiet jest wciąż niedoceniana?

Praca kobiet jest niedoceniana, ponieważ same kobiety są niedoceniane. Kobiety do niedawna były klasą niewolników w całej historii ludzkości. Odmówiono im pieniędzy, edukacji i wolności. Byli przetrzymywani w niewoli i poddawani przemocy w każdym aspekcie ich życia. Jak każda inna klasa uwięziona i podporządkowana, byli i są uważani za mniej godnych.

Co historycznie i kulturowo uniemożliwiło kobietom udział w rynku pracy?

Na całym świecie z biegiem czasu kobiety zostały wykluczone ze wszelkich form uczestnictwa w życiu zawodowym, w tym z pracy zarobkowej. Nie wolno im było niczego posiadać ani zatrzymać żadnych pieniędzy, które mogliby zarobić. Ich praca była czasami niezwykle wyzyskiwana, a jednak prawie zawsze jest nieodpłatna, nawet jeśli chodzi o wytwarzanie towarów w domu. Nie wolno im było mieć rachunków bankowych ani zaciągać kredytów. Nie przyznano Ci statusu prawnego ani mobilności w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W niektórych krajach kobiety pozbawiano indywidualnej tożsamości, w innych definiowano je jako osoby niepełnoletnie lub osoby niezdolne do pracy.

READ  Po orzeczeniu sądu w sprawie aborcji w Polsce wybuchły protesty

Niedawno decyzja dostawcy artykułów spożywczych o przyznaniu pracownicom do 10 dni urlopu okresowego w ciągu roku wywołała dyskusję na temat zdrowia menstruacyjnego i równości płci w Indiach. Czy to krok we właściwym kierunku?

Myślę, że zmiana naszego nastawienia do miesiączki jest już dawno temu. Tyle było o tym magicznych przemyśleń. Nie jestem jednak przekonana, że ​​traktowanie tego jak choroby i ukrywanie kobiet jest pozytywne. Rzeczywiście, jest to tradycyjne podejście do izolowania i piętnowania kobiet w tym procesie. Myślę, że jeśli kobiety mają odpowiednie warunki sanitarne, większość z nich powinna być w stanie powrócić do normalnych zajęć „o tej porze miesiąca”.

Co zaskoczyło cię lub zdumiało większość twoich odkryć dotyczących Indii?

Indie to jedno z najtrudniejszych miejsc na świecie, by być kobietą. Wkład kobiet w PKB Indii jest jednym z najmniejszych wśród innych narodów. Powodem tego jest to, że Indie utrudniają kobietom udział w gospodarce niż inne kraje. Gospodarka Indii bardzo cierpi. PKB Indii byłby wyższy, gdyby kobiety były lepiej zaangażowane, ale jest też wiele cierpień, na przykład z powodu przemocy wobec kobiet i handlu kobietami, co wiąże się z kosztami, które obciążają również gospodarkę.

Więcej kobiet-przedsiębiorców czy lepsze ustawodawstwo – co trzeba zrobić, aby zlikwidować tę nierówność?

Promowanie przedsiębiorczości kobiet to ważna strategia dla rozwijających się gospodarek. Firmy należące do kobiet są lepszymi pracodawcami dla kobiet i zapewniają dochód właścicielom. Prawodawstwo może być częścią tego wysiłku, ale musi być coś więcej. W szczególności w Indiach rozprzestrzenianie się przemocy uwarunkowanej płcią znacznie hamuje postęp.

Dlaczego szczególnie ważne jest skupienie się na matkach, które pozostają w domu?

Matki pozostające w domu należą do najbardziej narażonych ekonomicznie osób we współczesnych społeczeństwach. Narażają własne bezpieczeństwo z powodu wątpliwego społecznego przekonania, że ​​lepiej, aby matki nie pracowały. Jeśli chcemy złożyć na nich taką ofiarę, społeczeństwo powinno zapewnić im ekonomiczną siatkę bezpieczeństwa. Jednak ważne jest, aby uświadomić sobie, że dowody nie potwierdzają przekonania, że ​​matki muszą pozostać w domu, aby dobrze opiekować się swoimi dziećmi.

READ  Prezydent chwali ożywienie Europy Środkowej - Pierwsza wiadomość

Ile kosztuje ignorowanie bezpłatnej pracy kobiet?

Przez większość historii kobiety pracowały w domu bez wynagrodzenia. To dlatego, że byli więźniami, a nie dlatego, że było to dla nich „naturalne”. Ponieważ kobiety nadal podlegają temu, co nazywam „ciężarem niewoli”, nie mogą być niezależne i opiekować się swoimi dziećmi, tak jak tego potrzebują ich społeczeństwa. Musimy zasadniczo zmienić sposób pracy kobiet w domu. Musimy to docenić, żeby mieć pewność, bo to jest ważne. Ale musimy także pozwolić kobietom – podobnie jak matkom w naturze – zająć się czymś, aby były wolne, a ich dzieci były bezpieczne.

W Indiach trwają obecnie dyskusje na temat wynagrodzeń za prace domowe. Czy to właściwy sposób płacenia kobietom za prace domowe?

Nie wydaje mi się, aby kobiety otrzymywały wynagrodzenie za prace domowe tak, jakby były służbami domowymi, za prawdopodobne lub praktyczne. Jednak można by wprowadzić zmianę w sposobie podziału dochodu gospodarstwa domowego między małżonków i myślę, że byłby to bardziej rozsądny i łatwiejszy do obliczenia i zarządzania. Mężczyźni zazwyczaj nie dzielą się sprawiedliwie swoim dochodem ze swoimi żonami. Często biorą cały dochód gospodarstwa domowego i rozdzielają go według własnego uznania.

Czy pandemia cofnęła nas czy naprzód?

Pandemia zagraża żywotności ekonomicznej kobiet na całym świecie. Wiele kobiet na stałe odeszło z pracy. Kobiety znajdują się w tych branżach, które ucierpiały jako pierwsze, a te zostaną ponownie otwarte jako ostatnie. Dzieje się tak, ponieważ praca zwykle wiąże się z kontaktem twarzą w twarz, co zwiększa ryzyko zarażenia w tych obszarach. Rzeczywiście, dowody na istnienie globalnej gospodarki podwójnego X są takie, że kobiety na całym świecie spotykały się w ten sam sposób w tej samej branży w tym samym czasie. Najważniejszą rzeczą, jaką chcę z tym zrobić, jest uświadomienie rządom, że opieka nad dziećmi byłaby jak budowa lotniska lub dróg. Byłoby to korzystne dla wszystkich i zwróciło się na siebie.

READ  Podatek handlowy od 2021 roku. Tadeusz Kościński wyjaśnia, dlaczego rząd go wprowadza

Jaka jest Twoja wołowina ze zwrotem „równowaga między życiem zawodowym a prywatnym”?

Cóż, denerwuje mnie, że „równowaga między życiem zawodowym a prywatnym” dotyczy tylko kobiet, kiedy mężczyźni powinni na równi uczestniczyć w tym balansowaniu. Jestem również zdenerwowany, gdy słyszę, jak pracodawcy używają tego terminu jako wymówki, aby nie promować kobiet lub płacić im równo. Myślę, że pojawienie się tego terminu w rzeczywistości wskazuje na niesprawiedliwe obciążenia nałożone na kobiety, zwłaszcza matki.

Dlaczego jest tak mało kobiet ekonomistek?

Ekonomia jest dyscypliną zdominowaną najbardziej przez mężczyzn na całym świecie. Każda grupa, która jest tak skrajnie zdominowana przez mężczyzn, ma typowe zachowania, takie jak zastraszanie, które zwykle trzymają kobiety z daleka.

Czy byłeś narażony na męskość?

Mężczyźni oskarżający kobiety o pieniądze są tak powszechni, że nie mogę szybko przypomnieć sobie konkretnych przypadków. Te rzeczy po prostu stają się częścią tapety. Ale to wszystko jest zabawne w dziwny i obraźliwie zabawny sposób.

Czy patrzysz w przyszłość z optymizmem?

Jestem, chociaż przyznaję, że wraz z pojawieniem się mizoginistycznych prawicowych frakcji na całym świecie mój optymizm nieco osłabł w ostatnich latach. Na przykład to, co dzieje się w Polsce, przyprawia mnie o mdłości na serce. Jednak teraz wiemy o wiele więcej. Instytucjonalne wsparcie równości kobiet jest o wiele większe niż kiedykolwiek wcześniej. Mężczyźni dużo bardziej popierają prawa kobiet. Chociaż kobiety na całym świecie doświadczają tragedii i cierpienia, jest to nadal najlepszy moment, jaki kiedykolwiek mieliśmy, aby je uwolnić.

Linkedin


Zrzeczenie się odpowiedzialności

Poglądy wyrażone powyżej są własnymi poglądami autora.KONIEC ARTYKUŁUContinue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *